Polinezyjski pasat

Okładka książki Polinezyjski pasat Sverre Holmsen
Okładka książki Polinezyjski pasat
Sverre Holmsen Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry Seria: Naokoło Świata literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Naokoło Świata
Polynesisk passad
Wydawnictwo Iskry
1968-01-01
1968-01-01
Witold Nowicki
Polinezja Tahiti podróże literatura podróżnicza Boro-Bora kolonializm historia okres międzywojenny pierwsza wojna światowa

Książka pełna opowieści zasłyszanych przez autora podczas pobytu na Polinezji Francuskiej i Bora-Bora oraz jego osobistych spostrzeżeń.
Te wciągające opowieści wydarzyły się prawie 100 lat temu. Przenosimy się dzięki nim do zupełnie innych czasów, innej kultury i mentalności. Wszystko wydaje się magiczne, nawet te smutne historie.
Książka ma już ponad 50 lat, ale nadal warto sięgać po tak dobrze napisane relacje.

Książka ma już ponad 50 lat, ale nadal...

Na półkach: , , , , , , ,

Świetna, ale trudna do zweryfikowania gawęda „obieżyświata wścibinosa” (jak sam siebie opisywał Holmsen),stanowiąca jak gdyby połączenie wywiadu z głównym bohaterem „Wilka morskiego” Jacka Londona z relacją naocznego świadka historycznych wydarzeń na morzach południowych oraz z opowieścią wprost zakochanego w Polinezji i jej ludziach podróżnika.

Wielu sławnych ludzi poprzedziło Holmsena w wędrówkach po tym największym zasiedlonym akwenie Ziemi: Cook, La Perouse, de Bougainville (aby wymienić tych największych spośród nich) wyznaczyli temu Szwedowi pion moralny, jaki powinien być stosowany podczas spotkań z obcymi kulturami. Homsen trzymał się go kurczowo, czym zyskał sobie olbrzymie uznanie wśród ludności tubylczej Tahiti, Bora-Bora i innych wysp polinezyjskich. Gdzie by nie poszedł, gdzie tylko powiodła go tęsknota za życiem prostym, ale zgodnym z prawami natury, tam Holmsen spotkał się z niezwykle przyjaznym przyjęciem. A ponieważ człowiek ten potrafił szybko się zasymilować, nauczyć miejscowego języka i podpatrzeć od tubylców, jak trzeba się tam nosić, Polinezyjczycy pokochali go do głębi ich szeroko otwartych serc. Tylko jednej rzeczy nie mogli zaakceptować – jego szorstko brzmiącego imienia, które zmienili na bardziej swojskie Tawere.

„Polinezyjski pasat” to chyba książka zapomniana w Polsce. A to wielka szkoda! Otwiera ona Europejczykom oczy na przerażające zmiany, jakie nastąpiły od czasów kolonialnych w Polinezji. Pokazuje, ile nieszczęść tam wywołaliśmy, jak brutalnie obeszliśmy się z kulturą, która w dzisiejszych czasach ma nadal tyle dobrego do zaoferowania. Jak podeptaliśmy buciorami własnej ignorancji ponadczasowe wartości kradnąc na lewo i prawo a dając w zamian tylko choroby, narzucając bezwzględnie obce światopoglądy i przynosząc śmierć.

Nie będę tutaj gloryfikował Polinezyjczyków, bo nie oceniam filmu Disneya „Moana”. Ale po lekturze serce mi się rwie. Aż chciałoby się zadąć w róg z muszli trytona i zawołać tęsknie:

"Aue, Bora-Bora, aue!"

Wielu sławnych ludzi...