rozwińzwiń

Blask godności. O etyce Karola Wojtyły i nie tylko

Okładka książki Blask godności. O etyce Karola Wojtyły i nie tylko Jan Galarowicz
Okładka książki Blask godności. O etyce Karola Wojtyły i nie tylko
Jan Galarowicz Wydawnictwo: Antyk Seria: Daimonion/ Fundamenta Antyk filozofia, etyka
305 str. 5 godz. 5 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Seria:
Daimonion/ Fundamenta Antyk
Wydawnictwo:
Antyk
Data wydania:
2005-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2005-01-01
Liczba stron:
305
Czas czytania
5 godz. 5 min.
Język:
polski
ISBN:
8389637294
Tagi:
godność
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
475
145

Na półkach:

W świetle niedawnej beatyfikacji wydaje mi się przydatna. Warto wiedzieć co tak naprawdę mówił, uważał i głosił człowiek uznawany za żywy drogowskaz dla ludzkości i sumienie świata, którego wizerunek nosi się na koszulkach, breloczkach, medalikach itp.
Początek książki może trochę zniechęcać, jest przepełniony informacjami i trudnymi słowami. Ale potem wszystko się rozjaśnia, autor tłumaczy większość niezrozumiałych terminów. W zapamiętaniu informacji pomaga to, że niektóre tematy są poruszane wielokrotnie, pewne fragmenty co jakiś czas się powtarzają.
I co najważniejsze książka nie jest tylko o etyce Karola Wojtyły, oprócz omówienie jego poglądów przedstawione zostały poglądy Schelera (fenomenologiczna etyka wartości) Dietricha von Hildebranda (jego wersja fenomenologicznej etyki wartości, poszerzona o kontekst katolicyzmu) oraz polskich etyków, z których twórczości czerpał Wojtyła lub tych, którzy jego myśl kontynuują.
Autor rozpoczyna analizę polskiej katolickiej myśli etycznej od 20-lecia międzywojennego, gdzie omawia głównie nurt tomistyczny, potem przychodzi do personalizmu, aby na końcu zaprezentować poglądy Stróżewskiego i Tischnera.
W zasadniczej części książki głównym tematem jest etyka Karola Wojtyły. Etyka ta została omówiona obszernie i myślę, że wyczerpała temat na poziomie podstawowym. Wywód rozpoczyna się od filozoficznych inspiracji idei kapłaństwa Jana Pawła II, przechodzi przez studia i szkice o antropologii, analizę stanowiska Wojtyły wobec różnych stanowisk etycznych, opisuje kontynuację Osoby i czynu oraz na koniec odpowiada na pytanie, czy Karol Wojtyła był eudajmonistą (eudajmonizm - stanowisko etyczne głoszące, że szczęście jest najwyższą wartością i celem życia ludzkiego; eudajmonista rozumie szczęście inaczej, niż zazwyczaj rozumie się je współcześnie: nie jako subiektywne zadowolenie, ale jako pewien stan zachodzący na skutek właściwego postępowania).
Oprócz prezentacji prac Wojtyły z czasów krakowskich, czytelnik może zapoznać się z przesłaniem zawartym w encyklice papieża Veritatis splendor dotyczącej dylematów w teologii moralnej. Autor książki omawia każdą część encykliki po kolei, przybliżając w jasny sposób papieskie nauczanie.
Na zakończenie autor przedstawia także własne przemyślenia.
Na uwagę zasługuje również obszerna bibliografia i odwołania do dzieł różnych filozofów, etyków, teologów, socjologów itp. Zbiór tylu publikacji dotyczących personalizmu i innych prądów w etyce pomaga w pisaniu prac, czy pogłębianiu wiedzy na dany temat.

W świetle niedawnej beatyfikacji wydaje mi się przydatna. Warto wiedzieć co tak naprawdę mówił, uważał i głosił człowiek uznawany za żywy drogowskaz dla ludzkości i sumienie świata, którego wizerunek nosi się na koszulkach, breloczkach, medalikach itp.
Początek książki może trochę zniechęcać, jest przepełniony informacjami i trudnymi słowami. Ale potem wszystko się...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    5
  • Chcę przeczytać
    3
  • Teologia
    1
  • Posiadam
    1
  • Filozofia
    1
  • Nie posiadam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Blask godności. O etyce Karola Wojtyły i nie tylko


Podobne książki

Przeczytaj także