Stuart Little

Okładka książki Stuart Little E.B. White
Okładka książki Stuart Little
E.B. White Wydawnictwo: Harper & Row Ekranizacje: Stuart Malutki (2000) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Harper & Row
Ekranizacje:
Stuart Malutki (2000)

Książka z dzisiejszej recenzji jest jednym ze światowych klasyków, a te jak wiadomo najczęściej znamy z filmów, co zdecydowanie smuci. Miliony osób widziało adaptacje największych dzieł, natomiast kilkakrotnie mniej czytało powieści, na podstawie których powstały kultowe filmy. Jest to naprawdę smutne, bo choć ekranizacje często są udane, nie da się ich porównać do książkowych wersji, które zawsze zawierają dużo więcej wątków, szczegółów i detali.
Jednym z takich tytułów jest Stuart Malutki, czyli przygody maleńkiej myszy. To historia o wielkiej odwadze i ciekawości do świata, jaką posiadał Stuart. Urodzony w kochającej rodzinie, zawsze zdawał sobie sprawę, że jest inny niż pozostali, przez co próbował udowodnić samemu sobie, że może osiągnąć wiele. Jednak czasami oznacza to wielkie niebezpieczeństwo i ryzyko, które musi podjąć. Kiedy niespodziewanie znika Margalo - ptasia przyjaciółka Stuarta, postanawia on wyruszyć w podróż by ją odnaleźć. Oczywiście oprócz niebezpieczeństw czekało go też wiele zaskoczeń, lekcji życia i przygód, bo dla tak małej myszki opuszczenie domu i samotna wędrówka to wielka sprawa.

Stuart Malutki to powieść o myszy, ale w świecie literackim uznaje się ją za wielką metaforę człowieka. Stuart odznacza się na tle innych, odbiega od nich w wielu kwestiach, a mimo to próbuje korzystać z życia równie mocno, osiągać cele i spełniać swoje marzenia. Wielokrotnie udowadnia, że jego rozmiar nie przeszkadza mu w przygodach i ma takie same możliwości jak każdy z nas. To przede wszystkim historia istoty, która wbrew ocenom i wątpliwościom innych ludzi, postanawia być sobą i świetnie się w tym odnajduje. Jest nie tylko niezwykle inteligentna, przyjacielska, ale i odnosi sukcesy na wielu polach. To ogromna lekcja o tym, że każdy z nas jest inny, a nasze różnice są zaletą, a nie wadą. Powinniśmy akceptować siebie i nie poddawać się w walce o nasze marzenia, a także akceptować innych i nie oceniać ich z zewnątrz, bo czasami to we wnętrzu kryją się niespodzianki.

E.B. White to wielki uznany na całym świecie pisarz, który ma wiele nagród, nominacji i dzieł na koncie. Wszystkie jego książki niosą przesłanie i pozwalają utożsamić się z bohaterami, jest on mistrzem metafor gatunku dziecięcego. Jego książki cechują się też pięknymi ilustracjami i tu także muszę pochwalić wydanie tej książki, bo zarówno okładka jak i wnętrze są ozdobione tradycyjnymi rysunkami i pięknie oprawione, co w książkach dla dzieci jest bardzo ważne. Zdecydowanie polecam!

Ostatnio otrzymaliśmy ponadczasową bajkę, przynajmniej dla mnie ponadczasową.
,,Stuart Malutki" E.B. White to wyjątkowa książka, która nawet dla nas dorosłych podoba się za każdym razem, gdy czytamy ją Wojtkowi. Sama zresztą także czytałam i oglądałam Stuarta.
Te piękne wydanie ukazało się nakładem Wydawnictwa Poradnia K. Historię Stuarta chyba każdy zna. Jest to mała milusińska myszka, która pojawia się w rodzinie państwa Malutkich.
Stuart ukazuje, czym jest prawdziwa przyjaźń i w tej historii odznacza się odwagą, wyruszając w świat w poszukiwaniu swojej przyjaciółki. Jesteście ciekawi, jakie przygody go spotkały?
Myślę, że większość zapewne przypomina sobie, a dla osób, które nie pamiętają, polecam tę pięknie wydaną książkę z kolorowymi ilustracjami. Książka jest w twardej oprawie.
Czytaliście Stuarta, a może oglądaliście? Lubicie czy nie lubicie? Macie jakieś wspomnienia z tą książką?

Ostatnio otrzymaliśmy ponadczasową bajkę, przynajmniej dla mnie ponadczasową.

Stuart urodził się nowojorskiej rodzinie Malutkich. W przeciwieństwie do pozostałych członków rodziny jego wzrost był adekwatny do nazwiska, był naprawdę malutki, a na dodatek wyglądał jak mysz. Jednak nikomu to nie przeszkadzało, był kochany i wspierany zarówno przez starszego brata, jak i rodziców. Pewnego dnia znika jego najlepszy przyjaciel ptaszek Margalo, a Stuart nie wyobraża sobie siedzieć z założonymi rękami. Postanawia wyruszyć w świat i go odnaleźć. Tylko czy z jego malutki wzrostem to będzie dobra decyzja? Czy da sobie radę? Jakie przygody przeżyje?

Dla mnie, a także moich dzieci historia, jaką znaleźliśmy w książce pt.: „Stuart Malutki” nie była nowością. Znamy ją od dawna i uwielbiamy. Jaki więc był powód, aby po nią sięgnąć? Piękne wydanie wydawnictwa Poradnia K, które nie tylko zapragnęłam mieć w swojej kolekcji, ale również wam pokazać.
Historia ciekawa, wciągająca, ciepła, pouczająca, z wieloma wnioskami. To jedna z tych książek, które nie tylko czytamy, ale również później o nich rozmawiamy. To opowieść o odwadze, pokazująca, że wszystko jest możliwe, nawet jeśli nie jesteśmy tacy jak inni.

Wizualnie wydanie wydawnictwa Poradnia K nas zachwyciło. Mamy twardą okładkę, a do tego z jednej strony proste, z drugiej niebanalne ilustracje.

„Stuart Malutki” to książka ze świetną historią, w naprawdę ładnym wydaniu. Z wielką przyjemnością polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2024/01/stuartmalutkiwydawnictwoporadniak.html

Ma zaledwie 5 centymetrów wzrostu, a wywrócił do góry nogami życie pewnej nowojorskiej rodziny. Państwo Malutcy nie spodziewali się, że ich drugi syn - Stuart będzie pod każdym względem różnił się od pierwszego. O przygodach tego rezolutnego malucha o mysim obliczu przeczytacie we wznowionej nakładem Wydawnictwa Poradnia K opowieści autorstwa Elvyna Brooksa White’a pt. „Stuart Malutki”.

Ta ponadczasowa historia od lat podbija serca małych i dużych czytelników. Przygody, które przeżywa Stuart są ciekawe, zabawne, a przede wszystkim pouczające. Ciekawość świata, dziecięca naiwność i serdeczność Naszego Malutkiego bohatera sprawiają, że chwile spędzone w jego towarzystwie mijają zdecydowanie zbyt szybko.

Równie wartościowe, co sama opowieść jest posłowie autorstwa Przemysława Staronia, dzięki któremu poznajemy bliżej twórcę Stuarta Malutkiego, jego brata oraz wartości, którymi obaj kierowali się w życiu. Po tej lekturze jasnym stanie się dla Nas, że autor nie tylko podzielił się z czytelnikami swoją miłością do zwierząt, ale również chciał, byśmy zawsze z uwagą dostrzegali każdego, kto Nas otacza.

Przygody Stuarta Malutkiego to idealna lektura na dobranoc, bez której mój syn nie wyobraża sobie wieczoru. Piękna, twarda oprawa i mnóstwo ciekawych obrazków zdobiących każdy rozdział sprawiają, że to również znakomita pozycja do porannego przeglądu ilustracji oraz doskonały czasoumilacz w trakcie dziecięcej choroby. Spokojna, niemal pozbawiona agresji historia maleńkiej myszki pobudza nie tylko dziecięcą wyobraźnię a otwarte zakończenie tej historii pozwala wymyślać coraz to inne scenariusze dalszych przygód Naszego tytułowego bohatera.

Ja i mój syn gorąco polecamy tę wspaniałą pozycję, choć każde z nas kocha Stuarta za co innego.

Są takie książki, które cieszą kolejne pokolenia i z każdym razem przywołują miłe wspomnienia. Jedną z nich jest "Stuart Malutki". Teraz możecie cieszyć się nowym, pięknym wydaniem z jakże uroczymi ilustracjami.

Zapewne większość z was kojarzy tę myszkę z filmu, jedna szczerze zachęcamy was do przeczytania książki.

W domu Malutkich pojawia się kolejny członek rodziny. Jest dość niski i jak się okazuje, bardzo podobny do mysza. Tylko czy ma to jakieś znaczenie? Wszyscy pokochali Stuarta. On pomagał rodzinie w sytuacjach, w których niewielki wzrost okazywał się wręcz idealny, oni otaczali go opieką.

Stuart zyskiwał sobie nowych przyjaciół. Szczególnie ważna była dla niego ptaszyna Margalo. Gdy pewnego dnia przyjaciółka znika, Stuart nie waha się ani chwili i rusza na poszukiwania. Tylko czy w tym wielkim świecie sam sobie poradzi? Jedno jest pewne - tej przygody na pewno nie zapomni.

Poznajcie przygody małej i niezwykle odważnej myszki, która rozkochała w sobie całe rzesze czytelników. Ta ciepła, zabawna i urocza historia pokaże wam, jak ważna jest akceptacja i że każdy z nas jest inny. Stuart przekona was, że wiara we własne możliwości uskrzydla i dodaje odwagi. A wtedy wszystko staje się możliwe.

W domu Malutkich pojawia się kolejny członek rodziny....

Pamiętam jak dziś, że dostaliśmy z braćmi kasetę VHS (tak jeszcze VHS😅) z filmem Stuart Malutki. Miałam wtedy jakieś 10-11 lat i oglądaliśmy ten film bez przerwy. Malutka myszka i jej przygody w Nowy Jorku. Zabawna i wzruszająca historia. Nie miałam wtedy pojęcia, że film oparty jest na podstawie książki. Dowiedziałam się o tym wiele lat później, ale nie ciągnęło mnie wtedy do nadrabiania braków z literatury dziecięcej. Teraz mam ku temu dobry powód, bo pragnę jak najwcześniej zaszczepiać w moim synku miłość do książek. Także w końcu i ta pozycja doczekała się swojej kolejki.

Wydawnictwo Poradnia K rozpoczyna Stuartem serię książek spod pióra E.B. White’a. Nowe piękne wydania nie tylko ozdobią dziecięcą biblioteczkę, ale także dostarczą pozytywnych emocji w trakcie wspólnego czytania.

Stuart Malutki to nietuzinkowa historia, w której poznajemy przygody małej, dzielnej myszki. Ciepła i zabawna, ucząca, że nie należy nikogo dyskryminować, ze względu na jego odmienność. Chociaż jest to książka z roku 1945, to jej treść i przekaz są bardzo aktualne po dziś dzień. Otwarte zakończenie sprawia, że zarówno dziecko jak i dorosły może sobie dowolnie wyobrazić dalsze przygody Stuarta.

Zdecydowanie będziemy czytać tę historię Antosiowi nie raz nie dwa. A moje wewnętrzne dziecko nie może doczekać się kolejnych pozycji od autora.

Bardzo dobrze się czyta - wiele ciekawych przygód na poziomie dziecka - 8 lat - wszystko ogarniała, czytała z chęcią. Podobało mi się, że jego przygody, to nie pasmo sukcesów. Z problemami i wyzwaniami Stuard radzi sobie świetnie.

Sympatyczna książeczka dla dzieci, która broni się mimo upływu lat. Pięknie wydana, więc tylko siadać, czytać o często zabawnych przygodach Stuarta i oglądać liczne ilustracje.

Wspaniała! Fantastyczny Stuart, lekki i inteligentny humor, niezwykłe przygody, niesamowity klimat. Wiele frajdy sprawi zarówno dziecku, jak i dorosłemu. Język i konstrukcja fabuły sprawia, że ma się wrażenie czytania po raz pierwszy tak oryginalnej opowieści. To zdecydowanie jedna z moich ulubionych książek! :)

W pewnej amerykańskiej rodzinie na świat przychodzi niezwykły chłopiec – bardzo przypominający swoim wyglądem małą myszkę. Stuart i cała jego rodzina przeżywają niezwykłe przygody, które nie byłyby możliwe, gdyby był on normalnym chłopcem. Niewielki wzrost i spryt Stuarta przydają się również w czasie codziennych kłopotów, np. gdy piłka potoczy się pod fotel lub coś wpadnie do zlewu…

Stuart rośnie i poznaje nowych przyjaciół, którzy czasem potrzebują jego pomocy. Jeśli chcecie poznać jego przygody i przeżyć coś niesamowitego, to sięgnijcie po książkę Stuart Malutki.

Książka Stuart Malutki zaliczana jest to klasyki dziecięcej. Pierwsze wydanie ukazało się w 1945 r. Natomiast cudowne ilustracje, którymi jest ozdobione najnowsze wydanie powstały oryginalnie w 1967 r. Mimo upływu wielu lat przygody małej myszki zachwycają i nadal wzbudzają ciepłe uczucia.

Jeśli znacie przygody Stuarta z filmów, to sięgając po książkę możecie być zaskoczeni. Producenci unowocześnili opowieść i dopasowali do wymogów „magii kina”. Inne jest też zakończenie, które pozostawia opowieść otwartą…

U nas książka sprawdziła się jako doskonała opowieść na dobranoc. Spokojna, wyważona treść pozwala się wyciszyć dziecku, ale jednocześnie jest interesująca i zabawna.

• Dla dzieci
  • Literatura amerykańska