Ludojad

Okładka książki Ludojad Clifford D. Simak
Okładka książki Ludojad
Clifford D. Simak Wydawnictwo: Amber Seria: Mistrzowie SF fantasy, science fiction
Mistrzowie SF
Ogre
Amber
1994-01-01
1994-01-01
Andrzej Leszczyński
simak sf s-f fantastyka

Teraz jak wrzucam te pozycje na portal zdałem sobie sprawę, ile fani SF zawdzięczają wydawnictwom Amber i Rebis. Tyle wspaniałych wydawnictw, zwłaszcza klasyków SF.

7 opowiadań, które warto poznać.
Każde zupełnie o czymś innym, każde skłania do jakieś refleksji. Choćby drugie opowiadanie; człowiek zastanawia się, czy na pewno znamy i wiemy czego się spodziewać po ludziach, którzy są obok nas?

7 opowiadań, które warto poznać.

"Wydawało mi się, że uczciwi ludzie, muszą być ludźmi szczęśliwymi, ale chyba się pomyliłem"

Siedem bardzo fajnych opowiadań :),Mimo że już mocno wiekowe, to mnie się podobały. Bardzo lubię styl pisania tego niesłusznie zapomnianego pisarza. Jego jakże subtelne, niemal niezauważalne poczucie humoru i ciekawe relacje międzyludzkie i między....kosmiczne, że tak to nazwę 😉

A więc:

01.Złote chrząszcze - Opowiadanie o tym czym grozi pojawienie się w domu chrząszczy ciut większych od biedronki, ale zdolnych przesunąć lodówkę i nie tylko...

02.Krucjata idioty - Opowiadanie którego tytułowy idiota,  ciut przypomina mi z założenia bohatera "Kwiatów dla Algernona", ale jego losy i losy świata toczą się później zupełnie inaczej...

03.Leg.jaswidz. - Opowiadanie o filateliście bałaganiarzu, który zbiera znaczki z całej galaktyki, ale za nic nie potrafi zrobić i utrzymać wśród nich żadnego porządku...

04.Ludojad - Opowiadanie tytułowe, które chyba najbardziej ze wszystkich mnie zadziwiło i co tu kryć rozweseliło. Czegóż ty nie ma? Żywe, leczące i karmiące derki. Strzelające pistoletowe drzewa. Rośliny w roli Encyklopedii, która potrafi czytać w ludzkich umysłach i wiele więcej.

05.Śmierć w domu - Kiedy w twoim domu umiera kosmita, jakiego lekarza wezwiesz na pomoc, tego od ludzi, czy tego od zwierząt?? I co zrobisz jak on/ona w końcu umrze. ?

06.Zakurzona zebra - Opowiadanie o tym, jak za pomocą plamy na biurku, można nawiązać łączność i wymianę handlową z innym wymiarem kosmicznym i co z tego wynika.

07.Świat, który nie może istnieć - Bo czy może istnieć świat, który zamieszkują tylko istoty bezpłciowe, a mimo tego w wiosce pojawiają się dzieci jednak nie mniejsze niż około ośmioletnie.?

Siedem bardzo fajnych opowiadań :),Mimo że już mocno wiekowe, to mnie się podobały. Bardzo lubię styl pisania tego niesłusznie zapomnianego pisarza. Jego jakże subtelne, niemal niezauważalne poczucie humoru i ciekawe relacje międzyludzkie i między....kosmiczne, że tak to nazwę...

Bardzo dobra, klasyczna fantastyka. Zbiór siedmiu opowiadań, których wspólnym mianownikiem jest kontakt człowieka z obcą inteligencją. Celowo nie piszę s-f, bo elementu science tutaj nie ma, to nie jest "Głos Pana" Lema, to raczej typowe dla klasyków z lat 50-tych fantazje quasinaukowe, gdzie kluczowy jest pomysł i jego konsekwentne zrealizowanie.
Każda z historii jest pomysłowa, wciągająca, a przy tym lekka i przyjemna w czytaniu, mam poczucie, że dobrze zmarnowałem czas spożywając ten wyimek twórczości Simaka.
Niech nie odstrasza kiczowata okładka, opowiadania choć proste, są błyskotliwe, skrzą własną energią, krótka forma fantastyczna w rzetelnej dyspozycji.

Każda z historii jest...

Lekka, ciekawa antologia o różnych robalach i organizmach w roli głównej. Chyba najlepsza, jaką czytałam. Szkoda, że jest tak mało popularna.

Kilka opowiadań pokazujących ewentualną ekspansję człowieka w kosmos z ciekawej perspektywy. Jeśli ktoś zna i lubi kultowe bez mała "Miasto", "Ludojad" powinien mu się spodobać, choć przyznać trzeba, że czytane jedno po drugim opowiadania są nieco monotonne.

Lubię tego typu lekturę, jednak ta książka nie była dla mnie szczytem finezji. Kilka lekkich opowiadań. Dla mnie nie do końca wciągających. Owszem czyta się lekko, ale fascynacji zabrakło. Opowiadania dobre na szybkie przeczytanie w zimowe wieczory.

Dawno nie czytałem tak wyrównanego zbioru opowiadań. Każdy tekst jest świetnie napisany, lekkim, przyjemnym piórem, bez zbędnych udziwnień. Świetna warstwa fabularna, niebanalne pomysły, sympatyczni bohaterowie - to wszystko, plus nierzadko zaskakujące zakończenie i masa zwrotów akcji - zapewnia doskonałą rozrywkę.

• 🚀 Fantastyka naukowa
  • Wielkie Serie SF