Drugi mózg. Rewolucja w nauce i medycynie

Okładka książki Drugi mózg. Rewolucja w nauce i medycynie R. Douglas Fields
Okładka książki Drugi mózg. Rewolucja w nauce i medycynie
R. Douglas Fields Wydawnictwo: Prószyński i S-ka nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
The other Brain
Prószyński i S-ka
2011-03-15
2011-03-15
978-83-7648-649-9
Katarzyna Bartuzi
Na Ścieżkach Nauki mózg rozum myślenie nauka medycyna badania odkrycie

Autor, po krótkim wstępie wyjaśniającym czytelnikowi czym jest układ nerwowy, neuron, akson i synapsa, zabiera nas w podróż po świecie komórek glejowych - tkanki nerwowej, która przez lata była bagatelizowana zarówno przez laików, jak i światowej sławy ekspertów przypisujących jej rolę wyłącznie wypełniacza i izolatora. Wraz z kolejnymi rozdziałami dowiadujemy się jak ważna jest rola komórek Schwanna w obwodowym i oligodendrocytów, astrocytów i mikrogleju w ośrodkowym układzie nerwowym, że tak znane wszystkim przypadłości, jak stwardnienie rozsiane, schizofrenia, a nawet depresja zależą w dużej mierze od naszych komórek glejowych. Z książki dowiemy się, dlaczego przerwanie rdzenia kręgowego jest permanentne (zerwany akson nie może się zregenerować w przeciwieństwie do uszkodzonego aksonu w obwodowym układzie nerwowym) oraz skąd bierze się guz mózgu, skoro dojrzałe neurony nie mogą się dzielić/powielać.
W lekturze poruszona zostaje też kwesta wpływu komórek glejowych na pamięć i inteligencję człowieka - część mózgu Einsteina odpowiedzialna za myślenie abstrakcyjne nie miała więcej neuronów niż u przeciętnego człowieka, miała za to więcej komórek glejowych. Wyniki innych badań również ściśle wiążą kwestię sprawności naszego mózgu z komórkami innymi niż neuron.

Genialna pozycja ukazująca rzadko uwzględnianą stronę mózgu, która okazuje się mieć niebagatelne znaczenie w życiu, chorobie i procesach poznawczych naszego układu nerwowego. Książka jest w pełni poświęcona komórkom glejowym i ich istotnej roli w prawidłowym rozwoju mózgu w środowisko pre- i postnatalnym, kierowaniu sygnałami elektrochemicznymi pomiędzy neuronami, regeneracji uszkodzonej tkanki nerwowej zarówno w obwodowym, jak i centralnym układzie nerwowym, a także chronieniu organizmu przed czynnikami szkodliwymi dla prawidłowego funkcjonowania mózgu. Autor prezentuje także szczegółową wiedzę na temat funkcjonowania mózgu, zależności prawidłowego działania neuronów od komórek glejowych, przebiegu chorób neurodegeneracyjnych i psychicznych, a także zmian biochemicznych w obrębie tkanki nerwowej. Pozycja obowiązkowa dla każdego, kto chce poszerzyć swoją wiedzę z zakresu neuronauki

Podtytuł "Rewolucja w nauce i medycynie" w oryginale daje więcej informacji: "From Dementia to Schizophrenia, How New Discoveries about the Brain Are Revolutionizing Medicine and Science". Z tymi rewolucjami to bym nie przesadzała, ale faktycznie — zmienia się dużo. A czym właściwie jest tytułowy drugi mózg? To komórki glejowe, czyli komórki inne niż neurony. Bez synaps, bez zdolności do wytwarzania impulsów elektrycznych, przez całe dziesięciolecia lekceważone i spychane do roli służebnej wobec neuronów. Czy słusznie? Neurony z mózgu Einsteina nie różnią się zbytnio od tych pobranych od zwykłych śmiertelników. Za to liczba komórek glejowych jest poza skalą. Pszipadek?

Książka przedstawia historię badania komórek glejowych; jak poznawano ich rodzaje, funkcje, znaczenie dla zdrowia układu nerwowego i związki z myśleniem, z neuronami. Od końca XIX wieku, do początków XXI. Nie brakuje również odkryć Autora czy wzmianek o innych neurobiologach.

Nieco więcej tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2018/02/drugi-mozg-komorki-glejowe.html

Niezwykle fascynujące spojrzenie na nasz mózg. Książka, po której nie sposób odnieść wrażenie, że przed nami jeszcze długa droga do poznania tego, jak niektórzy uważają, najseksowniejszego organu.

Lekkostrawna nauka, da zaczytania i przyswojenia.

Lekkostrawna nauka, da zaczytania i przyswojenia.

Duża dawka wiedzy na temat działania ludzkiego mózgu oraz ciekawy zbiór historii które towarzyszły odkrywaniu tej wiedzy

Komórki glejowe rządzą! Neurony do lamusa ;)

Komórki glejowe rządzą! Neurony do lamusa ;)

To każdy powinien przeczytać i z pewnością się nie zawiedzie.

To każdy powinien przeczytać i z pewnością się nie zawiedzie.

Fascynująca podróż wgłąb ludzkiego mózgu. Nieznana strona neurologii, rzetelna naukowa publikacja, poruszająca tematykę komórek glejowych, które niedoceniane, mogą przynieść znaczące sukcesy w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych i autoimmunologicznych OUN.

Znakomita, napisana z polotem książka, którą z czystym sumieniem mogę polecić zarówno laikom jak i specjalistom. Autor nie tylko wie o czym pisze (polecam plastyczne opisy mikroskopii konfokalnej oraz preparowania mózgu szczura),ale także pisać umie.
Sama książka traktuje o niezwykłych właściwościach gleju, a ten - przyznaję - potrafi zaskakiwać swoimi możliwościami. Okazuje się, że bez niego niemożliwe byłoby przekazywanie impulsów nerwowych, wpływa on również na szybkość ich przekazywania oraz walkę z infekcją w ośrodkowym układzie nerwowym. Polecam!

• Popularnonaukowe
  • Na ścieżkach nauki
  • Do kupienia
  • Mózg

Dodaj cytat z książki Drugi mózg. Rewolucja w nauce i medycynie