Lubię być fantastą. Rozmowy

Okładka książki Lubię być fantastą. Rozmowy Agnieszka Kawula-Kubiak
Okładka książki Lubię być fantastą. Rozmowy
Agnieszka Kawula-Kubiak Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie publicystyka literacka, eseje
395 str. 6 godz. 35 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Dolnośląskie
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Liczba stron:
395
Czas czytania
6 godz. 35 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324587582
Tagi:
fantastyka pisarze polscy wywiad
Średnia ocen

6,2 6,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Nowa Fantastyka 317 (2/2009) Agnieszka Kawula-Kubiak, Marta Malinowska, Bartosz Orlewski, Wojciech Szyda, Artur Wierzchowski
Ocena 6,0
Nowa Fantastyk... Agnieszka Kawula-Ku...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
65 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
248
68

Na półkach:

Mimo iż spodziewałem się znacznie nudniejszego dzieła, książka pozytywnie mnie zaskoczyła: wiele z wywiadów okazało się nadzwyczaj ciekawych, a wręcz pouczających. Można by wręcz powiedzieć że jest to krótki poradnik pod tytułem: "Jak czytać książki?" Co prawda na dłuższą metę książka staje się nieco męcząca, lecz przeczytanie od czasu do czasu któregoś z wywiadów na pewno jest miłą odmianą.

Książka co prawda nie jest warta swojej zawyżonej ceny (którą pewnie podbiła jakość papieru) lecz znaleziona w bibliotece, lub na wyprzedaży będzie na pewno dobrym wyborem.

Mimo iż spodziewałem się znacznie nudniejszego dzieła, książka pozytywnie mnie zaskoczyła: wiele z wywiadów okazało się nadzwyczaj ciekawych, a wręcz pouczających. Można by wręcz powiedzieć że jest to krótki poradnik pod tytułem: "Jak czytać książki?" Co prawda na dłuższą metę książka staje się nieco męcząca, lecz przeczytanie od czasu do czasu któregoś z wywiadów na pewno...

więcej Pokaż mimo to

avatar
486
262

Na półkach: ,

Wielu z nas, moli książkowych, pragnie spotkać swojego ulubionego pisarza. Mamy ku temu naprawdę wiele okazji, spotkania autorskie organizowane przez biblioteki i księgarnie, konwenty oraz kilka innych rodzajów imprez. Co by jednak było gdyby zebrać największych polskich pisarzy specjalizujących się w najbardziej niedocenianym gatunku literackim, jakim jest fantastyka? Dla mnie raj na ziemi. Przedsmakiem takiego literackiego edenu jest książka Agnieszki Kawuli-Kubiak zatytułowana „Lubię być Fantastą: Rozmowy”.

Pozycja ta daje nam możliwość spotkania aż 21 przedstawicieli polskiej sceny fantastycznej. Właśnie tyle wywiadów w niej znajdziemy. Wśród największych nie mogło zabraknąć Andrzeja Pilipiuka, Jakuba Ćwieka, Maji Lidii Kossakowskiej oraz wielu, wielu innych.

Kiedy pierwszy raz usłyszałem o tej książce byłem naprawdę podekscytowany. Spodziewałem się ciekawych dyskusji oraz masy informacji o życiu ludzi, których podziwiam. Dostałem coś o wiele lepszego, istne kompendium wiedzy, jak pisać. Nie mylicie się. Ludzie znani nam przede wszystkim z opowieści, które stworzyli zdradzają tajemnice swojego warsztatu, co ich inspiruje oraz co najważniejsze, opowiadają jak rozpoczęli swoją karierę.

Muszę przyznać, że zacząłem rozumieć jak to jest być pisarzem. To bardzo niewdzięczna i wymagająca praca. Nie różni się jednak niczym od bycia górnikiem, pilotem czy też inżynierem. Do osiągnięcia wielkiego sukcesu potrzeba naprawdę dużo pracy włożonej w każdą książkę. Nie wystarczy dobry pomysł. Prawdziwą sztuką jest jednak przelać go na papier. Poukładać myśli i ubrać je w słowa. Sam wiem, jakie to ciężkie. Wiele niedokończonych pomysłów chodzi mi po głowie. Co z nimi będzie? Czas pokaże.

Podoba mi się również to, iż pytania zadane przez panią Agnieszkę nie są jakimś dziennikarskim bełkotem. Zadaje je osoba znająca się na fantastyce i lubiąca ten specyficzny gatunek. Wiele z tych pytań chodziło mi samemu po głowie tylko nie miałem okazji zadać ich pisarzom. W tej książce znalazłem wszystkie odpowiedzi.

Dodatkowo pozycja ta pozwoliła mi lepiej zrozumieć, co nimi kierowało, kiedy pisali swoje największe działa. Zrozumieć ich inspirację i co tak naprawdę ukrywa się w tych opowieściach. Jednocześnie zachęciła do sięgnięcia po książki, które omijałem z daleka. Głównie, jeżeli chodzi o literaturę science fiction, mającą naprawdę wiele do zaoferowania.

Najbardziej mnie jednak interesowała rozmowa z Andrzejem Pilipiukiem. Uwielbiam jego twórczość oraz historie, które tworzy. Dowiedziałem się jednakże czegoś, co mnie bardzo zaskoczyło. Zobaczyłem ile siły i determinacji posiada, bo nawet dysleksja i dysgrafia nie przeszkodziły mu w tworzeniu. Już sobie wyobrażam nowe demotywatory. Jego zdjęcie, a pod nim podpis w stylu „Andrzej Pilipiuk mimo dysleksji i dysgrafii rozkochał w swoich książkach miliony ludzi. A ty, jaką masz wymówkę?”

Pisarze, z którymi rozmowy przyjdzie nam przeczytać obalają również mity dotyczące weny, sławy oraz bogactwa, na które liczy wielu początkujących pisarzy. Pokazują prawdziwe realia tego, z czym przyjdzie im się zmierzyć. Nie chcą wystraszyć albo zniechęcić, pragną uświadomić, jaki to ciężki kawałek chleba. Wielu z nich się udało. Po wielu latach ciężkiej pracy żyją z tego, że piszą. Niektórzy jednak robią to bardziej hobbistycznie. Pracują normalnie, a siadają do komputera tylko w wolnej chwili. Każdy musi znaleźć swoją własną ścieżkę. Książka ta pomaga podjąć słuszną decyzję.

Dobra, z tym ostatnim zdaniem może trochę przesadziłem. Chce jednak żebyście zrozumieli ile tak naprawdę w niej znajdziemy. „Lubię być Fantastą: Rozmowy” to pozycja, której dawno mi brakowało. Na pewno wiele razy do niej sięgnę zwłaszcza, że kupiłem jeden egzemplarz na swój własny użytek. Może nie wszystkie wywiady będę czytał po pięćdziesiąt razy, ale kilka na pewno. To pozycja idealna dla wszystkich wielbicieli gatunku oraz przyszłych mistrzów pióra. Inspirująca, ciekawa oraz co najważniejsze prawdziwa.

Więcej recenzji na blogu: www.comysleo.pl

Wielu z nas, moli książkowych, pragnie spotkać swojego ulubionego pisarza. Mamy ku temu naprawdę wiele okazji, spotkania autorskie organizowane przez biblioteki i księgarnie, konwenty oraz kilka innych rodzajów imprez. Co by jednak było gdyby zebrać największych polskich pisarzy specjalizujących się w najbardziej niedocenianym gatunku literackim, jakim jest fantastyka? Dla...

więcej Pokaż mimo to

avatar
93
32

Na półkach: ,

Wywiady są odpowiedzią na pytania, które każdy czytelnik od czasu do czasu sobie zadaje. Ot choćby skąd autorowi przyszedł jakiś pomysł do głowy? Ile trzeba wypić lub wciągnąć, by opisać tak realistyczną masakrę? Czyta się bardzo przyjemy, choć czytając jeden po drugim może poczuć pewien przesyt. Prostym sposobem jest wykorzystać tę książkę jako przerwę w pracy, czytając przykładowo trzy wywiady dziennie w drodze do i z pracy oraz przewie na drugie śniadanie. ;)
Dla mnie była to przygoda również praktyczna, bo jako młody dziennikarz rozwijam swój sposób zadawania pytań potencjalnemu rozmówcy.
Warto zerknąć choćby tylko dla jednego, wybranego przez siebie, autora.

Wywiady są odpowiedzią na pytania, które każdy czytelnik od czasu do czasu sobie zadaje. Ot choćby skąd autorowi przyszedł jakiś pomysł do głowy? Ile trzeba wypić lub wciągnąć, by opisać tak realistyczną masakrę? Czyta się bardzo przyjemy, choć czytając jeden po drugim może poczuć pewien przesyt. Prostym sposobem jest wykorzystać tę książkę jako przerwę w pracy, czytając...

więcej Pokaż mimo to

avatar
768
148

Na półkach: , ,

Bardzo przyjemny zbiorek wywiadów - oczywiście jak ktoś, tak jak ja, wywiady lubi, nawet jak udzielali je pisarze, których książek jeszcze nie czytałam. Brakowało mi do pełni szczęścia kilku "szych" (wiadomo, Sapkowski, Dukaj),jednak i tak cieszę się, że mam tę książkę na półce.

Bardzo przyjemny zbiorek wywiadów - oczywiście jak ktoś, tak jak ja, wywiady lubi, nawet jak udzielali je pisarze, których książek jeszcze nie czytałam. Brakowało mi do pełni szczęścia kilku "szych" (wiadomo, Sapkowski, Dukaj),jednak i tak cieszę się, że mam tę książkę na półce.

Pokaż mimo to

avatar
601
57

Na półkach: , ,

Zazwyczaj wywiady z pisarzami ukazują się w gazetach, ewentualnie na jakichś portalach dotyczących literatury. W formie książkowej widuje się raczej wywiady-rzeki a nie zbiór wywiadów z różnymi autorami.
Właśnie taką publikacją jest „Lubię być fantastą” Agnieszki Kawuli-Kubiak, która przeprowadziła dwadzieścia jeden rozmów z autorami fantastyki/fantasy/horroru. Dwudziestu jeden autorów ułożonych alfabetycznie, czyli: Jakub Ćwiek, Eugeniusz Dębski, Rafał Dębski, Jarosław Grzędowicz, Jacek Lech Komuda, Maja Lidia Kossakowska, Konrad T. Lewandowski, Łukasz Orbitowski, Romuald Pawlak, Jacek Piekara, Andrzej Pilipiuk, Michał Protasiuk, Marcin Przybyłek, Piotr Rogoża, Jacek Sobota, Wojciech Szyda, Sebastian Uznański, Marcin Wroński, Milena Wójtowicz, Mieszko Zagańczyk i Andrzej Ziemiański.
Prawda, że całkiem sporo? To świetny przykład dla tych, co czytają tylko zagraniczne pozycje (głównie amerykańskie),że w Polsce też mamy świetnych autorów fantastyki! A nie tylko Sapkowski czy Dukaj.
Autorka świetnie ujęła we „Wstępie”, dlaczego chciała stworzyć taki zbiór wywiadów:
„Uwielbiam książki, ale równie mocno fascynuje mnie, co też siedzi w głowie pisarza, jak rodzą się te wszystkie historie […]? Ile czasu potrzebował, żeby opowieść wyłoniła się z chaosu myśli, uformowała w wyobraźni, a potem zagościła na papierze? […] Na te oraz wiele innych pytań postanowiłam poszukać odpowiedzi […]. Z tej ciekawości zrodziły się wywiady zebrane w niniejszej książce”.
Doskonale rozumiem Kawulę-Kubiak, bo ja sama nie raz czytając zastanawiałam się, skąd autor wziął t a k i pomysł. Widać, że autorka jest wielką fanką fantastyki, bowiem poświęciła bardzo dużo czasu, żeby przeprowadzić te wywiady, co jest czynnością ogromnie pracochłonną. Zadawała masę pytań dotyczących pomysłów, bohaterów, książek, ale także „dlaczego akurat fantastyka?” – dlaczego piszą w tym gatunku, dlaczego kochają ten gatunek i dlaczego sami czytują fantastykę.
Z samych wywiadów mogłabym przytaczać masę, ale to masę cytatów. Choć nie znam (nie znałam) większości z tych pisarzy, to spodobały mi się ich światopoglądy, ideologie według których żyją. Najbardziej mnie jednak zaskoczyło, że ci ludzie, pisarze, nie skończyli filologii polskiej, ale inne bardziej „mroczne” kierunki (nawet ekonomię ;) ).
Projekt Kawuli-Kubiak bardzo pomógł mi dowiedzieć się, czegoś nowego o pisarzach, których znam i cenię sobie ich twórczość (Ćwiek, Pilipiuk czy Ziemiański),ale nie tylko, gdyż poznałam też nowych autorów i zanotowałam sobie, żeby sięgnąć po ich powieści (Kossakowska, Lewandowski czy Piekara, choć zapewne sięgnę też po powieści innych autorów, z wyjątkiem Komudy, bo nie lubię powieści historycznych).
„Lubię być fantastą” to pozycja nie obowiązkowa, ale polecam ją gorąco, bo można przeczytać wywiad z kimś, kogo cenicie albo poznać nowego autora, w którego twórczości może się zakochacie. Jeżeli ktoś pokusi się o tę lekturę, to odsyłam do Matrasu, gdzie książka Kawuli-Kubiak kosztuje jedyne 5 zł. Ja nie pogardziłabym własnym egzemplarzem, bowiem ten który przeczytałam pochodzi z księgozbioru M.

Zazwyczaj wywiady z pisarzami ukazują się w gazetach, ewentualnie na jakichś portalach dotyczących literatury. W formie książkowej widuje się raczej wywiady-rzeki a nie zbiór wywiadów z różnymi autorami.
Właśnie taką publikacją jest „Lubię być fantastą” Agnieszki Kawuli-Kubiak, która przeprowadziła dwadzieścia jeden rozmów z autorami fantastyki/fantasy/horroru. Dwudziestu...

więcej Pokaż mimo to

avatar
953
32

Na półkach: , , ,

Wywiady z autorami często się pojawiają w czasopismach, jednak ich zbiory rzadziej, jeśli w ogóle. Szereg wywiadów Kawuli-Kubiak w polskimi twórcami fantastyki pozwoliło mi zapoznać się z kilkoma autorami o których nawet nie słyszałem. Równie ciekawe jest dowiedzieć się trochę więcej co siedzi w głowie danego pisarza. Dzięki tej pozycji, wiem już po jakie publikacje na pewno nie sięgnę. Książki Pilipiuka, Komudy, Piekary czy Dębskiego z racji nieinteresującej mnie tematyki czy podejrzeń grafomaństwa po prostu pominę. Co innego w przypadku Przybyłka, Protasiuka czy Orbitowskiego, którzy zabsorbowali mnie swoją osobą i samą tematyką pisanej literatury.

Wywiady z autorami często się pojawiają w czasopismach, jednak ich zbiory rzadziej, jeśli w ogóle. Szereg wywiadów Kawuli-Kubiak w polskimi twórcami fantastyki pozwoliło mi zapoznać się z kilkoma autorami o których nawet nie słyszałem. Równie ciekawe jest dowiedzieć się trochę więcej co siedzi w głowie danego pisarza. Dzięki tej pozycji, wiem już po jakie publikacje na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2306
98

Na półkach: , ,

Całkiem interesujące wywiady z polskimi twórcami fantastyki. Można się dowiedzieć nie tylko kilku ciekawych rzeczy o autorach, również o tym, jak pracują, co ich inspiruje, jak zaczęła się ich przygoda z pisaniem. Lektura przeznaczona raczej dla fanów gatunku.
Osobiście najbardziej podobał mi się wywiad z Grzędowiczem :)

Całkiem interesujące wywiady z polskimi twórcami fantastyki. Można się dowiedzieć nie tylko kilku ciekawych rzeczy o autorach, również o tym, jak pracują, co ich inspiruje, jak zaczęła się ich przygoda z pisaniem. Lektura przeznaczona raczej dla fanów gatunku.

Osobiście najbardziej podobał mi się wywiad z Grzędowiczem :)

Pokaż mimo to

avatar
3222
399

Na półkach: , ,

Zgrabny zbiór wywiadów przeprowadzonych przez panią Kawulę-Kubiak w [z mojej perspektywy] szerokim rozstrzale czasowym. Przyznam szczerze, brakowało mi rozmowy z Dukajem, wobec którego przeróżni pisarze zajmują przeróżne stanowiska. I właśnie tę rozmowę widziałabym jako klamrę zamykającą tę książkę.
"Lubię być fantastą" to nie tylko mnóstwo rozmów z rozpoznawalnymi autorami polskiej fantastyki, ale również garść pomysłów i rad jak pisać. I odpowiedź [choć niejednoznaczna] na pytanie: jak pisać fantastykę? I czy to rzemiosło czy sztuka?

Zgrabny zbiór wywiadów przeprowadzonych przez panią Kawulę-Kubiak w [z mojej perspektywy] szerokim rozstrzale czasowym. Przyznam szczerze, brakowało mi rozmowy z Dukajem, wobec którego przeróżni pisarze zajmują przeróżne stanowiska. I właśnie tę rozmowę widziałabym jako klamrę zamykającą tę książkę.
"Lubię być fantastą" to nie tylko mnóstwo rozmów z rozpoznawalnymi autorami...

więcej Pokaż mimo to

avatar
321
33

Na półkach: ,

Można się coś niecoś dowiedzieć o naszych ulubionych fanstastach. Luźne rozmowy, przyjemnie się czyta.

Można się coś niecoś dowiedzieć o naszych ulubionych fanstastach. Luźne rozmowy, przyjemnie się czyta.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    86
  • Posiadam
    73
  • Chcę przeczytać
    48
  • Teraz czytam
    7
  • 2012
    4
  • 2013
    3
  • Fantastyka
    2
  • 2019
    2
  • Biografie
    2
  • Ulubione
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Lubię być fantastą. Rozmowy


Podobne książki

Przeczytaj także