Fingerpicking. Technika gry na gitarze

2011-02-01
2011-02-01
978-83-7495-897-4
gitara nauka fingerpicking

W moich rękach znalazła się kolejna książka Phila Capone, traktująca o grze na gitarze. Tym razem poświęcona jednej technice gry, zwanej fingerpickingiem.

Fingerpicking (lub też fingerstyle) to nic innego, jak metoda polegająca na szarpaniu strun palcami prawej ręki, zamiast kostką (piórkiem/plektronem). Technika ta pozwala sprawić wrażenie gry wielościeżkowej. Gitarzysta może być jednocześnie basistą, perkusitą, a nawet odgrywać linię wokalu. Daje to większą możliwość tworzenia bogatych harmonii, oraz umożliwia zagranie bardziej złożonych melodii. Miłośnicy gitary z pewnością natknęli się w internecie na filmy np. Igora Presnyakowa, czy Sungha Yunga. Wykorzystują oni tę fingerstyle, do zagrania kompletnych coverów piosenek, co nie byłoby możliwe przy pomocy kostki.

W poradniku znajdziemy cenne wskazówki, oraz cykl 29 lekcji, pozwalających nam na udoskonalenie swej gry. Całość opakowana jest w sprawdzoną i bardzo dobrą formę. Twarda oprawa i bindowane kartki. Nie ma obawy, że książka zamknie nam się na pulpicie sama, podczas gdy będziemy odczytywać z niej nuty. Duża ilość zdjęć i obrazków sprawia, że korzystanie korzystanie jest niezwykle przyjemne i jasne. Jeden obrazek czasem tłumaczy więcej, niż cała strona teorii. Gdyby pojawiły się wątpliwości co do tego, jak ma zostać zagrana melodia, możemy posilić się pomocą w postaci płyty z nagraniami dołączonej do książki.

Dla kogo jest ten poradnik? Wydaje mi się, że raczej dla początkującego gitarzysty, acz znającego już podstawy gry. Bardziej zaawansowani muzycy nie znajdą tu nic, czego nie odkryliby wcześniej sami. Polecam, ale zachęcam do wcześniejszego przeglądnięcia. Być może okazać się, że już to wszystko umiemy.

• We własnej biblioteczce
  • Oficjalne recenzje Lubimy Czytać