Z Miodowej na Bracką. Opowieść powstańca warszawskiego

II wojna światowa Powstanie warszawskie wspomnienia
powieść historyczna
978-83-925052-7-3
II wojna światowa Powstanie warszawskie wspomnienia

Część pierwsza wspomnień Macieja Bernhardta składa się jakby z dwóch części – przynajmniej tak to widzę. W pierwszej opisuje życie, swoje, bliższej i dalszej rodziny, znajomych ojca, przed drugą wojną, a zdarzają się wspomnienia z opowieści krewnych także sprzed pierwszej. Wszyscy ci ludzie, a na pewno znaczna większość, byli dobrze sytuowani, po prostu zamożni. Dzieci z...

Wspomnienia Powstańca Warszawskiego. Wypada przeczytać. Pierwsza część. (Niezła)

Z trudem przebrnęłam przez pierwsze strony wspomnień, bo autor dość szczegółowo opisuje w nich np rozkład własnego mieszkania (lustro znajduje się na tej ścianie, stół stoi tu, a przy nim tyle i tyle krzeseł), co nie bardzo mnie interesowało jako niezwiązane z tematem powstania. Dalej natomiast Bernhardt snuje subiektywną opowieść o czasach wojennych. Wspomnienia te spisane...

Wspomnienia autora z czasów przedwojennej młodości, życia w okupowanej Warszawie i walkach w Powstaniu, a następnie nowej, ludowej rzeczywistości.

Ciekawszy jest drugi tom wspomnień, opisujący pierwsze powojenne miesiące na "Ziemiach Odzyskanych" oraz późniejsze lata w Warszawie i Pile (studia, przymusowe wcielenie do armii).

O ile pamiętniki opisujące czasy...

Bardzo ciekawe wspomnienia

• Powstanie Warszawskie