Valentino - Pierwszy amant kina

2004-04-01
Cezary Murawski
aktorzy film USA Valentino biografia

2028

Pierwszy amant srebrnego ekranu, bożyszcze tłumów, wręcz wielbiony przez kobiety Rudolf Valentino zawsze wywoływał skrajne emocje. choć jego życie było zdecydowanie za krótkie i zbyt intensywne, faktami z biografii można by obdzielić kilka osób.
Urodził się w biednej włoskiej rodzinie, mimo cherubinkowej urody był z niego niezły ancymon. Skaleczył się brzytwa, po której został trwały ślad na policzku, wszczynał bójki. Nie było formalnej edukacji, a czas marnotrawił na uwodzenie okolicznych panienek. W końcu sprezentowano mu bilet na statek do Ameryki. Niedole na obczyżnie bo nie znał języka,obskurne lokum, niechętni przybyszowi Amerykanie. Pracował najpierw fizycznie,jako śmieciarz ,pomywacz albo sprztacz. Potem nauczył się tanga i awansował w szeregi fordanserów.
W tańcu był boski, przybrał też sceniczny pseudonim, zaczął występy w najlepszych kabaretach. W odniesieniu sukcesu wielokotnie pomagały mu kobiety,bo Botham prezentuje jego karierę jako ciągłą sinusoidę. Najpierw romans z Blanca,potem tournee z Bonnie Glass,drobne grzeszki i opinia złodziejaszka. Będąc gwiazdorem skrupulatnie usuwał dokumenty o swoich niechlubnych postępkach.
Po 4 latach wyjechał do Hollywood,epizodyczne rólki, The Married Virgin. Reżyser Bob Murray pojawił się z Mae,dawną partnerką taneczną i dali mu szansę. Słodkieżycie u boku młodziutkich aktorek. David Griffith i Pech, szybkie małzeństo z Acker,i jeszcze szybszy rozwód-żona w noc poślubną odrzuciłą go jako mężczyzne. Niepowodzenia miłosne przekuwał w energię na planie i szaleńcze tempo kręcenia filmów, jakby przeczuwał że niepisany mu długi żywot.
Choć to w biografii aktórów rzadkie, autor opisując koleje losu trzyma nas w napięciu,sprawiając żeszybko sięczyta. Potrafił nakreślić trafny i konkretny obraz środowiska artystycznego lat 20-tych, wielką machinę produkcyjną, udostępnia nam też podstawy wiedzy o kręceniu filmów, ukazuje kulisy sprawnych akcji marketingowych,kreowania wizerunków poszczególnych aktorów. Najwięcej uwagi poświęca kultowym obrazom jak Szejk i Syn Szejka.

Ciekawa historia życia choć może niezbyt porywająco napisana. Brakowało mi portretu psychologicznego włoskiego amanta wszechczasów.

Bardzo ciekawie prowadzona historia. Ogromny ukłon autorowi za takie oddanie swej pasji.

• Do kupienia
  • Kino 🎬