Wystarczy chwila

2011-04-13
2011-04-13
978-83-247-1983-9
Agnieszka Lipska-Nakoniecznik

Każdy chce dojechać do celu na czas, bezpiecznie, bez żadnych niespodzianek.
Czasem jest tak, że niestety jakiś mały chochlik, a może coś innego ma dla nas coś innego w planie.
Kilka osób, które znalazły się na autostradzie i w okolicy w tym samym czasie nie wie praktycznie nic o sobie wzajemnie, ale...
No właśnie, małe ale może bardzo zamieszać w życiu różnych ludzi.
Czy coś może połączyć świadka pana młodego z lekarką, a może fotografkę z farmerem?
Do kogo jechała starsza pani nie mówiąc nic swojej rodzinie?
A znany lekarz? Dlaczego wracał do domu właśnie tą drogą, a nie tą co zwykle?
Czy zmieni coś młoda aktorka, która w panice i szoku ucieknie z miejsca wypadku?
To już trzeba przeczytać - polecam.
Jest małe ale ode mnie - czemu akcja toczy się przez kilkaset stron, a zakończenie i w pewnym sensie rozwiązanie całej sprawy to stron kilkanaście?
Dla mnie trochę za mało.

Każdy chce dojechać do celu na czas, bezpiecznie, bez żadnych niespodzianek.
No właśnie, małe ale może bardzo zamieszać w życiu różnych ludzi.
Czy...

1978

Losy kilkunastu zupełnie obcych sobie ludzi, splótł jeden wypadek na autostradzie. Zmienił on ich życie na zawsze. Książka o sile przypadku. O sile ludzkich relacji. O mocy miłości. O zupełnie nowym życiu. Naprawdę ciekawe historie ludzi, którzy stali się sobie bliscy, dzięki kilkudziesięciu sekundom i tragicznym wydarzeniom.

Lubię takie historie, które są uplecione z przypadkowych losów, napisanie takiej książki wymaga dużej precyzji i dobrego scharakteryzowania postaci, żeby czytelnik się nie pogubił. Bohaterów łączy jedno - wszyscy byli uczestnikami wypadku na jednej z brytyjskich autostrad, z upływem stron (i czasu) przekonujemy się jak bardzo ich życie splecione jest z życiem innych, dokładnie tak, jak bywa to w rzeczywistości.
Książka jest długa, ale czyta się ją szybko i z przyjemnością, a wymyślone przez autorkę historie pozostają w pamięci.

Zalecam nie zniechęcać się prawie 700-stronicową objętością książki, naprawdę warto, pochłonie Was bez reszty!

"W ciągu trzydziestu lub czterdziestu sekund przypadek - ta absolutnie nieprzewidywalna siła - wziął w swe kapryśne władanie miejsce i czas. Zniszczył teraźniejszość, wypaczył przyszłość, zastąpił porządek chaosem, pewność niepewnością, władzę nieudolnością. Dla niektórych życie dobiegło końca, dla innych na zawsze uległo zmianie, a wszechpotężna gra konsekwencji właśnie się zaczęła.."

"Niestety, życie nie polega na tym, że człowiek dostaje to, na co akurat zasłużył."

Bardzo fajnie napisana historia jednego wypadku samochodowego, jedna kraksa a jak wielu poszkodowanych. Ukazuje wpływ tego jednego wydarzenia na losy bohaterów książki. Każdy ma inne problemy, każdy jest na innym etapie swojego życia, a jednak wspólnie przeżyta tragedia spaja ich losy. Dobrze się czyta, chociaż jest to gruba książka, ale w trakcie czytania nie ma czasu na znudzenie się fabułą.

Książka bardzo, bardzo mi się spodobała. Na początku przeraziła mnie ilość stron i bohaterów. Trudno było mi na początku ogarnąć kto jest kim. Potem jednak tak się wciągnęłam, że przeczytałam ją w trzy dni.

Gorący letni dzień, zatłoczona autostrada i SEKUNDY, które na zawsze zmieniły życie ludzi.

Pozycja kupiona na wakacjach...bardzo dobrze wydane pieniądze...zupełnie na chybił trafił.

Bajka dla dzieci, wszystko pięknie się układa, wszyscy są szczęśliwy itd., itd, czytanie dłuży się w nieskończoność

Zapowiada się ciekawie, pierwsze 200, może nawet 300 stron czyta się jednym tchem, a potem... cała magia znika, trudno dociągnąć do końca. Pomysł, zdaje się, przewyższył możliwości autorki - a szkoda.

• Do kupienia
  • 2011