Okładka książki Ciało kobiety, mądrość kobiety. Jak odzyskać i zachować fizyczne i emocjonalne zdrowie. Christiane Northrup
Christiane Northrup Wydawnictwo: Zacharek Dom Wydawniczy zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Women's Bodies, Women's Wisdom. Creating Physical and Emotional Health and Healing.
Zacharek Dom Wydawniczy
2010-01-01
2010-01-01
978-83-7748-000-7
Katarzyna Bogdan
kobieta zdrowie psychologia emocje

Książką, podręcznik dla każdej kobiety. Napisana przez kobietę, lekarkę, która ma holistyczne podejście do leczenia i kładzie nacisk na to jak ważny jest aspekt psychologiczny w drodze do zdrowia, do akceptacji siebie i swojego ciała. Warto mieć tę książkę w swojej bibliotece i sięgać po nią regularnie.

To tomiszcze czytałam na raty, przeplatając ją zdecydowanie lżejszymi tematycznie książkami. Nie chciałam jej czytać za jednym posiedzeniem głównie dlatego, że zawiera ogrom wiedzy którą stopniowo chciałam sobie przetrawiać, bo myślę że naraz byłoby jej zwyczajnie za dużo. A że jest sensownie i logicznie podzielona na działy i podrozdziały, odrywanie się od niej nie było dla mnie problemem mimo wciągającej tematyki.

Książka ta stanowi w zasadzie obszerne (acz niewyczerpane) kompendium wiedzy na temat kobiecego organizmu, a także studium naszej psychiki i emocji - ich połączenia z ciałem, które to jest szalenie ścisłe i nieoczywiste, o czym na całe szczęście powoli zaczyna się coraz częściej mówić. Dostajemy tutaj szereg porad, wyjaśnień, wiedzy teoretycznej jak i praktycznych działań, które możemy stosować na własną rękę albo konsultując je z ogarniętym lekarzem. Przede wszystkim jednak książka aż iskrzy od pozytywnego mindsetu dotyczącego naszego ciała, wyjaśniając jak lata kulturowej i społecznej nienawiści oraz chorych wymagań wprowadziły nas w ból i kompleksy. Do tego koncerny farmaceutyczne którym opłaca się wymyślać nowe, często nieistniejące dolegliwości zamiast leczyć te faktyczne spowodowały, że strasznie odsunęliśmy się od swoich ciał, traktując je jako wroga i coś z czym trzeba walczyć. Już nie mówiąc o kulturze diet która wyniszczyła i nadal niszczy niezliczone życia (sama jestem jej ofiarą, żeby nie szukać daleko),a także fenomenie jakim jest niejako wymazywanie starości a co za tym idzie - starszych kobiet (mężczyzn też ale w inny sposób i nie na taką skalę, mimo wszystko).

O większości tematów omawianych w książce wiedziałam albo gdzieś tam słyszałam, jest to jednak pierwsza pozycja na którą natrafiłam, będąca zbiorem tych wszystkich zagadnień, jednocześnie podchodząca do człowieka w sposób holistyczny i dość nowoczesny. Zważywszy, że autorka pisała pierwsze wydanie kilkadziesiąt lat temu i to na potrzeby rynku amerykańskiego uważam, że książka nadal jest uniwersalna, niesie dużo pociechy i pozytywnej myśli, a także pewnego spokoju ducha którego strasznie nam obecnie brakuje. Z drugiej jednak strony, nie każde podejście autorki mi pasowało, niektóre słowa dość raziły i czasem zastanawiałam się czy ta książka jest na pewno dla mnie :) Koniec końców uznałam jednak, że wyciągnę z niej jak najwięcej dobrego, skupię się na poradach dotyczących emocji, radzenia sobie ze stresem, dietą a także zmiany postrzegania własnego działa jako najlepszego przyjaciela a nie przyrząd, który musi być wiecznie naoliwiony bo jak nie to dostanie garść tabletek. Myślę, że to ważna książka, każda kobieta w odpowiednim momencie życia powinna do niej zajrzeć, mimo że zdaję sobię sprawę, że nie jest ona dla każdego. Ogólnie ciężko się nie zgodzić z autorkę w jej holistycznym podejściu, ale nie warto też rzucać wszystkiego i zacząć żyć według jej zasad bo nie każdej z nas będą one pasować.

Podsumowując - książkę polecam, trzeba jednak do niej podejść z otwartą głową, chęcią wprowadzenia zmian w swoje życie, zrozumienia swojego ciała i zaprzyjaźnienia się z nim. Inaczej raczej nie warto po nią sięgać, bo można się zrazić i wyrobić ostry osąd o autorce, co moim zdaniem nie jest słuszne bo warto jej najpierw trochę posłuchać, szczególnie że praktykowała swój fach przez kilkadziesiąt lat. W przeciwieństwie do wielu swoich sceptycznych kolegów siedzących za biurkiem albo w laboratoriach, mających bardzo wąskie i niekiedy kompletnie niezgodne z rzeczywistością zdanie na temat kobiecego zdrowia ;)

Książka lekarki ginekolożki z dużym doświadczeniem i bardzo holistycznym podejściem do kobiecego zdrowia od dojrzewania po menopauzę. Trzeba czytać z otwartą głową, wskazuje na nieoczywiste związki psychiki i zdrowia, z propozycją zmian, które można wprowadzić.

Książka bardzo dobra i ciekawa, pomogła mi w uregulowaniu gospodarki hormonalnej i potem w zajściu w ciążę. Do tej pory wracam do niektórych rozdziałów, polecam każdej kobiecie

Książka prawie wyczerpująca temat kobiet i kobiecości, zarówno od medycznej, jak i psychologicznej strony.

Wartościowy,kompletny poradnik,kompendium wiedzy i życiowego doświadczenia przemiłej,wrażliwej, empatycznej Pani Doktor Ginekolog patrzącej na zagadnienia zdrowia nie tylko od strony ciała ale i ducha.Interesujące połączenie medycyny akademickiej z alternatywną. Nikt tak jak ona nie potrafi się wczuć w naszą kobiecość, opisuje wszystkie etapy życia od młodości po menopauzę i znajduje skuteczne rozwiązania na nasze choroby.Najbardziej podobały mi się rozdziały od 15 do 18 i z przyjemnością zastosuję je w praktyce.Minusem książki jest to,że w przypisach końcowych nie ma odwołań do polskich źródeł,książek,adresów stron internetowych terapeutów stosujących podobne terapie jak w Ameryce.Na pewno będę w zależności od potrzeb wracać do poszczególnych rozdziałów i stosować jej rady w praktyce. Uważam,że pozycja jest godna polecenia.

Ta książka to biblia dla Kobiet. Każda z nas powinna ją przeczytać, a najlepiej mieć w domu, na wszystkich etapach życia.
Autorka kocha i rozumie kobiety jak nikt. W końcu sama jest kobietą, rodziła, chorowała i miała okresy załamań.
Szybko zrozumiała, że kobiece choroby najszybciej leczy się zaglądając w kobiecą duszę. Tam jest źródło wszelkich problemów.
Łącząc medycynę, zdrowe odżywianie i inne zalecane według niej sposoby, jej pacjentki wracały do zdrowia i do dzisiaj wiodą satysfakcjonujące życie.

Kończąc tę krótką wypowiedź, powiem, że dałabym tę książkę, każdej kobiecie, aby po jej poznaniu, już zawsze była szczęśliwa i zdrowa.
Aloha <3

Łącząc medycynę,...

Bardzo dobry podręcznik, poleciłabym każdej kobiecie, w każdym wieku. Warto znać swoje ciało.

Kiedyś zaczęłam czytać tę książkę linearnie, metodycznie, rozdział po rozdziale. I nie skończyłam. Ale przyszedł taki moment, kiedy rzeczywistość zmusiła mnie, bym się nią "podparła", rozjaśniła wątpliwości, zadała sama sobie kilka pytań i udzieliła szczerych odpowiedzi.

Książka doktor Northrup ujmuje mnie i przekonuje holistycznym podejściem. Tu choroba jest symptomem, odciskiem w ciele. Czego? Myśli, emocji, stanu ducha… Mówi o ciele kobiety zawsze w kontekście całości kobiecej energii. Wiele poświęca wzorcom kulturowym - nabytym bądź odziedziczonym. To też są "odciski". A wszystko opisane jest z punktu wiedzenia praktykującej lekarki-ginekolog, pracującej w szpitalu, prowadzącej własną praktykę; lekarki, której również zdarza się chorować.

Owszem, Northrup pisze książkę z perspektywy Stanów Zjednoczonych - ale w moim mniemaniu jest ona niezwykle aktualna i potrzebna kobietom tak po prostu, niezależnie od tego, gdzie mieszkamy i jaki mamy realny dostęp do lekarzy (bo, że konstytucjonalnie w Polsce każda z nas go ma, to jest jasne i oczywiste).

Dla mnie to książka o pełni życia kobiety. O naszej sile, mocy, wyzwaniach, problemach z ciałem i duchem - a także wzajemnym oddziaływaniu, które może wzmacniać i pomagać.

Ja gorąco polecam przede wszystkim rozdział 15 - "Kroki prowadzące do kreowania pełni zdrowia". Znajdziecie tu szereg pytań, kwestionariusze dotyczące analizy stanu zdrowia, przyglądniecie się własnym przekonaniom, odkryjecie proces "słuchania" ciała i nabierzecie jeszcze większego szacunku… Northrup przypomina, że "życie nie jest sytuacją awaryjną, ale nie daje nam też gwarancji, że będzie trwało wiecznie".

Nie czytałam jeszcze tak bardzo "zrównoważonej" książki. Ta publikacja nie dość, że przeprowadza przez chorobę (ba, choroby! zwłaszcza "kobiece"),pozwala je oswoić i nie traktować jako znamienia czy kary boskiej, to jeszcze dokonuje tego a. jak lekarz, b. jak kobieta - z wyczuciem, empatią, delikatnością, a przede wszystkim systemowo i kompleksowo.

Moim marzeniem jest, by przeczytała ją każda kobieta. I na pewno warto jest ją mieć w biblioteczce. Żeby było można jej chwycić jak koła ratunkowego dla emocji i umysłu, gdy pojawia się choroba. Albo by pielęgnować zdrowie :) Polecam!

PS. Kapitalny jest też rozdział o odżywianiu :)

Ma
| Christiane Northrup, Ciało kobiety, mądrość kobiety. Jak odzyskać i zachować fizyczne i emocjonalne zdrowie, Dom Wydawniczy Zacharek, Warszawa 2010

• Zdrowie
  • Kobieta
  • Do kupienia
  • Domowa biblioteczka

Christiane Northrup Ciało kobiety, mądrość kobiety. Jak odzyskać i zachować fizyczne i emocjonalne zdrowie. Zobacz więcej