Rodzina Połanieckich

Okładka książki Rodzina Połanieckich
Henryk Sienkiewicz Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Kanon literatury polskiej literatura piękna
literatura piękna
Kanon literatury polskiej
Świat Książki
2004-01-01
2004-01-01
sienkiewicz henryk rodzina połanieckich

więcej Więcej

Nie jest to bardzo porywająca lektura, ale czyta się dosyć dobrze. Bardzo podobało mi się szerokie spektrum osobowości, charakterów i zachowań bohaterów. Nie podobało mi się za to brak konsekwencji autora oraz wiele niedokończonych wątków.

To akurat trochę nudne...

Język Sienkiewiczowski jest piękny, lubię czytać. Mam wrażenie, jakby autor kreślił zdania z dedykacją dla mnie.

Ostrzegam, że męczące są analizy psychologiczne, których jest ciut bardzo dużo.

Zaskakująco dużo analizy psychologicznej postaci- tego nie spodziewałam się po Sienkiewiczu. Książka skłania do refleksji nad przemijaniem, miłością, sensownością życia- zaznaczyłam sobie wiele ciekawych fragmentów. Jako minus podałabym głównego bohatera, który denerwował mnie niemiłosiernie swoim zadufaniem w sobie (zwłaszcza w początkowych rozdziałach) i niezdecydowaniem....

OCENA -6/10 DOBRA

„RODZINA POŁANIECKICH” to jedna z powieści Sienkiewicza, która akurat nie przypadła mi do gustu, głównie, dlatego, że jest to historia o nurcie obyczajowym, a ja za taką literaturą nie przepadam. Książka ma stosunkowo sporą objętość, jej fabuła kręci się wokół Stacha i Maryni, ale nie tylko, znajdziemy w niej sporo wątków pobocznych, jedne są ciekawe...

Bardzo podobał mi się psychologiczny opis wszystkich postaci, dokładne pokazanie przebiegu ich myśli, przez co ich poczynania były klarowne i bardzo ludzkie. Sądzę, że zadziwiająco aktualna powieść.

Przed chwilą skończyłem czytać... po raz drugi! Jak dla mnie to wspaniała książka od której nie można się oderwać. czytanie rozłożyłem na parę tygodni aby dłużej pobyć z bohaterami i za drugim razem bardziej się rozsmakować. Czasami warto dać książce więcej czasu i zabierac się za nią na spokojnie. Wspaniała!

Nie jest to arcydzieło, Sienkiewicz pisał lepsze książki, ale na pewno nie jest to zła książka. Społeczno- obyczajowa powieść odsłaniająca liczne relacje uczuciowe,intrygi, romanse i zdrady. Barwnie przedstawione życie, zwyczaje panujące w XIX - wiecznym społeczeństwie.

Namęczyłam się z tą książką nieziemsko... I nie chodzi tylko o rozwlekłe opisy obyczajowości czy o przydługie rozciąganie intrygi. Chodzi również o to, że w tej powieści nie było w zasadzie żadnej postaci, którą mogłabym obdarzyć sympatią.

Główny bohater, Stach Połaniecki, wydał mi się grubiańskim cwaniakiem. I nie chodzi tylko o to, co zrobił (w końcu każdy ma prawo...

Na półkach: , , , ,

Pierwsze dwa tomy jeszcze mniej więcej dają radę. To znaczy jest tani, prymitywny romans, jednak powiedzmy, że przybliża klimat epoki i ma swój przez to swój urok.

Problem pojawia się dopiero w trzecim tomie, kiedy Sienkiewicz do głosu dopuszcza rozlicznych przyjaciół Połanieckiego i opisuje ich romanse. Sam Połaniecki (podobnie jak i jego rodzina - w ogóle kompletnie...

1 215
  • Klasyka