Rajd Doolittle'a 1942. Pierwszy cios Ameryki

Okładka książki Rajd Doolittle'a 1942. Pierwszy cios Ameryki Clayton K. S. Chun
Okładka książki Rajd Doolittle'a 1942. Pierwszy cios Ameryki
Clayton K. S. Chun Wydawnictwo: Amercom Seria: Wielkie Bitwy II Wojny Światowej historia
historia
2010-01-01
978-83-261-0298-1
StudioPrint
II wojna światowa Japonia Pacyfik lotnictwo US Air Force

Kwiecień 1942 r., z lotniskowca „Hornet” startuje 16 bombowców B-25 specjalnie przystosowanych do misji zrzucenia bomb na Japonię, a następnie przedarcia się do Chin, gdzie miały one wylądować. Miała to być odpowiedź Ameryki na Pearl Harbor i ofensywę japońską jaka pochłaniała kolejne terytoria zbliżając się do Australii. Na czele leci B-25 ppłk. Doolittle`a. Samoloty zrzucają bomby na Tokio, Osakę, Nagoję, Yokosoukę oraz Kobe. Niszczą cele wojskowe i uszkadzają lotniskowiec „Ryuho”, ale w nalotach giną także cywile (kilka tysięcy osób poniosło śmierć w trakcie nalotów, a dodatkowo za przyjęcie samolotów w Chinach, Japończycy dokonują zemsty na Chińczykach zabijając blisko 250 tys. osób). Bombowce nadlatują z różnych stron, pojedynczo, wykonują misję i wszystkie odlatują znad Japonii, bez żadnych strat obnażając słabość japońskiej obrony i przestarzałość japońskich myśliwców takich jak Nakajima Ki-27 Nate. Żadnemu amerykańskiemu bombowcowi nie udaje się jednak wylądować w Chinach i piloci zmuszeni są do wyskakiwania na spadochronach. Część wpada w ręce Japończyków (3 z nich skazano na karę śmierci),część ginie po wodowaniu, jeden samolot ląduje w okolicach Władywostoku. Większości pilotów udaje się jednak przeżyć i wrócić do kraju. Efekt jest oszałamiający. Nalot tych 16 bombowców podnosi morale Amerykanów, a także wpływa na zwrócenie się Japonii z kierunku południowego na wschód, co w niedalekiej przyszłości doprowadzi do Midway. Dodatkowo obnaża słabość obrony powietrznej i nawodnej Japonii, powodując przesunięcie części sił do ochrony wyspy kosztem osłabienia sił ofensywnych. O tej właśnie misji jest ta krótka książeczka Ospreya. Ta niesamowita historia, grupy odważnych ludzi, podana jest bardzo smakowicie. Mamy przedstawienie bohaterów, mamy plany i siły przeciwników, a w końcu mamy opis misji Zespołu Uderzeniowego TF-16 wiceadm. Halsey`a i bombowców ppłk. Doolittle`a. Autor pokrótce przedstawił cel tej misji, jej trudność (zasięg i problem startu bombowców B-25 z lotniskowca),ryzyko (wysłanie dwóch lotniskowców „Hornet” i „Enterprise” pod brzegi Japonii). Czyta się wybornie, jak powieść sensacyjną. Jedna z lepszych pozycji Osprey`a, jedynie co można jej zarzucić, to objętość. Stąd też moja ocena. Dodatkowo świetne mapy, norma w tej serii.

• historia
  • Osprey
  • Historyczne
  • Japonia
  • II wojna swiatowa (1939 - ....)
  • Książki Żana
  • Osprey II WŚ