Pokojówka z Titanica

1992-01-01
1992-01-01
83-85549-01-3
Krzysztof Kowalski

To już drugie w tym miesiącu moje spotkanie z książką, której związana jest z legendarnym "Titanikiem". Tak, chociaż byłam przekonana, że będzie się bezpośrednio na nim toczyć, to jednak słynny parowiec jest tylko niewielkim epizodem w całej powieści.
Pięćdziesięciodwuletni Horty jest z zawodu dokerem. Na co dzień mieszka z żoną Zoe prawdopodobnie w Southampton. Pewnego dnia wygrywa konkurs polegający na przetransportowaniu młodego cielaka na plecach do portu w jak najkrótszym czasie. W nagrodę może spędzić jedną noc w luksusowym hotelu. Horty wybiera się do niego sam. Na miejscu spotyka niejaką Marię Diotret, młodą dziewczynę, która nie ma gdzie się podziać na noc. Odstępuje jej swój pokój. Podczas rozmowy dowiaduje się, że nazajutrz wypływa w rejs "Titanicem", w roli pokojówki. Horty odprowadza ją na wybrzeże. Przed wejściem na trap prowadzący na statek Marii zostaje jeszcze zrobione zdjęcie. Kiedy po paru dniach mężczyzna dowiaduje się o zatonięciu statku, jest przekonany, że dziewczyna zatonęła wraz z nim. Zostaje mu jej zdjęcie służące jako rekwizyt podczas monologów o tej jednej spędzonej z nią nocy, wygłaszanych w różnych teatrach.
Powiem szczerze, że o ile sam tytuł mnie zainteresował i sam w sobie skłonił do sięgnięcia po tą pozycję, o tyle sama akcja już nie. Chociaż książka liczy zaledwie 239 stron, to bardzo się przy niej męczyłam. Nie ukrywam jednak, że koniec mnie zaskoczył w pozytywny sposób. Ale kolejny raz już raczej po nią nie sięgnę.

Narracja od początku mi nie pasowała. Czasy też paskudne. Tematu, którego można by oczekiwać po tytule - nie zgłębimy za bardzo. Większość książki to fantazje jakiegoś starego, antypatycznego faceta, na dodatek interesują one ludzi w teatrach, salach - nierealne. Powinny zostać w tej knajpie i ten facet również. Szkoda słów na obraz kobiet w tym "dziele".

książka inna niż wszystkie. poetycka, a jednocześnie naturalistyczna. czuć smród portu i brudnych ciał, a w tym wszystkim miłość idealna, miłość niespełniona
wielki talent literacki, wielki

wielki talent literacki, wielki

Trochę flaki z olejem, ale... jest w tej książce coś takiego tajemniczego, czego nie potrafię nawet opisać. Trochę siedzi w głowie. Mimo wszystko nie sięgnęłabym po nią drugi raz.

Nudna jak flaki z olejem...
Nic nie wnosząca i nic nie znacząca.

Nudna jak flaki z olejem...
Nic nie wnosząca i nic nie znacząca.

W sprawach damsko męskich, w życiu każdego mężczyzny są takie epizody, które mogły by być wspaniałą erotyczną przygodą, a może nawet romansem, ale z wielu względów takimi się nie stały. Te powody to poczucie winy, wstyd, skrępowanie, nieśmiałość, wpojone zasady itp. Rozbudowana fantazja i umiejętność opowiadania pozwala nam niejako taki epizod urzeczywistnić, zwłaszcza, gdy mamy pewność że obiekt naszego pożądania odszedł na zawsze. Horty miał ten dar fantazji i przekonującej narracji.
Mnie zafascynowały obrazy z pożegnania "Titanica" i realia życia społeczności portowej.

• Zekranizowane
  • Dostępne w bibliotece