Ego Trip: Książka o rapie

Okładka książki Ego Trip: Książka o rapie Gabriel Alvarez, Sacha Jenkins, Chairman Jefferson Mao, Brent Rollins, Elliott Wilson
Okładka książki Ego Trip: Książka o rapie
2004-04-01
2004-04-01
Anna Mieścicka
Hip-Hop Rap

Okładka książki Ego Trips Big Book of Racism Gabriel Alvarez, Sacha Jenkins, Chairman Jefferson Mao, Brent Rollins, Elliott Wilson
Ego Trips Big ... Gabriel Alvarez, Sa...

Cieszę się,że trafiłem na tę książkę i ją sobie zakupiłem.Powstała ona pod koniec lat 90tych i opisuje wydarzenia i płyty do roku 1999,a więc idealnie wpasowuje się w okres Złotej Ery, który najbardziej mnie interesuje i pasjonuje.Mnóstwo ciekawych pomysłów na rozdziały,różnorakie rankingi,zestawienia,ciekawostki.Dla pasjonatów Hip-Hopu pozycja obowiązkowa.
-------------------------------------------------------
Odświeżyłem sobie tę pozycję od A do Z. Książka zawierająca całą masę ciekawostek, rankingów, spojrzenia od każdej strony na kulturę Hiphopową. Warto było wrócić i raz jeszcze wgłębić się w tę pasjonującą kulturę.

Ocena wysoka, ale tylko dla oryginalnej wersji. Polskie tłumaczenie niestety woła o pomstę do nieba.

'I might be white, but I'm on the Black hand side'

Spodziewałam się poznać jakichś undergroundowych wykonawców, którzy gdzieś mi umknęli, niestety książka głównie bazuje na pionierach rapu. Mimo to przyznam, że dowiedziałam się kilku ciekawostek.

Rankingi na ogół traktowałam z przymrużeniem oka, bo nie ze wszystkimi pozycjami się zgadzałam, ale warto zwrócić uwagę na to, kiedy książka została wydana. Z dzisiejszej perspektywy wszystko wygląda trochę inaczej, coś by się chętnie pododawało (kurde, Lauryn Hill dla której wyraźnie wszyscy autorzy Ego Tripa mają - lub mieli - chore wręcz uwielbienie, to przecież nie jedyna kobieta rapu! Pamiętam, jak za dzieciaka oglądałam "Zakonnicę w przebraniu" i jak zaszokował mnie wtedy głos Lauryn...:)). Ważne jednak, że mamy na papierze zamkniętą Złotą Erę Rapu. Żyjąc w czasach cutów i follow upów tym przyjemniej wracać do starych kawałków, słuchać szumu z nagrań, odnajdywać powiązania z nowymi utworami. Swoją drogą zgadnijcie skąd się wzięło Palę majki Gurala:D Smarki też coś po polsku follow upował z jakiegoś murzyńskiego tracka, jeśli dobrze pamiętam.

Książka cały czas leży na moim biurku i od weekendu do weekendu kiedy znajdę czas, włączam Pharcyde, Wu, Mos Defa; sami wiecie czego najlepiej słuchać podczas tego typu lektury. Czegoś, przy czym można się pogrążyć w klimatach, które nigdy nie wrócą.

Polecam raczej świeżym słuchaczom, którzy chcą lepiej ogarnąć temat. Ja grzebałam się w rapie przez lata, zanim udało mi się w miarę wiedzę uporządkować w głowie, a jak to mawia mój chłopak - jak sobie pomyślę, ile jeszcze nieodkrytej muzyki przede mną...

'I might be white, but I'm on the Black hand side'

Dla mnie jest to jedna z lepszych książek o tej tematyce.

Dla mnie jest to jedna z lepszych książek o tej tematyce.

Książa o rapie opisuje przede wszystkim barwnie historie, które działy się w czasach tzw. złotej ery kultury hip hop. W sposób rzetelny ukazuje zarówno jasne i ciemne strony. Bogata treść i unikalne fotografie sprawiają, że każdy, kto zetknie się z tą książką, na pewno zechce ją kupić. Na końcu książki znajdziecie wykaz najlepszych singli, albumów wg. autorów. Polecam fanom kultury, a na pewno nikt nie będzie zawiedziony.

• Muzyka
  • Po angielsku