The Iron King

Okładka książki The Iron King Julie Kagawa
Okładka książki The Iron King
Julie Kagawa Wydawnictwo: Harlequin Cykl: Żelazny Dwór (tom 1) fantasy, science fiction
Żelazny Dwór (tom 1)
Harlequin
2010-02-01
2010-02-01

Wokół Meghan zawsze działy się dziwne rzeczy. Jej tato zaginął lata temu w tajemniczych okolicznościach, ludzie często zapominają o jej istnieniu, a ona sama widzi istoty, które nie powinny istnieć. Jednak dopiero w dniu swoich szesnastych urodzin odkrywa całkiem nowy, magiczny świat i rolę, którą może w nim odegrać.

"Żelazny Król" to moje drugie spotkanie z Julie Kagawą (pierwszym był "Cień kitsune") i tym razem odbyło się ono w wersji zdecydowanie bardziej młodzieżowej. Jest to powieść raczej prosta - w takim sensie, że napisana została prostym językiem, a jej akcja nie jest przesadnie skomplikowana i przez to historia idealnie nadaje się dla młodszego czytelnika.

Elfi świat, do którego wpadamy razem z Meghan, to przyjemnie barwne, pełne magii miejsce ze szczyptą mroku, choć jego kreacja pozostaje raczej sztampowa.

Brakuje tu też lepszego rozwinięcia postaci, które wydają się raczej jednowymiarowe, i relacji między nimi - zarówno wątek przyjaźni głównej bohaterki, jak i ten romantyczny na pewno znacznie zyskałyby, gdyby autorka poświęciła im trochę więcej czasu.

Z drugiej strony w książce ciągle coś się dzieje, akcja trzyma dobre tempo, przenosi nas w kolejne miejsca w ludzkim i magicznym świecie, a nowe lokacje i postaci nadają historii dynamiki. Niektóre momenty trzymają w napięciu, inne są zabawnymi przerywnikami, a całość wypada po prostu… uroczo!

Daję też plusik za pomysł na kreację głównego złola i jego magię!

Na pewno poleciłabym tę historię młodszym czytelnikom, jako początek fantastycznej przygody. Kojarzyła mi się z książkami, które sama czytałam za dzieciaka i była to bardzo przyjemna podróż w przeszłość.

"Żelazny Król" to moje drugie spotkanie z Julie Kagawą...

Wiedziałam, że to książka młodzieżowa, ale nie wiedziałam, że na pograniczu dziecięco/młodzieżowej i to niestety trochę wpłynęło na mój odbiór. Historia dzieje się w baśniowym świecie, który jest takim miszmaszem typowych dla fantastyki motywów i niestety nie ma tu nic odkrywczego i fascynującego. Cała fabuła jest przewidywalna i toczy się po idealnym planie - od punktu do punktu, a bohaterowie nie mają żadnych trudności z rozwiązaniem problemów (co właśnie jest dość typowe dla tej wczesnomłodzieżowej fantastyki). Mimo to, czyta się szybko i przyjemnie i jest to fajna rozrywka na oderwanie od bardziej złożonych fabuł. Nie będzie to moja topka serii fantastycznych, ale zakończenie było fajne, więc na pewno sięgnę po kolejny tom.

„Żelazny król” to moje drugie spotkanie z twórczością autorki, muszę przyznać, że ta seria mnie zaintrygowała. Wydanie jest piękne z barwionymi brzegami, opis wydawcy sprawił, że bardzo chciałam ją przeczytać. To książka, która rozpoczyna cykl o niebezpiecznych, nieprzewidywalnych elfach, które są równie okrutne, jak Żelazny dwór. Uwielbiam wznowienia, dzięki nim można dostać szansę na poznanie historii, której nie miało się okazji dostrzec wcześniej. To jedna z tych książek, w której mamy magię, dziwne, zupełnie niepodobne do nikogo istoty, które bywają nieobliczalne i złośliwe. Czy znajdziecie w sobie odwagę, aby trafić do świata Nigdynigdy?
Główną bohaterką książki autorstwa Julie Kagawy od tytułem „Żelazny król” jest Meghan Chase, to nastolatka, która ma dość ciężkie życie. Nie lubi zwracać na siebie uwagi, woli być niewidoczna, zwłaszcza, że potrafi z łatwością zrazić do siebie innych. Jej ojciec zaginął w tajemniczych okolicznościach, a jej matka uznała, że przyszedł czas, aby ułożyć sobie życie na nowo. Zamieszkała na farmie z Meghan, na zupełnym uboczu. Jej rodzina się powiększyła, ma przyrodniego brata, wszystko się jakoś układa do czasu, kiedy w jej otoczeniu zaczynają dziać się dziwne rzeczy. W dniu szesnastych urodzin dziewczyny, jej najlepszy przyjaciel Robbin wyjawia jej prawdę, na którą nikt nie byłby gotowy. Inny świat staną przed nią otworem, kraina Nigdynigdy, z którą jest połączona, ponieważ jest córką króla elfów. Czy będzie potrafiła z tym żyć i ocalić kogoś, na kim jej zależy? Jakie będzie jej przeznaczenie?
W książkę „Żelazny król” wciągnęłam się od pierwszej strony i pokochałam klimat stworzony przez autorkę. Czytając, czułam się jak Alicja w Krainie Czarów, a to za sprawą wszystkich niesamowitych stworzeń, które bohaterka spotkała na swojej drodze. Julie Kagawa emanuje stylem, który czyta się łatwo i przyjemnie. Nie zasypuje czytelnika natłokiem informacji, raczej powoli wprowadza czytelnika w wykreowany przez siebie świat. Opisy ubarwiają strony powieści, a jej ton nigdy nie jest zbyt pompatyczny. Podobała mi się postać głównej bohaterki, jest silna, niezależna, uparta i bezinteresowna. To jest rodzaj postaci, o której chcesz czytać, którą się w pewien sposób podziwia. W głębi serca jest niepewna siebie, jak wielu z nas i uważałam, że można się z nią łatwo się utożsamić. „Żelazny król” to historia, która wciągnęła mnie całkowicie i dość szybko ją ukończyłam. Zakończenie wywołało u mnie ogromne emocje, dlatego teraz nie mogę się doczekać przeczytania drugiej części. Bardzo cieszył mnie fakt, że znajdowała się u mnie w domu i tylko czekała, aby wziąć ją do ręki.

Cudowny klimat mrocznej baśni i silna główna bohaterka! To właśnie znajduje się w Żelaznym królu 🖤📚🥀

Ogólnie bałam się trochę, że ta książka będzie po prostu słaba. Jakże bardzo się myliłam.

Lubisz Alicję w krainie czarów 🐈? Albo klimat tego zwariowanego świata? Jeśli tak to Żelazny Król jest idealny! 🗡✨️🥀👑

Zacznijmy od tego, że jest napisana idelanym do czytania językiem, po którym po prostu płyniesz 📚📝. Mimo że książka ma klimat dosyć mroczny, to znajdują się w niej zabawne momenty i gdyby nie była tak cudnie wydana to zapewne miałabym w niej pełno znaczników 😅🤭

Wspaniałe opisy krainy Nigdynigdy, sprawiły, że czułam jakbym tam była i obserwowała elfi (i nie tylko) świat oczami głównej bohaterki 👀

Właśnie, główna bohaterka, czyli dokładniej Meghan Chase 👸. Meghan, choć znalazła się w całkiem obcym świecie, nie zachowywała się jak jakaś ofiara losu, (choć miała ku temu powody, po kilku rozdziałach zginęła prawie 4 razy 🫣😅),ale w miarę swoich możliwości radziła sobie z trudną sytuacją. Wywarła na mnie pozytywne wrażenie i z ciekawością śledziłam jej losy. Wszystkie postacie są dopracowane, jakby były prawdziwe, a Meghan jest jedną z moich ulubionych. A niestety zdarza się często, że główne postacie są najbardziej irytujące...

Inne postacie nie zachowują się, kopiuj w klej, każda z nich jest ciekawa i oryginalna.
Mimo że jest wiele postaci z tej książki które bardzo lubię, to Grimlakin, szary, protekcjonalny kot jest chyba moim ulubieńcem 🐱💞

To, co mi się nie podoba w Żelaznym Królu to rozdział, w którym występuje wyrocznia. Przeskoczyłam go i uważam, że jest całkiem bezsensowny, a dodawanie go było słabe.

Fabuła jest rozbudowana, wiele się dzieje i niestety książka skończyła się w trakcie akcji. Jednak całość bardzo mi się podobała, przeczytam ją jeszcze wiele razy 📚🥀✨️

Zacznijmy od tego, że jest napisana idelanym do czytania...

Akcja w książce toczy się bardzo szybko, nie ma tu zbędnych i nudnych opisów, które przedłużałyby czytanie. Niesamowicie baśniowy klimat i elementy niczym z "Alicji w krainie czarów" wprowadzają czytelnika w magiczny nastrój. Świat przedstawiony na początku wydaje się płytki, ale autorka tworząc Dwory i krainę Nigdynigdy, wprowadziła wątek technologii, który ma drugie dno. To przez nią umierala kraina elfów, podobnie jak w naszym prawdziwym świecie przez rozwój technologii przyroda umiera, my sami "umieramy", będąc wiecznie przyklejonymi do naszych smartfonów, internetu czy komputera.

Kreacja bohaterów może nie jest zbyt zaawansowana, ale każda z postaci ma kilka swoich charakterystycznych cech. Dla przykładu Rob jest bardzo zabawny, dzięki czemu książka obfituje w delikatny wyważony humor, więc w trakcie czytania uśmiech nie schodził mi z twarzy. Meghan momentami irytowała swoim zachowaniem, ale biorąc pod uwagę fakt, że nie jest to literatura najwyższych lotów, przymknęłam na to delikatnie oko. Mogę powiedzieć, że to idealna książka dla nastolatków, bardzo lekka, zabawna, a nawet pouczająca.

Meghan Chase, czyli główna bohaterka swoje szesnaste urodziny zapamięta już na zawsze. Przyjaciel odkrywa przed nią świat magii, baśni. Lekko przerażona nastolatka nie jest w stanie pojąć sytuacji, w której się znalazła. Ma wrażenie, że to jej wytwór wyobraźni, że śni i za chwilę to wszystko pryśnie niczym bańka mydlana. Świat magii, w którym stawia swoje pierwsze kroki podobał mi się najbardziej, ponieważ idealnie mogłam odczuć emocje jakie jej towarzyszyły z uwagi na fakt, iż ona była takim samym niedowiarkiem jak ja. (Mam nadzieję, że ja jednak będę twardo stąpać w świecie rzeczywistym i nie wyrosną mi elfie uszy... XD) Dla Meghan to było coś niesamowitego, niezwykłego. Każdą postać, z którą miała styczność po raz pierwszy traktowała z ogromnym dystansem, a przerażenie i lęk miała wypisane na twarzy.
Kraina Nigdynigdy, no czy to nie brzmi komicznie? Wraz z zatracaniem się w lekturze miałam wrażenie, że im „coś” było bardziej magiczne, abstrakcyjne tym bardziej pasowało do całości fabuły.Nie ukrywam, że momentami nie mogłam się oderwać, bo byłam wręcz głodna kolejnych nieoczywistych zwrotów akcji.
„Żelazna córka” zdecydowanie intensywniej skupia się na tym, aby zapoznać Czytelnika z otaczającym go światem magii, aby mógł „od zera” doświadczać nowych wrażeń, których nie spotkamy na co dzień. Trzymając Meghan za rękę udajemy się na spacer po krainie elfów. Jednakże bohaterka oprócz tego, iż musi zaakceptować fakt w którym się znalazła, okoliczności zmuszają ją do podejmowania dość trudnych decyzji. Decyzji, z którymi na pewno nie miałaby styczności w świecie realnym. Przed chwilą była jedną z uczennic, chodziła do szkoły, uczyła się do klasówek, a teraz dowiaduje się, że jest córką mitycznego króla elfów. Niestety kraina Nigdynigdy to nie gra komputerowa, w której może użyć kodów, przejść do kolejnego levelu, czy podjąć kolejną próbę po haśle „game over”. Kraina Nigdynigdy wraz z całą czarodziejską zgrają elfów, chochlików, gremlinów, goblinów i smoków od lat toczy krwawą wojnę dwóch królestw, w której to właśnie postać Meghan stanowi klucz do sukcesu.
„Żelazna córka” stanowi kontynuację cyklu, skupia się na wojnie pomiędzy Dworem Letnim, a Dworem Zimowym. W rękach Meghan, która będąc pół elfem pół człowiekiem i jej ukochanego, którym jest książę Mrocznego Dworu leżą losy krainy. W bardzo krótkim okresie życie okrutnie ją przeczołgało, więc zbudowanie zaufania z kimkolwiek stanowi nie lada wyzwanie. Jako przedstawicielka świata elfów wciąż posiada ludzkie serce, którego nie oszuka i które okaże się najcenniejszym drogowskazem w walce dobra ze złem.
Cykl „Żelazny Dwór” kusi nie tylko przepięknymi okładkami i barwionymi brzegami - jest trafnym strzałem dla tych, którzy definitywnie nie akceptują świata science fiction. Śmiało mogę porównać całość fabuły do przewodnika po krainie magii. Czytelnik nie jest rzucony na głęboką wodę. Akcja toczy się niespiesznie, przyjemnie, pozwalając na wzięcie głębszego oddechu, zaakceptowanie nowego typu fabuły by zrobić następny krok i dawkować kolejną porcję emocji.

Meghan jest zwykłą nastolatką. Jest nieco zakompleksiona, ale bystra. Czasami wydaje jej się, że widzi dziwne rzeczy, ale zrzuca to na bujną wyobraźnię… do czasu, gdy te objawy zaczynają się nasilać i wkrótce okazuje się, że nie jest taka zwyczajna jak jej się wydawało.
Pewnego dnia, gdy wraca do domu po szkole dziwne i agresywne zachowania jej brata wzbudzają w niej niepokój. Okazuje się, że miejsce jej brata zajął „odmieniec”, a mały Ethan został porwany. Meghan rusza bratu na ratunek i tak oto wkraczamy do krainy NigdyNigdy.

Na swojej drodze nastolatka spotka najprzeróżniejsze stworzenia, elfy, trolle, gnomy, chimery i całe mnóstwo innych osobliwości. W tej bajkowej i niebezpiecznej krainie wychodzi na jaw kim naprawdę jest Meghan i że odnalezienie brata jest tylko jedną z misji, którą będzie musiała wykonać.

Książka z gatunku fantastyki, młodzieżówka i ja – nie mój gatunek, nie mój przedział wiekowy i jak wypadło? Ano fantastycznie!

Barwna, bajkowa narracja oderwała mnie kompletnie od rzeczywistości. Fabuła, choć lekko przewidywalna jest bardzo wciągająca. Wykreowani przez autorkę bohaterzy zapewniają świetną zabawę, wzbudzają sympatię, rozśmieszają i stają się przyjaciółmi czytelnika, a o sarkastycznym kocie Grimalkinie mogłabym przeczytać całą, osobną powieść.

Bawiłam się przy tej lekturze przednio i niedługo zaczynam kolejną część, bo zakończenie wzbudziło dodatkowe emocje i zainteresowanie.

Ta lekka lektura stanowczo przemówiła do mojego wewnętrznego dziecka i po trudniejszych, cięższych lekturach była idealnym wytchnieniem.

Dodatkowo, wydanie Vesper jest zachwycające 🥰

Książka "Żelazny Król" przenosi nas w świat magii, zamieszkały przez elfy i inne fantastyczne istoty, gdzie nic nie jest za darmo, a bohaterowie oczekują różnych przysług w zamian za pomoc. Choć na początku może wydawać się lekturą dla młodszych czytelników, to im dalej czytamy, tym bardziej wprowadza nas w pasjonujący świat, który pochłania nas na długie godziny....

Tej książki nie są się nie lubić

Tej książki nie są się nie lubić

Naiwne czytadełko dla nastolatków. Ta historia nie tylko skupia się na nastolatce, ale niestety również narracja jest poprowadzona z tego punktu widzenia. Trudno przez to przebrnąć, bo czyta się to jak wypracowanie nastoletniej fanki romantasy.