Lubię być fantastą. Rozmowy

Okładka książki Lubię być fantastą. Rozmowy Agnieszka Kawula-Kubiak
Okładka książki Lubię być fantastą. Rozmowy
Agnieszka Kawula-Kubiak Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo Dolnośląskie
2009-01-01
2009-01-01
fantastyka pisarze polscy wywiad

Okładka książki Nowa Fantastyka 317 (2/2009) Agnieszka Kawula-Kubiak, Marta Malinowska, Bartosz Orlewski, Wojciech Szyda, Artur Wierzchowski
Nowa Fantastyk... Agnieszka Kawula-Ku...

Mimo iż spodziewałem się znacznie nudniejszego dzieła, książka pozytywnie mnie zaskoczyła: wiele z wywiadów okazało się nadzwyczaj ciekawych, a wręcz pouczających. Można by wręcz powiedzieć że jest to krótki poradnik pod tytułem: "Jak czytać książki?" Co prawda na dłuższą metę książka staje się nieco męcząca, lecz przeczytanie od czasu do czasu któregoś z wywiadów na pewno jest miłą odmianą.

Książka co prawda nie jest warta swojej zawyżonej ceny (którą pewnie podbiła jakość papieru) lecz znaleziona w bibliotece, lub na wyprzedaży będzie na pewno dobrym wyborem.

Wielu z nas, moli książkowych, pragnie spotkać swojego ulubionego pisarza. Mamy ku temu naprawdę wiele okazji, spotkania autorskie organizowane przez biblioteki i księgarnie, konwenty oraz kilka innych rodzajów imprez. Co by jednak było gdyby zebrać największych polskich pisarzy specjalizujących się w najbardziej niedocenianym gatunku literackim, jakim jest fantastyka? Dla mnie raj na ziemi. Przedsmakiem takiego literackiego edenu jest książka Agnieszki Kawuli-Kubiak zatytułowana „Lubię być Fantastą: Rozmowy”.

Pozycja ta daje nam możliwość spotkania aż 21 przedstawicieli polskiej sceny fantastycznej. Właśnie tyle wywiadów w niej znajdziemy. Wśród największych nie mogło zabraknąć Andrzeja Pilipiuka, Jakuba Ćwieka, Maji Lidii Kossakowskiej oraz wielu, wielu innych.

Kiedy pierwszy raz usłyszałem o tej książce byłem naprawdę podekscytowany. Spodziewałem się ciekawych dyskusji oraz masy informacji o życiu ludzi, których podziwiam. Dostałem coś o wiele lepszego, istne kompendium wiedzy, jak pisać. Nie mylicie się. Ludzie znani nam przede wszystkim z opowieści, które stworzyli zdradzają tajemnice swojego warsztatu, co ich inspiruje oraz co najważniejsze, opowiadają jak rozpoczęli swoją karierę.

Muszę przyznać, że zacząłem rozumieć jak to jest być pisarzem. To bardzo niewdzięczna i wymagająca praca. Nie różni się jednak niczym od bycia górnikiem, pilotem czy też inżynierem. Do osiągnięcia wielkiego sukcesu potrzeba naprawdę dużo pracy włożonej w każdą książkę. Nie wystarczy dobry pomysł. Prawdziwą sztuką jest jednak przelać go na papier. Poukładać myśli i ubrać je w słowa. Sam wiem, jakie to ciężkie. Wiele niedokończonych pomysłów chodzi mi po głowie. Co z nimi będzie? Czas pokaże.

Podoba mi się również to, iż pytania zadane przez panią Agnieszkę nie są jakimś dziennikarskim bełkotem. Zadaje je osoba znająca się na fantastyce i lubiąca ten specyficzny gatunek. Wiele z tych pytań chodziło mi samemu po głowie tylko nie miałem okazji zadać ich pisarzom. W tej książce znalazłem wszystkie odpowiedzi.

Dodatkowo pozycja ta pozwoliła mi lepiej zrozumieć, co nimi kierowało, kiedy pisali swoje największe działa. Zrozumieć ich inspirację i co tak naprawdę ukrywa się w tych opowieściach. Jednocześnie zachęciła do sięgnięcia po książki, które omijałem z daleka. Głównie, jeżeli chodzi o literaturę science fiction, mającą naprawdę wiele do zaoferowania.

Najbardziej mnie jednak interesowała rozmowa z Andrzejem Pilipiukiem. Uwielbiam jego twórczość oraz historie, które tworzy. Dowiedziałem się jednakże czegoś, co mnie bardzo zaskoczyło. Zobaczyłem ile siły i determinacji posiada, bo nawet dysleksja i dysgrafia nie przeszkodziły mu w tworzeniu. Już sobie wyobrażam nowe demotywatory. Jego zdjęcie, a pod nim podpis w stylu „Andrzej Pilipiuk mimo dysleksji i dysgrafii rozkochał w swoich książkach miliony ludzi. A ty, jaką masz wymówkę?”

Pisarze, z którymi rozmowy przyjdzie nam przeczytać obalają również mity dotyczące weny, sławy oraz bogactwa, na które liczy wielu początkujących pisarzy. Pokazują prawdziwe realia tego, z czym przyjdzie im się zmierzyć. Nie chcą wystraszyć albo zniechęcić, pragną uświadomić, jaki to ciężki kawałek chleba. Wielu z nich się udało. Po wielu latach ciężkiej pracy żyją z tego, że piszą. Niektórzy jednak robią to bardziej hobbistycznie. Pracują normalnie, a siadają do komputera tylko w wolnej chwili. Każdy musi znaleźć swoją własną ścieżkę. Książka ta pomaga podjąć słuszną decyzję.

Dobra, z tym ostatnim zdaniem może trochę przesadziłem. Chce jednak żebyście zrozumieli ile tak naprawdę w niej znajdziemy. „Lubię być Fantastą: Rozmowy” to pozycja, której dawno mi brakowało. Na pewno wiele razy do niej sięgnę zwłaszcza, że kupiłem jeden egzemplarz na swój własny użytek. Może nie wszystkie wywiady będę czytał po pięćdziesiąt razy, ale kilka na pewno. To pozycja idealna dla wszystkich wielbicieli gatunku oraz przyszłych mistrzów pióra. Inspirująca, ciekawa oraz co najważniejsze prawdziwa.

Więcej recenzji na blogu: www.comysleo.pl

Wywiady są odpowiedzią na pytania, które każdy czytelnik od czasu do czasu sobie zadaje. Ot choćby skąd autorowi przyszedł jakiś pomysł do głowy? Ile trzeba wypić lub wciągnąć, by opisać tak realistyczną masakrę? Czyta się bardzo przyjemy, choć czytając jeden po drugim może poczuć pewien przesyt. Prostym sposobem jest wykorzystać tę książkę jako przerwę w pracy, czytając przykładowo trzy wywiady dziennie w drodze do i z pracy oraz przewie na drugie śniadanie. ;)
Dla mnie była to przygoda również praktyczna, bo jako młody dziennikarz rozwijam swój sposób zadawania pytań potencjalnemu rozmówcy.
Warto zerknąć choćby tylko dla jednego, wybranego przez siebie, autora.

Bardzo przyjemny zbiorek wywiadów - oczywiście jak ktoś, tak jak ja, wywiady lubi, nawet jak udzielali je pisarze, których książek jeszcze nie czytałam. Brakowało mi do pełni szczęścia kilku "szych" (wiadomo, Sapkowski, Dukaj),jednak i tak cieszę się, że mam tę książkę na półce.

Zazwyczaj wywiady z pisarzami ukazują się w gazetach, ewentualnie na jakichś portalach dotyczących literatury. W formie książkowej widuje się raczej wywiady-rzeki a nie zbiór wywiadów z różnymi autorami.
Właśnie taką publikacją jest „Lubię być fantastą” Agnieszki Kawuli-Kubiak, która przeprowadziła dwadzieścia jeden rozmów z autorami fantastyki/fantasy/horroru. Dwudziestu jeden autorów ułożonych alfabetycznie, czyli: Jakub Ćwiek, Eugeniusz Dębski, Rafał Dębski, Jarosław Grzędowicz, Jacek Lech Komuda, Maja Lidia Kossakowska, Konrad T. Lewandowski, Łukasz Orbitowski, Romuald Pawlak, Jacek Piekara, Andrzej Pilipiuk, Michał Protasiuk, Marcin Przybyłek, Piotr Rogoża, Jacek Sobota, Wojciech Szyda, Sebastian Uznański, Marcin Wroński, Milena Wójtowicz, Mieszko Zagańczyk i Andrzej Ziemiański.
Prawda, że całkiem sporo? To świetny przykład dla tych, co czytają tylko zagraniczne pozycje (głównie amerykańskie),że w Polsce też mamy świetnych autorów fantastyki! A nie tylko Sapkowski czy Dukaj.
Autorka świetnie ujęła we „Wstępie”, dlaczego chciała stworzyć taki zbiór wywiadów:
„Uwielbiam książki, ale równie mocno fascynuje mnie, co też siedzi w głowie pisarza, jak rodzą się te wszystkie historie […]? Ile czasu potrzebował, żeby opowieść wyłoniła się z chaosu myśli, uformowała w wyobraźni, a potem zagościła na papierze? […] Na te oraz wiele innych pytań postanowiłam poszukać odpowiedzi […]. Z tej ciekawości zrodziły się wywiady zebrane w niniejszej książce”.
Doskonale rozumiem Kawulę-Kubiak, bo ja sama nie raz czytając zastanawiałam się, skąd autor wziął t a k i pomysł. Widać, że autorka jest wielką fanką fantastyki, bowiem poświęciła bardzo dużo czasu, żeby przeprowadzić te wywiady, co jest czynnością ogromnie pracochłonną. Zadawała masę pytań dotyczących pomysłów, bohaterów, książek, ale także „dlaczego akurat fantastyka?” – dlaczego piszą w tym gatunku, dlaczego kochają ten gatunek i dlaczego sami czytują fantastykę.
Z samych wywiadów mogłabym przytaczać masę, ale to masę cytatów. Choć nie znam (nie znałam) większości z tych pisarzy, to spodobały mi się ich światopoglądy, ideologie według których żyją. Najbardziej mnie jednak zaskoczyło, że ci ludzie, pisarze, nie skończyli filologii polskiej, ale inne bardziej „mroczne” kierunki (nawet ekonomię ;) ).
Projekt Kawuli-Kubiak bardzo pomógł mi dowiedzieć się, czegoś nowego o pisarzach, których znam i cenię sobie ich twórczość (Ćwiek, Pilipiuk czy Ziemiański),ale nie tylko, gdyż poznałam też nowych autorów i zanotowałam sobie, żeby sięgnąć po ich powieści (Kossakowska, Lewandowski czy Piekara, choć zapewne sięgnę też po powieści innych autorów, z wyjątkiem Komudy, bo nie lubię powieści historycznych).
„Lubię być fantastą” to pozycja nie obowiązkowa, ale polecam ją gorąco, bo można przeczytać wywiad z kimś, kogo cenicie albo poznać nowego autora, w którego twórczości może się zakochacie. Jeżeli ktoś pokusi się o tę lekturę, to odsyłam do Matrasu, gdzie książka Kawuli-Kubiak kosztuje jedyne 5 zł. Ja nie pogardziłabym własnym egzemplarzem, bowiem ten który przeczytałam pochodzi z księgozbioru M.

Wywiady z autorami często się pojawiają w czasopismach, jednak ich zbiory rzadziej, jeśli w ogóle. Szereg wywiadów Kawuli-Kubiak w polskimi twórcami fantastyki pozwoliło mi zapoznać się z kilkoma autorami o których nawet nie słyszałem. Równie ciekawe jest dowiedzieć się trochę więcej co siedzi w głowie danego pisarza. Dzięki tej pozycji, wiem już po jakie publikacje na pewno nie sięgnę. Książki Pilipiuka, Komudy, Piekary czy Dębskiego z racji nieinteresującej mnie tematyki czy podejrzeń grafomaństwa po prostu pominę. Co innego w przypadku Przybyłka, Protasiuka czy Orbitowskiego, którzy zabsorbowali mnie swoją osobą i samą tematyką pisanej literatury.

Całkiem interesujące wywiady z polskimi twórcami fantastyki. Można się dowiedzieć nie tylko kilku ciekawych rzeczy o autorach, również o tym, jak pracują, co ich inspiruje, jak zaczęła się ich przygoda z pisaniem. Lektura przeznaczona raczej dla fanów gatunku.
Osobiście najbardziej podobał mi się wywiad z Grzędowiczem :)

Osobiście najbardziej podobał mi się wywiad z Grzędowiczem :)

Zgrabny zbiór wywiadów przeprowadzonych przez panią Kawulę-Kubiak w [z mojej perspektywy] szerokim rozstrzale czasowym. Przyznam szczerze, brakowało mi rozmowy z Dukajem, wobec którego przeróżni pisarze zajmują przeróżne stanowiska. I właśnie tę rozmowę widziałabym jako klamrę zamykającą tę książkę.
"Lubię być fantastą" to nie tylko mnóstwo rozmów z rozpoznawalnymi autorami polskiej fantastyki, ale również garść pomysłów i rad jak pisać. I odpowiedź [choć niejednoznaczna] na pytanie: jak pisać fantastykę? I czy to rzemiosło czy sztuka?

"Lubię być fantastą" to nie tylko mnóstwo rozmów z rozpoznawalnymi autorami...

Można się coś niecoś dowiedzieć o naszych ulubionych fanstastach. Luźne rozmowy, przyjemnie się czyta.

• Biografie

Dodaj cytat z książki Lubię być fantastą. Rozmowy