Full Moon Rising

Zew nocy (tom 1)
Dell
2006-01-26
2006-01-26

Lekka, dynamiczna, zabawna, dużo akcji, fajne fantasy, romanse wciągające. A dalej fabuła cudownie się rozwija.

Riley Janson jest dhampirem- niezwykłym połączeniem wilkołaka i wampira. Pracuje dla Departamentu Innych Ras w Melbourne, skutecznie wykorzystuje tam swoją wilczą stronę. O dziedzictwie od strony ojca nie mówi głośno- nikt nie musi wiedzieć, że nie ma czystej krwi, ani że dzięki temu zyskała dodatkowe umiejętności.Rhoan- brat bliźniak Riley, znika w trakcie wykonywania misji dla Departamentu. W tym samym dniu dziewczyna znajduje na progu swojego mieszkania nagiego i bardzo przystojnego wampira, który twierdzi, że zna jej brata i może pomóc w odnalezieniu wilka. Dhampirzyca zrobi wszystko, by odnaleźć bliźniaka, mimo że w związku ze zbliżającą się pełnią księżyca powoli traci kontrolę nad własnym ciałem."Wschodzący Księżyc" to dość ciekawy romans paranormalny. Dużym zaskoczeniem było dla mnie to, że swoich podbojów Riley nie traktuje jako materiał na relację romantyczną. Do tej pory nie spotkałam się z takim podejściem w romansach (chociaż nie czytam ich zbyt dużo) i uznałam to za miłą niespodziankę. Kolejną, rzadko spotykaną w takich książkach kwestią jest to, że Riley nie jest nie do pokonania, nie jest bohaterką, która po każdym ciosie wstaje i walczy dalej. Myśli, że jest silniejsza niż jest rzeczywiście, ale bardzo często przegrywa walki z silniejszymi istotami. I to jest całkiem fajna odmiana. Nie sposób nie wspomnieć o ciekawej tajemnicy i licznych zwrotach akcji  w całej historii. Co mi się w książce nie podobało? Bardzo się cieszę, że autorka pozbawiła bohaterkę jakichkolwiek hamulcy, jednak w sytuacji gdzie życie jej brata (z którym ma bardzo bliską relację) jest zagrożone, RIley mogłaby przestać myśleć ciągle o seksie. Ja rozumiem księżycową gorączkę, no ale halo! Jakie ona ma priorytety?
"Wschodzący Księżyc" to romans, a można nawet zaryzykować stwierdzenie, że erotyk, nie jest więc to książka dla każdego czytelnika. Ja sięgnę po kolejną część- jestem ciekawa dalszych rezultatów śledztwa Departamentu.

Zastanawiacie się, jak może wyglądać połączenie wilkołaka z wampirem? Zaskakująco dobrze! Może mieć długie, zgrabne nogi, kształtną figurę, kuszący biust i burzę płomiennorudych włosów. Pochłania ze smakiem steki i jajka na bekonie, pije colę i nie znosi smaku krwi. Oczywiście czasem zmienia się w wilka, kiedy chce przyspieszyć gojenie się ran lub kiedy księżyc znajduje się w pełni. W większej części swojego życia pozostaje jednak w bardzo ludzkim ciele. Na imię ma Riley.
W swojej pierwszej z cyklu „Zew nocy” książce Keri Arthur razem ze swoją główną bohaterką Riley Jenson zabiera nas do świata czających się cieni, zwierzęcych instynktów, ciał płonących z pożądania w tygodniu przed pełnią. To świat, w którym wampiry, wilkołaki i inne stworzenia zmiennokształtne żyją wespół z ludźmi. Co więcej, te tak zwane Inne Rasy pracują w Departamencie , którego celem jest ochrona bezbronnych ludzi przed atakami ze strony bardziej krwiożerczych stworzeń.
Riley i jej brat bliźniak Rhoan to dhampiry (połączenie wampira z wilkołakiem),bardzo rzadkie stworzenia. Mieszańcy nie budzą sympatii innych stworzeń, dlatego rodzeństwo trzyma ten fakt w ukryciu. Z tego powodu też zostali wygnani przez swoją rodzinę (sforę). Od tej pory dla siebie stanowią sforę, co czyni ich więź jeszcze silniejszą. Oboje pracują w Departamencie ds. Innych Ras. Riley jest na pozór kobietą wyzywającą, pewną siebie, silną, potrafiącą wyjść z nie lada opresji używając do tego obcasów od swoich niebotycznie wysokich szpilek. Jednak w głębi umysłu boleśnie odczuwała odrzucenie z powodu swojego pochodzenia.
Pragnieniem Riley jest prowadzenie normalnego życia, w przytulnym domu z gromadką dzieci. Jednak los planuje dla niej coś zupełnie innego. Pewnego dnia zostaje wplątana w tajemniczą historię, która okaże się ważna nie tylko dla jej rodziny, ale również dla całego społeczeństwa. W zadziwiającym splocie wydarzeń łączą się w tej historii klony, tajemnicze laboratoria, zaginieni strażnicy i poszukiwanie swojej idealnej, drugiej połówki. Zaczyna się od zniknięcia Rhoana, i pojawienia się w jej życiu wampira o anielskich rysach twarzy, który spowodował, że diametralnie zmieniła zdanie o tym gatunku. Po kolejnym ataku, z którego ledwo uchodzi z życiem będzie musiała się dobrze zastanowić komu można zaufać. Kto za tym stoi? Warto to zbadać z Riley i jej szalejącymi hormonami.
A na to wszystko wyrozumiale patrzy księżyc w pełni.
„Wschodzący księżyc” to pełna niebezpieczeństw i tajemnic powieść ze sporą dawką sensacji i seksu. Nie jest to typowa książka tego gatunku. Ludzie są tu na dalszym planie i stanowią jakby tło całej fabuły. Czyta się ją szybko i lekko, a wartka akcja nie pozwala odłożyć jej choćby na chwilę. Pokazuje jak ważne jest zaufanie i lojalność. Można dowiedzieć się z niej wielu zaskakujących informacji na temat Innych Ras, np.: wampiry z wiekiem stają się coraz bardziej odporne na światło słoneczne, a ulubionym zajęciem wilkołaka wcale nie jest polowanie na ludzi. Piękna, nie krzykliwa lecz tajemnicza okładka zachęca by uchylić rąbka tajemnic w niej zawartych. Wszyscy ci, którym miły jest dreszczyk emocji , trochę mroczna i fantastyczna wizja przyszłości i paranormalne zdolności wampirów i wilkołaków powinni być usatysfakcjonowani lekturą tej powieści. Natomiast ze względu na mnogość scen erotycznych nie polecałabym tej książki zbyt młodym miłośnikom literatury fantastycznej.
Przeczytanie tej książki było dla mnie wielką przyjemnością. Emocje sprawiły, że zaczęłam zastanawiać się, czy ktoś, kto idzie za mną, gdy późnym wieczorem wracam do domu na pewno jest człowiekiem.

Nie jest to może najlepsza książka w tym gatunku ale na tyle dobra,że jestem ciekawa co dalej.Chcialabym, żeby główna bohaterka częściej ucierała nosa mężczyznom niż uprawiała z nimi seks ale ,przynajmniej w tej części,jest niewolnicą swojej natury.Oczekiwałam bardziej samodzielnej,walecznej postaci i więcej poczucia humoru,jednak może wszystko jeszcze przed nami...

Wszystko co jest w opisie się zgadza. Osobiście uważam, że za dużo seksu, a za mało poszukiwań brata. Jednak jest to nowe podejście do tematu i książka mnie osobiście wciągnęła. Z chęcią sięgnę po kolejną część.

Książka zaskakuje nietypowym podejściem do tematu. Mamy tu wiele różnych postaci które są wprowadzane do fabuły praktycznie jednocześnie. Styl jest jednak lekki a kreowany świat interesujący na tyle by sięgnąć po kolejny tom.

Wszystko zgadza się z opisem, książka pełna akcji, soczystego romansu, który zaczyna mieć szansę, wampiry i wilkołaki oraz mieszańce.
Ciekawe postacie okryte tajemnicą i niedopowiedzeniami, ale nie podobał mi się sposób wyrażania , opisów spełnienia potrzeb seksualnych pięknej wilczycy; jakiś oschły i roboczy. Zdecydowanie było to zamierzone, ale fatalnie to wyszło.
A pomimo bycia interesującą i niepowtarzalną istotą, jaką jest Riley, nie zdobyła mojej sympatii.

A...

Mam mocno mieszane uczucia w stosunku do tej pozycji. Niby dałem 6 gwiazdek (dobra),ale trochę na wyrost. Mam wrażenie, że autorka chciała napisać paranormal romans z tajemnicą (trochę jak seria o Mecedes Thompson - jednak do tej jej daleko) w połączeniu z erotykiem, ale nie wyszło ani jedno, ani drugie. Fabuła jest na tyle ciekawa, że musiałem doczytać do końca (stąd może te 6 gwiazdek),ale sposób jej prowadzenia i te ciągłe wzmianki lub opisy seksu trochę ją spłycają. Jednak nawet gdyby pominąć cały ten ambaras z gorączka księżycową czegoś mi tu zabrakło - czegoś, czego nie umiem do końca sprecyzować.

Na plus: interesująca intryga i dosyć ciekawe zwroty akcji oraz spójnie wykreowany obraz świata.

Na minus: brak głębi w relacjach między bohaterami i nużące momentami nawiązania do seksu (chyba, że to miał być erotyk, ale coś nie wyszło, bo opisom scen erotycznych brak polotu).

Reasumując: nie jest to może męcząca lektura (czytałem gorsze pozycje),ale raczej mnie nie wciągnie. Może dam szansę jeszcze jednemu tomowi...

Nie dałam rady dotrwać do końca.
Myślałam, że to będzie coś fajnego, a lipa, a przynajmniej to czego się dowiedziałam.
Z plusów to fajnie wykreowany świat, ale niestety reszta... kompletnie nie dla mnie.

Główna bohaterka zamiast skupiać się przede wszystkim na poszukiwaniach brata, to myśli o seksie. Coś tam niby robi, coś tam niby działa, ale ostatecznie tylko o jednym jest mowa.
No nie...

Na pewno nie powrócę do tego dzieła. Niestety, albo stety. Jest na pewno wiele lepszych książek, które będę mogła przeczytać, zamiast tego. Szkoda.

Nie dałam rady dotrwać do końca.

Główna bohaterka kobieta-wilkołak pokazuje nam, co by było, gdyby wypuścić kurewską naturę z ukrycia i pozbyć się wszelkich hamulców. Można to krytykować, można się krzywić na przesadnie rozbujałą i mało wybredną chuć naszej Riley, albo po prostu popłynąć z tematem i zobaczyć, co się dzieje poza gorączką księżyca czy nawet pokusić się o znalezienie ziarenka prawdy w tym, że facet to zdobywca, a kobieta dziwka. Dzieje się w książce co prawda dużo, jednak jak dla mnie czegoś ciągle brakuje i jakaś płaska jest ta cała historia.. Jestem uparta, jak na byka przystało, więc sprawdzę, czy coś się rozwinie w drugiej części ;)

• 2011