Przyjaciółki od pierwszego wejrzenia

Okładka książki Przyjaciółki od pierwszego wejrzenia Giamila Yehya
Okładka książki Przyjaciółki od pierwszego wejrzenia
Giamila Yehya Wydawnictwo: Bernardinum literatura dziecięca
literatura dziecięca
Amiche a prima vista
Bernardinum
2009-01-01
2009-01-01
978-83-7380-719-8
Anna Beata Bagnowska
nastolatki przyjaźń blogi internet pamiętnik

Na pierwszy rzut oka jest to książka,jakich wiele - o nastolatkach i dla nastolatek,opowiadająca o ich życiu,codziennych troskach i radościach,przyjaźniach i pierwszej miłości.
Posiada jednak coś,czym się pozytywnie wyróżnia w morzu podobnej literatury stroniącej od głębszej analizy psychologicznej,skupiającej się raczej na mnogości przeżyć,nie na ich jakości.
Książka została napisana w formie internetowego pamiętnika 14-letniej Arii.Narratorka,a zarazem jego główna bohaterka dzieli się z wirtualnymi czytelnikami swoimi codziennymi przeżyciami,poważnymi,egzystencjalnymi przemyśleniami jak i drobnymi refleksjami będącymi wytworem chwili.Jej uwagi i spostrzeżenia na temat życia i ludzkiej natury są zdumiewająco trafne i dojrzałe,świadczą o wrażliwości i prostolinijności dziewczyny.Czytelnik często zapomina,że autorka bloga ma zaledwie kilkanaście lat.Nie ma w niej nic z egzaltowanej,roztrzepanej nastolatki mającej pstro w głowie.Jej postać już na wstępie budzi zaufanie i sympatię.
To jest właśnie pierwsza rzecz,która mnie ujęła w tej książce.W życiu Arii sporo się dzieje,ona jednak podchodzi do tych wydarzeń ze zdrowym dystansem,potrafi skupić się na różnorodności przeżyć, dogłębnie je zanalizować ,nazwać własne odczucia i uczucia.
Jest też bystrym obserwatorem otoczenia,nie tylko bezmyślnym gapiem - posiada umiejętność wyciągania trafnych i interesujących wniosków oraz zapisywania ich w blogu niezwykle pięknym i precyzyjnym językiem.
Lektura pamiętnika Arii to prawdziwa przyjemność która sprawia,że zwyczajne,codzienne wydarzenia stają się okazją do nadzwyczajnej podróży po jej wewnętrznym świecie i meandrach jej psychiki.

Aria jest szczęśliwa i potrafi to docenić.Brakuje jej tylko przyjaciółki od serca,zatem kiedy pojawia się Alicja,dziewczyna czuje,że połączy je dozgonna przyjaźń.
Pamiętnik staje się świadkiem radości Arii graniczącej wręcz z uniesieniem,kiedy przyjaciółka okazuje się wymarzoną "bratnią duszą".
Dowiadujemy się też sporo o samej Alicji - Aria,początkowo bezkrytycznie wpatrzona w przyjaciółkę,z czasem zaczyna dostrzegać jej prawdziwą,skrywaną osobowość.Przekonuje się,że jest to osoba głęboko nieszczęśliwa,ukrywająca swoje zagubienie i uczuciową pustkę pod fasadą krzykliwej pewności siebie i wyzywającego zachowania przedwcześnie dojrzałej kobiety.
Uczuciowy galimatias potęguje fakt,że Aria jednocześnie przeżywa swoje pierwsze,nieśmiałe uczucie do chłopaka,którego zna od dzieciństwa.Nagle w tym morzu pięknych i wzniosłych uczuć pojawia się dysonans - pierwsze oznaki zazdrości...
Oto właśnie kolejna wartościowa rzecz,jaką znajdujemy w książce.
Studium dziewczęcych uczuć,pierwszych subtelnych i wzruszających porywów serca,które rozwijają się dosłownie na naszych oczach - a wszystko to opisane w bardzo piękny,zdradzający wrodzoną wrażliwość sposób.Nie ma tu krzty wulgarności czy wyuzdania,do którego zdążyły nas przyzwyczaić niektóre zapisy w blogach rówieśniczek Arii.
Widzimy,jak łatwo pozornie niezniszczalna przyjaźń niepostrzeżenie ugina się i łamie pod ciężarem zawiści,podłości i kłamstwa,dostrzegamy,skąd biorą się te niskie uczucia i jaka jest ich geneza.
Przemyślenia Arii na temat przyjaźni,potrzeby zrozumienia i akceptacji,konieczności życia w zgodzie z samym sobą i ze światem zewnętrznym,budowania szczerych relacji z innymi,stawiania czoła swoim demonom,walki z własnymi słabościami należą do najciekawszych i najgłębszych w całej książce.
Jej następną zaletą jest wnikliwa analiza pojęcia przyjaźni we wszystkich jej przejawach,zwrócenie uwagi na czyhające pułapki oraz subtelne,pozbawione moralizatorskiego wydźwięku rady ukryte w atrakcyjnej i nowoczesnej formie internetowego pamiętnika.Wszystko to z pewnością przypadnie do gustu nastoletnim czytelniczkom i pomoże zrozumieć własne reakcje,uczucia i emocje,uporządkować życie nie tylko emocjonalne oraz relacje z otoczeniem.
Uważam,że książka ta jest niezwykle udaną,interesującą i wartościową lekturą,którą z czystym sumieniem mogę polecić każdej nastolatce.

Recenzja ukazała się także na moim blogu:

Książka...

• Dla dzieci i młodzieży

Dodaj cytat z książki Przyjaciółki od pierwszego wejrzenia