Zabójcze emocje. Umysł-ciało-duch o niszczącej i uzdrawiającej sile emocji

Okładka książki Zabójcze emocje. Umysł-ciało-duch o niszczącej i uzdrawiającej sile emocji Don Colbert
Don Colbert Wydawnictwo: Wydawnictwo M nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Deadly emotions. Understand the mind-body-spirit connection that can heal or destroy you
Wydawnictwo M
2011-01-01
2011-01-01
978-83-7595-294-0
Małgorzata Bortnowska
emocje psychologia stres gniew lęk niepokój depresja

Na okładce książki i w jej opisie powinno znajdować się ostrzeżenie: "Uwaga! Tylko dla zagorzałych (nawiedzonych) katolików!"

Temat, który został poruszony w książce Dona Colberta jest w dzisiejszych czasach, kiedy wszyscy żyjemy w ciągłym stresie i w pogoni za nieosiągalnym szczęściem (głównie materialnym),naprawdę bardzo istotny. Wpływ naszych emocji na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne jest niezaprzeczalny i, w moim zdaniem, powinien być omówiony obiektywnie, w rzetelny, naukowy sposób. A to co zaprezentował Don Coblert (który uważa się za doktora nauk medycznych!) to istna kpina z nauki!!!
Dla mnie - racjonalistki, silnie związanej ze środowiskiem naukowym, wzmianki, odniesienia i cytaty z Biblii (cytowane przez autora hurtem) bardzo obniżają wartość książki. Szczególnie, że to jedyne cytowane "źródła naukowe". Kto mi powie, skąd my mamy mieć pewność, że jakaś postać z Biblii umarła na zawał serca(Don Colbert jest tego pewien niemal w 100%),skoro nawet nie mamy pewności, że w ogóle istniała? . I dlaczego w powrocie do zdrowia najlepiej pomoże nam tylko Biblia i wiara w boga? Autor nie popiera swoich wywodów jakimkolwiek odnośnikiem do publikacji naukowych! Wspomina o jakichś badaniach, ale nic poza tym. Czytając książkę, miałam wrażenie, że autor nie jest lekarzem, tylko jakimś wiejskim uzdrowicielem-szarlatenem.

byłaby super gdyby nie tyle boga w tej książce... mi osobiście nie pasi ale jeli ktoś lubi i jest reigijny to polecam... nie biorąc po uwagę przesycenia religijnością można jednak dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat wływu emocji na ciało

Na pierwszych zajęciach z pedagogiki dowiedziałam się, że dziecko to CUD: ciało – umysł – duch. Starsza pani profesor opowiadała nam, jak ważne w prawidłowym rozwoju i funkcjonowaniu dziecka jest równowaga. Żaden z elementów nie może zostać zaniedbany. Niby to takie oczywiste, a jednak nie do końca. Jeśli dzieci oszczędzamy (zwolennicy bezstresowego wychowania) i uczymy, w jaki sposób radzić sobie z trudnościami to i tak przyjdzie dorosłość, kiedy staniemy naprzeciw naszych emocji sami. Wiemy, że stres może pomagać i szkodzić. Uczymy się o tym w szkołach, a mimo tego wiedza ucieka.
„Zabójcze emocje” to książka wyjaśniająca „jak krowie na rowie” oczywistość, która dla wielu nie jest wcale taka oczywista, a już na pewno nie w chwilach kryzysów, że emocjami (tymi złymi) robimy sobie w najlepszym przypadku wielką krzywdę, a w najgorszym zabijamy siebie. Autor przekonuje nas, że warto zmienić nastawienie do życia. Opornym powtarza kilkakrotnie, że swoja postawą mogą doprowadzić siebie do śmierci. Utrata zdrowia wielu ze spotkanych osób nie przeraża tak jak utrata życia. To okazuje się najlepszym argumentem. Jeśli nie jesteśmy przekonani do tego, że emocje mogą wywołać różne choroby to powinniśmy poobserwować otoczenie. Ja doskonale widziałam negatywne zmiany nie tylko w swoi stanie zdrowia, ale i wyglądzie.
Poza opisem złego wpływu myśli i emocji Don Colbert proponuję dość chrześcijańskie rozwiązania leczenia swojej duszy, dlatego osoby niewierzące mogą spojrzeć na nią sceptycznie. Z jednaj strony szukanie rozwiązań w Bogu nie jest profesjonalnym lekarskim podejściem, a z drugiej może się okazać strzałem w dziesiątkę, jeśli jesteśmy wierzący. Autor zaleca nam, abyśmy oparli się na wierze i w jej granicach zmienili swoje życie.
Książka skierowana jest do osób wierzących i nie po kierunkach ocierających się o psychologię, ponieważ dla nich jest pełna oczywistości.

"Zabójcze emocje" to jedna z lepszych książek na temat emocji, umysłu i ducha jaką w ostatnim czasie przeczytałam.

Autor książki Dr Don Colbert jest dyplomowanym ekspertem w praktyce rodzinnej. Zdobył obszerną wiedzę z zakresu medycyny żywieniowej oraz zapobiegawczej.

Poradnik "Zabójcze emocje" podzielony jest na dwie części.

W pierwszej przeczytamy o tym jak nasze samopoczucie emocjonalne przekłada się na samopoczucie fizyczne. Tutaj zrozumiemy istotę niszczących nas emocji takich jak: gniew, wrogość, uraza, zawziętość, brak przebaczenia, nienawiść do siebie oraz lęk i tłumiony gniew.

Otrzymamy informację jak emocje zamieniają się w chorobę, oraz poznamy zdradliwy charakter adrenaliny i zapoznamy się z dwoma podstawowymi zasadami odnoszącymi się do stresu (który dotyka każdego z nas w mniejszym lub większym stopniu). Długotrwały stres może przejawiać się w formie fizycznych chorób i dolegliwości i każda z nich jest tutaj wymieniona. Czytając książkę możemy się zdziwić jak cały szereg fizycznych dolegliwości posiadamy u siebie - nie zdając sobie sprawy - że to emocje i stres mają na nie wpływ.

Dr Don Colbert w bardzo przystępny sposób opisuje związek stresu z poszczególnymi schorzeniami takimi jak: rak, choroby autoimmunologiczne, alergie, schorzenia skóry czy innymi chorobami. Dodatkowo nie zapominając o emocjach, ukazuje nam zgubny wpływ niekontrolowanej wrogości na nasze zdrowie.

Czytając "Zabójcze emocje" możemy również wykryć z praktycznych wskazówek czy należymy do grupy "rozgrzanego reaktora" tj. ludzi tłumiących wrogość, oraz jaki typ osobowości prezentujemy. Przeczytamy o oznakach nagromadzonych emocji i uzyskamy informację, że depresja nie rozgrywa się tylko w głowie, oraz z jakimi chorobami ma ona związek. Zapoznamy się z różnymi rodzajami depresji, oraz dowiemy się czym depresja nie jest. Uzyskamy również informację jak pomóc osobom w ciężkiej depresji. Zgłębimy się w temat emocji prowadzących do depresji oraz zdrowego i nie zdrowego poczucie winy. Kolejna emocją, która zostaje opisana w książce to lęk. Tutaj zostaniemy poinformowani, co dzieje się kiedy się boimy i jakie jest antidotum na lęk i zmartwienia. Dodatkowo Dr Don Colbert opisuje czym są zaburzenia lękowe i czym zespół paniki, oraz poznamy związek między zawiścią, a urazą i jak przerwać narastające poczucie krzywdy.

Część druga "Zabójczych emocji" to zalecenia - droga do zdrowych emocji. Rozdział ten poświęcony jest nauce fizjologicznej komunikacji między sercem a ciałem, oraz zastąpienia sfałszowanego myślenia - prawdą.

W tej części dowiemy się jak radzić sobie z negatywnym przekonaniem do życia i jak wybrać nowy, lepszy sposób myślenia.

Dr Don Colbert pisze również o oczyszczającej mocy przebaczenia i zapoznaje nas z definicją przebaczenia, gdyż wielu z nas błędnie je interpretuje. Podaje na przykładzie projektu naukowego, jak przebaczenie (nie tylko innym, również sobie) wpływa korzystnie na nasze zdrowie, a jakie są konsekwencje jego braku. Opisuje również przebaczenie jako proces, i czym jest częściowe, a czym całkowite przebaczenie.

W tej części poznamy terapeutyczne emocje i prosty sposób na wprowadzenie je w życie.

Jak dla mnie jedna z lepszych książek/poradników jaką do tej pory czytałam.

Poradnik "Zabójcze emocje" podzielony jest na dwie części.

W pierwszej przeczytamy o tym jak nasze...

w sumie nic odkrywczego - stres i negatywne emocje wyzwalają hormony, a te oddziałują na organizm; szkoda w sumie czasu na książkę, chyba że ktoś lubi dość niewyrafinowaną propagandę biblijną (Biblia jako odpowiedź na wszystkie problemy, przebaczenie jako recepta na zdrowe życie).

• Psychologia
  • Sprzedane
  • Nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
  • Filla 33
  • Dostać, kupić, ukraść ;) - ważne!
  • Posiadam (ebook)
  • Nieprzeczytane