Pochodzenie i rasa Słowian

Nortom
2002-01-01
2002-01-01
Mieszko I rasy ludzkie Europa Słowianie antropologia Polska

Znakomita praca, próbująca na nowo wskrzesić zapomniany temat antropologii człowieka i jego podziału na odmiany i typy rasowe. Jak widać dzisiaj przy obecnych badaniach genetycznych nad haplogrupami, tezy autora pisane wiele lat wstecz dzisiaj w większości się potwierdziły.

„Stosownie do tego, co powiedziano wyżej, możemy spróbować określić cechy psychiczne rasy międzymorskiej. Skoro rasa ta jest wśród Słowian najliczniejsza i najbardziej dla nich typowa, to na zasadzie sprzężenia zwrotnego można przyjąć, że cechy psychiczne typowe dla większości Słowian są zarazem cechami rasy międzymorskiej. Będą to zatem takie cechy jak: wytrzymałość na trudy środowiska i bytowania, żywotność, wojowniczość, odwaga, waleczność, indywidualizm, instynkt współzawodnictwa, poczucie wspólnoty plemiennej, pracowitość, zawziętość, nieustępliwość, wysokie poczucie godności i honoru, częste uzdolnienia humanistyczne, matematyczne, artystyczne i rzemieślnicze, zamiłowanie do muzyki, pieśni i tańca, otwartość, gościnność; zaś z cech mniej chwalebnych — zaborczość, zawiść, porywczość, awanturniczość, zarozumiałość” (s. 42n)

„zamiłowanie do tańca” jako cecha „rasowa” ...

Jak mówi Zaliczka „A czy zwróciliście uwagę, że wymieniając aż szesnaście ras ludzi współczesnych w ogóle nie wspomniałam o rasie aryjskiej, semickiej, germańskiej czy słowiańskiej? Nie wspomniałam zaś dlatego, że z punktu widzenia naukowego nie ma w ogóle takich ras. Nie ma rasy aryjskiej lub semickiej, rozumiecie? Jeśli ktoś twierdzi inaczej (jak na przykład hitlerowcy),wiedzcie, że ten człowiek nigdy nie zetknął się z nauką i że po prostu gada głupstwa.” („Pan Samochodzik i Wyspa Złoczyńców” rozdział 15)

Świetna pozycja pisana długo przed badaniami genetycznymi (haplogrup) które dowodzą tez zawartych w książce.

Książka ma już swoje lata, obecnie mamy kilka nowych hipotez, ale ogólne założenia się nie zmieniły. Bardzo irytujące było nieustanne przekonywanie autora, że Słowianie są Aryjczykami...

Nie znam się na temacie jakoś szczególnie, aczkolwiek może drażnić niczym niezmącona konsekwencja autora w sukcesywnym wmawianiu (wątpliwej) tezy, że to Słowianie są Aryjczykami. Mnie nie przekonał.

• Słowianie
  • Niepewne i ewentualne