3 razy R

Nie tylko o miłości
Kurpisz
2005-01-01
2005-01-01

Lubię powieści Hanny Cygler za ich ciekawych bohaterów, współczesną tematykę, staranny język... "3 razy R" to ciekawa powieść obyczajowa, której akcja toczy się w Polsce w gorących latach dziewięćdziesiątych. Głównymi bohaterkami są trzy przyjaciółki i współniczki - panie R.: Olga, Klaudia i Lidka, które określają siebie jako Romans, Rodzina, Rozsądek. W książce pojawia się zdrada, zawiść, seks i odrobina sensacji. Wydaje się, że przyjaciółki są bardzo ze sobą zżyte ale jak się później okazuje łączy je bardzo krucha nić, która zostaje przerwana. Jak często bywa w życiu, w jednej chwili dozgonna przyjażń, a zaraz potem nienawiść. Zakończenie jest otwarte, dając czytelnikowi pole do wyobraźni.

Pochłonęłam w jeden dzień. Świetny język, wyraziste bohaterki i kłopoty, które mogą spotkać każdego. Naprawdę warto wciągnąć się w życie 3R

Ciekawa powieść która łączy w sobie romans ,wątki obyczajowe i kryminalne.Dzięki tak wielu poruszonych wątków nie zazna się nudy i nie pozwala się oderwać od czytania chociaż momentami odczuwa się brak spójności gdzie można się troszkę pogubić w fabule ale i tak dostarcza wielu wrażeń.Myślę że każdy czytający znajdzie tutaj coś dla siebie Polecam.

W niektórych momentach książka mnie nudziła.Ogólnie jestem za,bo książka porusza dość precyzyjnie relacje pomiędzy kobietami.Pokazuje jak często potrafią one sobie wmówić coś czego nie ma.Kobiety to takie skomplikowane istoty,które zamiast zapytać wprost snują po kątach teorie spiskowe i bardzo często dopisują historię,która ani trochę nie jest prawdziwa. Rada- pytaj,a później myśl co z tą wiedzą zrobić.

Historia trzech kobiet - niby przyjaciółek. Dużo się dzieje, wiele barwnych i bezbarwnych postaci (nawet zbyt wiele). Są momenty że książka fajnie się rozkręca, a potem znowu "groch z kapustą". A zakończenie zupełnie mnie nie przekonuje.

Co zawiera powieść oprócz intrygującego tytułu „ 3 razy R „ ? Czy te 3 R to rozpoczynające się na tą samą literę nazwiska głównych bohaterek , wspólniczek, przyjaciółek ?
Może oznacza Romans, Rodzina, Rozsądek a może Rozpacz, Rozczarowanie, Rozgoryczenie ?
Raczej to drugie, gdyż bohaterowie o prawdziwej miłości nie mają bladego pojęcia a i ich wzajemne relacje budziły mój niesmak i zniechęcenie. Tak nie wiele trzeba aby wszystko posypało się niczym domek z kart , kiedy tzw. kobieca przyjaźń w obliczu próby niestety zawodzi i pokazuje jak trudne i pokręcone są " babskie "układy, zwłaszcza gdy pojawiają się w nich faceci. Gotowe są na wszystko, zdradzić , zabić, oszukać i nie ma tu miejsca na skrupuły czy lojalność a nawet na zwykłą ludzką uczciwość.
Sądziłam, że to „ babskie czytadło „ lekkie , łatwe i przyjemne a dostałam pozycję jak dla mnie trudną w odbiorze. Styl autorki jakoś specjalnie się nie wyróżnia, obecnie mamy dużo tego typu literatury i na pozór narracja jest poprowadzona poprawnie. Przyczepiłabym się jednak do pewnego chaosu i braku spójności. Musiałam nieźle się skupiać aby nie stracić wątku bo co rusz zmienia się narracja i perspektywa , dużo retrospekcji, które pojawiają się znienacka i zakłócają odbiór całości.
Mnogość piętrzących się wydarzeń przyprawiały mnie o zawrót głowy i nie wszystko jest tu logiczne i sensowne.
Mogło by być z tego kawałek niezłej literatury ale brak jej dopracowania . Niezły pomysł na fabułę, gdyż mamy tu miłość, namiętność, zazdrość i trochę kryminału , który szczerze mówiąc najbardziej przykuwał moją uwagę. Ale ogólnie nie porwała mnie ta historia a momentami wręcz męczyła za dużo różnych wątków , pojawiających się postaci gdzie każdy z każdym . Jak dla mnie to wszystko z lekka przekombinowane i naciągane a szczególnie zakończenie.
Książek tej autorki na siłę szukać nie będę ale jeżeli gdzieś po drodze napotkam to pewnie przeczytam aby się przekonać czy pisarka odnalazła swoją tożsamość .
Na zakończenie moje 3 razy R
1 ) Rozczarowanie, bo spodziewałam się innego rodzaju lektury.
2) Raczej mi się nie podobała i nie wiem czy chciałbym przeczytać jeszcze coś podobnego.
3- Radość , że wreszcie koniec i mogę sięgnąć po inną książkę.

„ Dlaczego w życiu nigdy nie jest w sam raz ? Zawsze albo za wcześnie, albo za już późno… „

Spotkałam się za bardzo pozytywnymi opiniami na temat twórczości Hanny Cygler i postanowiłam się przekonać się czy naprawdę warto dać tej autorce swój kredyt zaufania. Do tej pory zostało już wydane sporo powieści autorki ale niestety w naszej bibliotece napotkałam tylko ,jak udało mi się ustalić pierwszą powieść wydaną w 2003 roku. Czyli taki wybór w ciemno z braku laku....

Książka słaba, o wszystkim i o niczym :(

Książka słaba, o wszystkim i o niczym :(

Już jakiś czas czytam i słucham powieści Hanny Cygler. To są świetne, wciągające historie. Wszystkie je łączą bohaterowie, często pojawiający na się na drugim planie lub w epizodach, ale dzięki temu wiadomo co się u nich dzieje. Przede mną opowieść o trzech przyjaciółkach prowadzących z sukcesem turystyczny biznes w Trójmieście lat 90. Jednak kto ma szczęście w interesach nie zawsze ma je w życiu osobistym. Problemy małżeńskie, kłopoty sercowe, skrzętnie ukrywane sekrety z przeszłości wpłyną na relacje bohaterek.

Wciągająca. Bez fajerwerków, ale czyta się z zaciekawieniem.

Wciągająca. Bez fajerwerków, ale czyta się z zaciekawieniem.

Kobieca literatury w najlepszym wydaniu, splatane losy i szczęśliwe zakończenie.

• Hanna Cygler

Hanna Cygler 3 razy R Zobacz więcej