The Cask of Amontillado

horror groza klasyka
horror
angielski
horror groza klasyka

Niesamowity wgląd do logiki szalonego umysłu. Przerażające, ale zajmujące. Polecam audiobook, którego tło muzyczne i sposób czytania lektora elekryzuje i wzmacnia odczucia, które ta nowela wywołuje (audiobook posiadał 3 opowiadania, dlatego opinia jest powielana).

Ukaranie bezkarne, czyli powiedz mi, Panie, mogę się mścić czy też nie? Właśnie czytając, jak co chwilę pan Fortuna-co-się-kołem-nie-torzy wcinał się rozmówcy, krzycząc samą nazwę wina (bo wino! to win! i... "tylko" wino) nabieram chęci uderzenia człowieka, by w końcu dął się wysłowić.A później poszło z górki i tak, podejrzewałam, że pijus się nie wstrzyma.

Co do wydania...

Zemsta jest słodka.

Bohater tego krótkiego opowiadania postanawia się zemścić za ciągłe zniwagi i wyśmiewanie. Zemsta jest perfidna i okrutna. Autor powoli dawkuje napięcie i odkrywa przed nami zamiary bohatera. Świetna historia.
I mała ciekawostka. Opowiadanie zostało sfilmowane w 1971 roku. W rolach głównych zagrali Franciszek Pieczka i Henryk Boukowski

Na półkach: , , , , , ,

W opowiadaniu przedstawiona jest historia człowieka, który zamierza zemścić się na przyjacielu. Jest krótkie i za bardzo mnie nie wciągnęło, ale historia jest ciekawa i dobrze się czytało.

Czy jesteś słaby? Czy możesz pozwolić na upokorzenie, które płynie z ust pewnej osoby? Więc NIE. Bierzesz sprawę w swoje ręce i w pewnym dogodnym czasie wykorzystujesz sytuację i planujesz zemstę.

Dwójka przyjaciół kroczy drogą ku śmierci i tylko JEDEN z nich wyjdzie z tego żywy. Chęć ukarania osoby odpowiedzialnej za wyrządzoną krzywdę jest silniejsza, więc nie ma osoby,...

W przypadku powyższego opowiadania ocena 8/10 wydaje mi się w pełni zasłużona.
Oczywiscie ktoś mógłby skrytykować tą ocene bo jak to tak takie krótkie opowiadanie a taka wysoka ocena.
Jednak dla mnie "beczka amontillada" to historia rewelacyjna.Mimo swojej objętości ma ten niepowtarzalny klimat.Z pozoru historia wydaje się prosta jak cep-ot główny bohater ma serdecznie dość...

Troszkę zostałem zrobiony w konia, bowiem ta "książka" to pojedyncze, króciutkie opowiadanie, które zresztą i tak znałem (nie tak dawno temu wszak czytałem "Najlepsze opowiadania Grozy" Poego). Ale taka już polityka serwisu wolnelektury.pl chwaląca się biblioteką 5,5 tysiąca książek, z czego spora część to np. pojedyncze wiersze.

Jeżeli chodzi o samo opowiadanie -...

Nie ukrywam, to opowiadanie mnie prawdziwie przeraziło!
Obślizgłe, zimne, wilgotne, mokre - do krwi brutalne. Napisane tak niewinnie, tak zwyczajnie i tym bardziej zapadające w pamięć, mocniej straszące i zaskakujące.
Ludzka bezwzględność, nieczułość i mściwość. ZEMSTA! Ależ jaka to zemsta?! To nawet nie morderstwo, to okrucieństwo w czystej, zbrodniczej postaci. Biedna...

krótka, ale ciekawa

Opowiadanie to czyta się bardzo przyjemnie pomimo dawnego języka. Zakończenie na prawdę zaskakujące. Mrozi krew w żyłach... To niesamowita sztuka - zawrzeć tyle treści i emocji w tak krótkim tekście. Jestem pełna podziwu

• 2014
  • Literatura amerykańska