Ćwiczenia dwulatka

literatura dziecięca
Akademia Malucha
Wilga
24 min.

Okładka książki Wiersze dla babci i dziadka Marcin Brykczyński, Wanda Chotomska, Agnieszka Frączek, Barbara Lewandowska, Katarzyna Marciniak, Ala Hanna Murgrabia, Joanna Papuzińska, Artur Rajch
Wiersze dla ba... Marcin Brykczyński,...
Okładka książki Szybki pociąg Urszula Kozłowska, Artur Rajch
Szybki pociąg Urszula Kozłowska,&...

Rysowanie i kolorowanie jest jedną z bardzo ważnych czynności dzieci. Nasze pociechy uczą się wówczas prawidłowo trzymać kredkę, ćwiczą koncentrację, motorykę małą i pozwalają dziecku na rozwijanie zmysłu artystycznego. Im wcześniej zaczynamy przygodę z przyborami do pisania tym lepiej. My zaczęłyśmy nim córka skończyła rok. Do pracy używałyśmy nietoksycznych kredek dla rocznych dzieci. Spontaniczne rysowanie po kartkach było jedną z ważnych aktywności pozwalających wyciszyć się, zająć w czasie nudnych zakupów czy czasem wspólnego kreślenia „ślimaków”.
Dwuletnie dzieci mogą śmiało sięgać po pierwsze kolorowanki, dzięki którym nauczą się dokładności, cierpliwości. Wzory dostosowane do poziomu umiejętności dziecka pozwalają na rozwijanie umiejętności grafomotorycznych. Poza funkcjami motorycznymi taka praca pozwala dzieciom na relaks, rozwijanie pracy mózgu, rozwijanie percepcji wzrokowej, orientacji przestrzennej, twórczego myślenia. Wbrew pozorom jest to czynność bardzo wymagająca od mózgu, czyli pozwalającą na lepsze ćwiczenie najważniejszego organu w naszym ciele. Jednym z obszarów aktywizowanym w czasie pracy jest ośrodek Broki odpowiedzialny także za umiejętność mówienia. Codzienne zabawy z kolorowankami pozwalają dzieciom na opanowanie korzystania z kredki, długopisu, ołówka. Ponadto pobudzanie określonych obszarów mózgu przekłada się również na zdolności językowe i kreatywność młodych twórców. Dzieci lubiące kolorować i często wykonujące tę czynność mają sprawniejsze dłonie, odnoszą lepsze sukcesy w szkole, zdobywają lepsze wykształcenie, mają większy iloraz inteligencji, a do tego są bardziej spostrzegawcze, mają większy ład wokół siebie. Karol Gustaw Jung zauważył, że osoby kolorujące potrafią dłużej skupić się na jednej czynności. Ta umiejętność nie jest bez znaczenia w edukacji szkolnej.
Wybór odpowiedniej kolorowanki dla dzieci jest istotny. Dla najmłodszych powinny być to materiały z jednym przedmiotem, wyraźnie zaznaczonymi liniami. Taki właśnie jest zeszyt „Zabawy edukacyjne dwulatka”, w którym znajdziemy proste wzory, naklejki oraz zadania dostosowane do dziecka. Dzięki ćwiczeniom możemy sprawdzić poziom wiedzy i umiejętności naszej pociechy. Poza znajomością lub utrwalaniem nazw polorów mały rysownik musi odpowiedzieć na proste pytania pozwalające sprawdzić czy jego rozwój przebiega prawidłowo, czy zdobywa podstawową wiedzę o świecie oraz na ile dobrze obserwuje otoczenie.
Takie wyraźne kolorowanki można wykorzystać także w pracy z dziećmi starszymi w czasie malowania palcami. W odróżnieniu od tradycyjnego, spontanicznego malowania palcami tu dziecko ćwiczy precyzję, uczy się dostrzegać granice rysunków, a do tego pomaga zaobserwować zaburzenia sensoryczne.
My ćwiczenia dla najmłodszych wykorzystujemy do terapii. Pozwalają nam one na przypominanie podstawowego słownictwa, ćwiczenie wymawiania, zachęcają do koncentracji i pracy twórczej oraz pomagają rozwinąć koncentrację, wyciszyć. Zabawa w malowanie palcami pozwala na skupienie się na określonej części ciała (palców) i bodźców płynących w czasie takiej twórczości.

• KRESY - zbieram dla Polaków na Kresach
  • Filipek

Dodaj cytat z książki Ćwiczenia dwulatka