Bramy Lipska

Okładka książki Bramy Lipska Jan Dobraczyński
Okładka książki Bramy Lipska
Jan Dobraczyński Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej powieść historyczna
powieść historyczna
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
1985-01-01
1978-01-01
Książe Józef Poniatowski wojny napoleońskie Księstwo Warszawskie

Książka bardzo poruszająca, opisuje ostatnie pięć dni życia księcia Poniatowskiego, jakże ciężkie dla niego chwile. Powieść ukazuje nam tę postać jako bohatera, walczącego do końca. Poniatowski jest gotowy ponieść śmierć, ale jego wojna nie toczy się dla cesarza Napoleona, lecz za Polskę. Swoim postępowaniem chce pokazać, że Polacy nie poddają się. Wierzy, że taka postawa Polaków pomoże w odbudowie ich kraju.
No i to wzruszające zakończenie, ten wielki podziw cara Aleksandra dla naszego bohatera.
Kolejna książka ukazująca księcia Józefa Poniatowskiego jako bohatera pozytywnego, człowieka odważnego, wodza godnego naśladowania Bardzo mnie zaciekawiła ta postać, pewnie kiedyś sięgnę po jego biografię.

1964

Bohaterem tej powieści historycznej Pana Jana Dobraczyńskiego jest książę Józef Poniatowski. Autor opisuje ostatnie dni jego życia. W opisie tym książę jawi się jako człowiek skromny, wyważony w sądach o samym sobie i o innych. Trafnie oceniający sytuację polityczną w Europie. Świadczą o tym dobitnie fragmenty rozmowy z cesarzem Napoleonem:
„- Nie do mnie, wasza cesarska mość, należy ocena, czy jestem patriotą (…) Staram się, sire, nie rzucać słów na wiatr. Kiedyś postanowiłem, że moja krew i moje życie będą należały do Polski... Ale myślę, że sprawa Polski to nie tylko spraw a sentymentów...”
„Myślę, sire, że podziały Polski spowodowały zakłócenie równowagi Europy. Gdy wasza cesarska mość myśli o budowie nowej Europy, sądzę, że powinien to wziąć pod rozwagę.”
„Mój stryj więcej chciał, niż mógł, więcej pragnął, niż potrafił. Nie mam prawa go chwalić, nie mogę potępiać. Ale i on przyczynił się do zwyciężenia tej słabości.”
Jako człowiek, który rzeczywiście dotrzymuje słowa, wykonuje swoją misję do końca, ponosząc najwyższą cenę.

Przyznaję, że przeczytałam tę powieść z zainteresowaniem, mimo iż czasy Napoleona nie należą do moich ulubionych w dziejach Polski i Europy. Może to język Pana Jana Dobraczyńskiego, wybór głównego bohatera, a może potrzeba przeczytania czegoś, co zostało napisane wiele lat temu, a wciąż nie traci na aktualności...

„- Nie do mnie, wasza cesarska...

Bardzo dobra książka. Polecam. Wspaniała na nudę i dla zabicia czasu.

Bardzo dobra książka. Polecam. Wspaniała na nudę i dla zabicia czasu.

• Kiedyś czytałam
  • 2009 rok