Od komunikacji do manipulacji

Okładka książki Od komunikacji do manipulacji Paweł Znyk
Okładka książki Od komunikacji do manipulacji
Paweł Znyk Wydawnictwo: Europsky Institut Skumania Medzinarodnych Vzt`ahov, s.r.o. nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Europsky Institut Skumania Medzinarodnych Vzt`ahov, s.r.o.
2008-01-01
2008-01-01
978-80-969938-9-5
Znyk manipulacja socjotechnika tvn komunikacja

Jakaś masakra. Sięgnęłam po tę pozycję by zdobyć wiedzę głównie z zakresu socjotechniki i sztuki manipulacji. Co dostałam? Jakąś płaczliwą opowiastkę o tym jak to biedni ludzie manipulowani przez "zły rząd" odwracają się od Kościoła Katolickiego i prawicy:
"W Polsce doskonałym przykładem manipulacyjnych działań medialnych jest historia ataków na kolalicję rządową PiS, Samoobrony i LPR."
"Nieprzypadkowo Umberto Eco powiedział kiedyś w Warszawie, że "media niszczą w człowieku sacrum". Nie trzeba dowodzić, że istotną rolę mogą w tej sytuacji spełnić media katolickie."
czy też mój ulubiony cytat
"W obszarze mediów elektronicznych (radio, telewizja, wideo, internet) bardzo skutecznie oddziałuje się na hierarchię wartości za pośrednictwem bodźców propagandowych. Wpływy te mogą doprowadzić u odbiorców do takich następstw, jak: zainteresowanie narkomanią i pornografią, apostazja, zboczenie seksualne, satanizm. Bodźce propagandowe stosowane są m. in. w MTV."

Zamiast zająć się faktycznym tematem książki Paweł Znyk postanowił "wpoić" czytelnikowi po cichu swoje racje i zbombardować go własnymi poglądami. Tytuł zdecydowanie adekwatny do tego co wyrabia z nami autor. Prócz śmiechu z hipokryzji i absurdu nie wyniosłam z tej powieści nic wartościowego.

To, co wielu z nas nazywa "wolną wolą", "wolnym wyborem", który posiadamy jako istoty ludzkie i myślące, Paweł Znyk nazywa brakiem wartości chrześcijańskich, niemoralnym zachowaniem, zboczeniem etc., etc. Każdy, kto dokonuje innego wyboru niż ten, który proponuje Kościół katolicki i partia prawicy, został zmanipulowany przez świat rządzących liberałów. Pod przykrywką wyjaśniania definicji mechanizmów manipulacji (patrz str. 41 i następne),autor dokonuje operacji na naszych mózgach jako żywym organizmie do swojego eksperymentu i pseudonaukowego wywodu. Tytuł jest adekwatny do tego, co się wyrabia z czytelnikiem w tej książce - od komunikacji, że jesteśmy bezkształtną masą poddaną mediom i bałwochwalczo przytakujemy i praktykujemy zbiorową herezję - do manipulacji, że są jeszcze ludzie, między innymi i sam autor, i instytucje, które mogą nas oświecić i wydobyć z ciemności. W książce na każdym kroku podawane są przykłady atakowania przez media rządu koalicji PiS, Samoobrony i LPR: "Naprzemian atakowany był cały rząd i jego poszczególni członkowie (a głównie wicepremierzy). Niektóre »newsy« okazywały się nieprawdziwe, a wszystkie szybko traciły aktualność"*. To prawda, "niektóre" okazywały się nieprawdziwe, ale były i prawdziwe, te z jakiegoś powodu "szybko traciły na aktualności".

Polityka to nieczysta gra, o tym wiedzą już dzieci w szkole podstawowej, a dorosłym nie trzeba tego tłumaczyć w tak banalny sposób. W żaden sposób nie przekonuje mnie autor do swojej książki, czuję się oszukana i zmanipulowana przez szereg nieprawdziwych komunikatów. Pytam za informacją podaną przez wydawcę: kto jest w posiadaniu pierwszego wydania tej książki, skoro to jest kolejne?, kto ją wydał?, dlaczego żadna z polskich bibliotek zobowiązanych do składowania egzemplarza obowiązkowego tego faktu nie odnotowała?, czy aby to było polskie wydanie? Szereg pytań i wątpliwości pojawia się w związku z tą książką, nie nadaje się też ona jako lektura dla studentów - co wydawca sugeruje - bo jest to książka zwyczajnie populistyczna.

• Psychologia
  • W posiadaniu
  • Psychologia, Popularn., Filozofia
  • Moje opinie/ recenzje
  • Trudno określić
  • Książki popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Od komunikacji do manipulacji