Oko Świata tom 2

Okładka książki Oko Świata tom 2 Robert Jordan
Okładka książki Oko Świata tom 2
Robert Jordan Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Koło Czasu (tom 1) fantasy, science fiction
Koło Czasu (tom 1)
The Eye of the World
Zysk i S-ka
1994-01-01
1994-01-01
Katarzyna Karłowska
Koło Czasu Jordan Oko Świata

Gdybym miała przyznawać nagrody za najbardziej irytujące bohaterki w literaturze fantasy, złoto i srebro trafia do Jordana za, odpowiednio, postaci Nynaeve i Egwene...

Trochę rzeczy się tutaj dzieje nie wiadomo kiedy i nie wiadomo dlaczego (miłostka Strażnika i Wiedzącej?! Ryli?!)

Mimo wszystko, na razie jestem ciekawa co będzie dalej. Czekam na powrót wątku wilków!!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dobrnąłem do 507 strony i nie dałem rady dalej czytać, to nie moje klimaty i nie czułem żadnej więzi z bohaterami. Plusem były opisy.

Obejrzałam serial i nie wiem czy to kwestia filmu czy książki ale bardzo mi się dłużyło. W zasadzie tylko kilka drobnych różnic było między serialem a książką.
Polecam bo jako serial naprawdę mnie wciągnęło i liczę że mój odbiór książki związany był z niewielką odległością między oglądaniem a czytaniem

Sięgnąłem po tą księżkę gdy dowiedziałem się że ostatnie trzy tomy tego wielotomowego fantasy napisał Sanderson. Dodatkowo spotkałem się z jego pozytywną oceną serii. Niestety zawiodłem się. Ta książka to jakiś bigos literacki. Napisana metodą kopiuj wklej, zwłaszcza z Władcy Pierścieni. Gdyby chociaż trzymała poziom Władcy.
Bohaterowie po prostu działają, działają, działają. Zero refleksji tylko ciągła gonitwa od akcji do akcji. Taka fabuła dporowadziła niestety do sytuacji gdzie mając 70% książki za sobą nie do końca wiedziałem kto jakie ma intencję, dlaczego zły to zły i dlaczego bohaterowie mają ich unikać. Zupełnie jakby autor pisał tu i teraz bez planu na przyszłość bohaterów.
Daję taką ocenę tylko z sentymentu do mojego dawnego, dwunastoletniego ja. Wtedy spodobała by mi się bardzo. Dziś, dwadzieścia lat później, odpuszczam sobie. Nie dokońzczę ostatnich trzystu stron.

Bohaterowie po prostu działają, działają,...

Ta książka to niestety wielki wór z pomysłami zaczerpniętymi wprost od innych autorów, głównie J.R.R. Tolkiena (oraz np. Franka Herberta). Nie ma niczego złego w inspirowaniu się innymi autorami, ale kopiowanie pomysłów kropka w kropkę nawet ze szczegółami, które można by łatwo pominąć - to już znaczna przesada (szczególnie, kiedy książka składa się praktycznie z samych takich kopii!)
Jeśli dodamy do tego mnogość motywów deux ex machina i ogólną miałkość - czy to wątków, czy postaci, otrzymujemy bardzo banalne fantasy w stylu Eragona.
Motyw koła czasu też nie został prawie w ogóle wykorzystany przez większość książki - dopiero pod koniec coś się zmienia.
Jako plus mogę zaliczyć jedynie to, że autor potrafi pisać na poziomie słowo - zdanie - akapit i jeśli ktoś nigdy nie czytał fantasy, może potraktować to dzieło jako entry level - bo czyta się łatwo i bez wysiłku.

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Trochę miałem obawy zabierając się za ten tytuł bo jednak jest to wielotomowa seria. Udało mi się przebrnąć, przez pierwszy tom, czasem łatwiej czasem gorzej ale bawiłem się rzeczywiście dobrze. Może i historia jest naiwna, może i czuć tu inspiracje Tolkienem, może i zakończenie jest aż nadto otwarte ale to był dobrze spędzony czas. Lubię gdy udaje mi się zrzuć z postaciami, że przejmuje się tym co się z nimi stanie. Tutaj warsztat pisarski w pełni skupiał się by właśnie tak było, co jednak wiązało się z dużą ilością raczej nie do końca potrzebnych opisów i wydarzeń, które spokojnie mogły by po usunięciu w ogóle nie zmienić obcowania z fabułą. Nie jestem wielkim fanem dużej ilości opisów, które mogły by być zgrabniejsze i szybsze. Planuje kiedyś chwycić za kolejne tomy, jednak nie wyobrażam sobie aktualnie mojej inwestycji w tyle tomów i tyle stron. Ale przyznać muszę, że nieco kusi bo jestem ciekaw co dalej z naszymi postaciami.

Historia jest niezła, przyznaję. Opisana jest w sposób typowy dla fantastyki - herosi i heroiny, magiczne moce, tajemniczo brzmiące nazwy (choć kojarzące się w sposób oczywisty). Styl nieco kuleje (nie wiem, na ile to sprawka autora, a na ile tłumacza),niektóre rozwiązania fabularne rażą naiwnością, ale czyta się przyjemnie.

"...Koło czasu tka Wzór Wieków, a jako przędzę wykorzystuje nasze żywoty. Wzór nie jest ustalony, nie zawsze. Jeżeli człowiek chce zmienić kierunek swojego życia, a we Wzorze jest na to miejsce, wówczas Koło po prostu wplata zmianę we Wzór..."

★Druga część tomu " Oko czasu". Dużo się w niej wyjaśnia. To dalsze przygody Randa i jego przyjaciół. Pojawiają się nowe intrygujące postacie, będące takimi z horroru i z baśni.
Jeśli chcecie dowiedzieć się czym zakończy się podróż do " Oka Świata" przeczytajcie książkę. Dalsze tomy cyklu " Koło czasu" przede mną.

"Koło czasu obraca się, a wieki nadchodzą i mijają pozostawiając wspomnienia, które stają się legendą, legenda staje się mitem.."

★Legenda o Smoku Lewsie Therinie Telamonie, Zabójcy Rodu przez którego Świat Pękł i który narodzi się na nowo, jako Smok Odrodzony przekazywana jest z pokolenia na pokolenie w kraju Dwu Rzek. Mieszkańcy znają ją i boją się o niej mówić, choć od tych wydarzeń minęło już niespełna trzy tysiące lat.
*Młody farmer i pasterz Rand al'Thor, w przededniu święta wiosny Bel Tine jedzie wraz z ojcem Matem do wioski Pole Emonda w krainie Dwu Rzek. Mężczyźni wiozą beczułki z winem jabłkowym i brendy wyprodukowane na swojej farmie, by sprzedać je karczmarzowi z gospody Winna Jagoda. Podczas drogi Rand rozmyśla o Egwene, najmłodszej córce karczmarza, z którą próbuje się go swatać. Raptem dostrzega jeźdźca w czarnym płaszczu, na czarnym koniu i z zacienioną kapturem twarzą. Postać czarnego jeźdźca widzieli też jego przyjaciele z wioski, Mat Cauthon i Perrin Aybara. Po przyjeździe do wioski Rand poznaje Lady Moiraine, jej ochroniarza Lana i barda Thoma Merrilina. Za sprawą barda ożywają w pamięci mieszańców legendy, a przekazane przez niego legendy, urzeczywistniają się napaścią trolloków na farmę Randa i wioskę Pole Emonda. Istnieje podejrzenie, że na trójkę młodych mężczyzn polują Myrddraale, wysłannicy Czarnego dowodzący trollokami. Aby uchronić mieszkańców Pola Edmonda przed kolejnymi napaściami, Moiraine będąca Aes Sedai i Lan postanawiają zabrać Randa i jego przyjaciół, Mata i Perrina do Tar Valon. Dołączają do nich bard Thom i Egwene, a po jakimś czasie al'Meara Nynaeve, Wiedzącą z Pola Emonda.
Moiraine jest przekonana, że jeden z chłopców jest Smokiem Odrodzonym - wybrańcem, którego przeznaczeniem jest przeciwstawić się Czarnemu i stanąć kiedyś do Ostatniej Bitwy o Tarmon Gai'Don, od której wyniku zależą losy świata...Kim są pozostali i gdzie doprowadzą ich Drogi?

Tom pierwszy cyklu "Koło czasu", czyli "Oko Świata" opowiada o podróży pełnej przygód, o legendach i mitach które się urzeczywistniają. O walce dobra ze złem, przełamywaniu własnych słabości, odwadze, determinacji i dążeniu do celu.
Książka ma baśniowy czar i rozległą tematykę obfitującą w opisy ciekawych postaci spotykanych po drodze, pięknej przyrody, ciekawych miast i budowli, tajemniczych Dróg. Za sprawą wrażliwości autora przenosimy się w świat fantasy, wciągający nas w wartką akcję.

Czy Rand spędzi resztę życia uciekając i bojąc się snów?
Czy chłopcy zostali wybrani? A jeśli tak, to przez Światłość czy przez Cień?

Tom pierwszy cyklu "Oko czasu", czyli "Oko świata" który czytałam jest wydaniem z 1994 roku i składa się z dwóch części, dwóch odrębnych książek. W późniejszych wydaniach tom pierwszy to jedna książka. Przeczytajcie, bo warto. POLECAM!

Lubię fantasy, ale to jest potwornie przegadane. Dwieście stron wiejskich plotek na pięć stron akcji.