Duchy ze Sleath

Robert P. Lipski
James Herbert David Ash horror powieść grozy

💛 💛 💛 💛 💛 💛 💛

💛 💛 💛 💛 💛 💛 💛

No wreszcie mi się trafił klasyczny horror . Duchy ze Sleath to mroczna opowieść o zemście , strachu i oczywiście duchach . Tytułowa miejscowość to miejsce ukryte przed światem , skrywające swoje niechlubne tajemnice . Miejsce gdzie jest inny świat , gdzie ludzie żyją swoim życiem . Tak jest do momentu przybycia badacza zjawisk paranormalnych . Silna aura głównego bohatera doprowadza do kumulacji dziwnych zdarzeń . Jedna z lepszych powieści autora, które dotychczas przeczytałem.

W końcu nadszedł ten dzień kiedy dorwałem w swoje ręce swoistą kontynuacje wspaniałego "nawiedzonego" Herberta,nie zwlekając jeszcze bardziej przeczytałem wieczorem i tutaj niestety ale muszę przyznać ze książka nie porwała mnie jak pierwszy tom z Davidem.Mimo ze dostajemy kawał dobrej historii to jednak oczekiwania były zbyt wysokie żebym mógł określić "duchy ze sleath" mianem dobrej kontynuacji losów Asha.

Stary, Dobry Herbert :)

Stary, Dobry Herbert :)

2062

Moja ulubiona:-)

Moja ulubiona:-)

7/10
Całkiem dobry horror.
Niezły początek (nie licząc obszernego opisu natury...) zapowiadający ciekawą fabułę. Akcja rozkręca się stopniowo- im dalej zagłębiamy się w powieść, tym więcej się dzieje.
David Ash jest konsultantem w Instytucie Badań Zjawisk Paranormalnych. Tym razem dostał zlecenie zbadania dziwnych zjawisk zachodzących w małej wiosce Sleath. Jeszcze przed wjazdem do wioski spotkała go dziwna i niepokojąca sytuacja, a w przeciągu 24 godzin był pewien, że nie jest to kolejne wyprawa, w której zjawą okaże się wiatr hulający po strychu, tylko prawdziwa i naprawdę silna manifestacja duchów.
Książkę jest przepełniona grozą. Podczas wieczornego czytania w ciszy, wyobraźnia płatała mi figle- każdy szelest wydawał się być złowieszczym szeptem, każdy cień zdawał się poruszać i kryć coś przerażającego.
Bardzo ciekawa pozycja dla wielbicieli horrorów. Polecam!

7/10
Całkiem dobry horror.

Kawał dobrego horroru. Spędzając późny wieczór z taka książką cisza wydaje się być podejrzanie przesadna a ciemność niepokojąco tajemnicza :)

"Duchy ze Sleath" są kontynuacją książki "Nawiedzony" razem z powieścią "Ash" (nie wydaną u nas) składają się na cykl o Davidzie Ash'u badaczu zjawisk paranormalnych.
Akcja "Duchów" ma miejsce bodajże roku czy dwóch po wydarzeniach w posiadłości Edbrook. Ash przez ten czas przeżywał załamanie nerwowe z którego powoli wychodzi. Zgadza się przyjąć nowe zlecenie od Instytutu Badań Zjawisk Paranormalnych, do którego wcześniej z kolei zwraca się wielebny Lockwood. W miasteczku Sleath mają miejsce dziwne wydarzenia. Ludzie zaczynają widzieć duchy zmarłych osób. Tajemnica którą Ash odkrywa wiąże się bezpośrednio z zagadkową historią rodziny Lockwood'ów.
Szczerze powiedziawszy kontynuacja przygód Asha Herbertowi wypadła gorzej. Najpoważniejszym zarzutem co do Duchów Ze Sleath to wodolejstwo jakie uprawia tam autor. Gdyby książka była o połowę krótsza to zdecydowanie lepiej by się ją czytało. A tak narażeni jesteśmy na dłużyzny i opisy jak to bąk siada na kwiatek...
Może miało to na celu zbudowanie klimatu, ale moim zdaniem Herbert trochę przeholował. Na dobrą sprawę akcja nabiera tempa dopiero pod koniec powieści. Samo wyjaśnienie dziwnych zjawisk w Sleath także nie jest oryginalne, może nieco nawiązuje do powieści gotyckich.
Jednak nie żałuję czasu spędzonego na lekturze. Może akcja nie toczy się błyskawicznie, ale sam pomysł i klimat książki są zdecydowanie na plus. Dla tych co lubią Herberta pozycja obowiązkowa.

Bardzo dobra książka. Świetna fabuła, wiarygodni bohaterowie i atmosfera wszechogarniającej grozy, sprawia że czyta się tą książkę z zapartym tchem. Polecam serdecznie :)

• Horror
  • Horrory