Dotyk wampira. Córki nocy. Zaklinaczka

Okładka książki Dotyk wampira. Córki nocy. Zaklinaczka Lisa Jane Smith
Okładka książki Dotyk wampira. Córki nocy. Zaklinaczka
Lisa Jane Smith Wydawnictwo: Amber Cykl: Świat Nocy (tom 1) fantasy, science fiction
Świat Nocy (tom 1)
Secret Vampire. Daughters of Darkness. Spellbinder or Enchantress.
Amber
2009-09-09
2009-09-09
2008-06-03
Ewa Spirydowicz, Ewa Ratajczyk
smith wampiry wilkołaki magia świat nocy

Okładka książki Bez maski Clark Aubrey, Lisa Jane Smith
Bez maski Clark Aubrey, Lisa ...
Okładka książki Bez słów Clark Aubrey, Lisa Jane Smith
Bez słów Clark Aubrey, Lisa ...
Okładka książki Bez szans Clark Aubrey, Lisa Jane Smith
Bez szans Clark Aubrey, Lisa ...

Książka nie powala. "Świat Nocy 1" to młodzieżowa opowieść ze świata wampirów, czarownic, wilkołaków i zmiennokształtnych. Autorka poczytnych młodzieżowych "Pamiętników wampirów" stworzyła innych bohaterów, którzy mieli być alternatywą dla Demona, Stefana i Eleny. Pamiętam, że według mojej młodzieńczej wersji "Świat Nocy" bił "Pamiętniki..." na głowę. No cóż... To świadczy tylko o tym, że każdy czytelnik kiedyś dojrzeje. "Pamiętniki wampirów" kompletnie mi się nie podobały a wraz z upływem czasu stwierdzam, że "Świat Nocy" niestety nie zestarzał się godnie.

Książka została podzielona na 3 osobne historie. Pierwsza z nich, "Dotyk Wampira" mówi o nastoletniej Poppy North, która odkrywa, że jest poważnie chora. W tym trudnym dla niej czasie może liczyć na wsparcie swojego przyjaciela, w którym skrycie się podkochuje, Jamesa Rassmussena. Ale James nie jest zwykłym nastolatkiem... Stanowi dla Poppy śmiertelne niebezpieczeństwo. "Dotyk Wampira" jest krótko mówiąc nudną i płytką opowieścią o miłości pomiędzy zwykłą dziewczyną i niezwykłym chłopakiem. Płytką, bo tu za szybko wszystko się dzieje. Bohaterowie szybko się odkrywają, nie ma tu napięcia ani akcji. Po prostu nudy i męczarnia.

Druga opowieść to "Córki Nocy". Jej bohaterkami są niezwykłe siostry - Rowan, Kestrel i Jade Redfern. Do nich można dokooptować ich kuzyna Ascha, który na krótką chwilę pojawia się w końcówce pierwszego opowiadania. Dziewczyny sprowadzają się do swojej ciotki Opal. Na miejscu poznają Mary-Lynnette i Marka Carter'ów - rodzeństwo, które mieszka w najbliższym sąsiedztwie ich ciotki. Jak można się domyślić, jak było w poprzednim opowiadaniu tak jest i tu - zakazana miłość pomiędzy zwykłymi i niezwykłymi ludźmi. Odrobinę lepsza historia od poprzedniczki. Nie tak płytka, ale i tu za szybko się to uczucie rozpędza i zbyt łatwo na wierzch wychodzą wszystkie tajemnice. Akcja tego opowiadania jest nieco lepsza, mroczniejsza. To zdecydowanie najlepsza część w tym tomie.

Trzecie, ostatnie opowiadanie nosi tytuł "Zaklinaczka". Jeśli chodzi o wciągającą fabułę plasuje się pomiędzy dwoma poprzednimi opowiadaniami - jest lepsza niż "Dotyk Wampira" ale gorsza od "Córek Nocy". Jej bohaterką jest niezwykła Thea Herman i jej kuzynka Blaise. Jeśli chodzi o zwykłego człowieka to jest nim nastoletni Eric Ross. Kuzynki są swoimi przeciwieństwami - Thea jest tą grzeczną i spokojną a Blaise to tzw. diabeł wcielony - krnąbrna, pewna siebie, niebezpieczna. Dziewczyny sprowadzają się do Nevady po tym, jak zostały wyrzucone z poprzedniej szkoły. Już pierwszego dnia pobytu w nowej szkole ściągają na siebie problemy - oczywiście miłosne. Jakie konkretnie? Tego nie mogę powiedzieć, jeśli będziecie chcieli się przekonać co i jak to sięgniecie po tę książkę, jednak ja nie polecam.

"Świat Nocy" zdecydowanie nie jest lekturą dla dorosłego czytelnika. Owszem, można przeczytać, ale po poznaniu choćby młodzieżowych wampirów z Morganville, z sagi "Zmierzch" czy tych dla dorosłych spod pióra Anne Rice czy Brama Stokera będziecie mocno rozczarowani - zbyt banalna, zbyt dziecinna, zbyt płytka lektura. Nie polecam.

Ciekawa koncepcja opowiadania historii. Trzy opowiadania o różnych bohaterach, ale w tle intrygujące powiązania rodzinne w świecie nocy. Motyw bratnich dusz też iście niepowtarzalny i nowatorski. Polecam

Tę książkę kupiłam już bardzo dawno temu, będąc chyba w gimnazjum. Sięgnęłam po nią ze względu na to, że uwielbiałam "Zmierzch" i sądziłam, że natknę się na podobną historię. Wtedy jednak nie spodobała mi się kompletnie.

Zdecydowałam się na drugie podejście do książki jakiś czas temu, z totalnych nudów, i tym razem ją skończyłam. Książka to właściwie zbiór 3 opowiadań - każde z nich jest nieco inne, przedstawia innych bohaterów i inne sytuacje. Dla mnie te historie mają klimat tych starych młodzieżówek, wydawanych w latach 90-tych albo wczesnych dwutysięcznych. Są trochę naiwne, słodkie, przedstawiają piękne dziewczyny i przystojnych chłopaków, którym na drodze do miłości stają niespodziewane problemy. Opowiadania opierają się na podobnym schemacie. Historie zdecydowanie przeznaczone się dla wieku 13-16 lat, myślę że dla starszych czytelników wydarzenia mogą być przesłodzone i zbyt naiwne.

Mimo że ja byłam znacznie starsza, czytając te książki, to wciągnęłam się w nie. Fajnie było poczuć klimat tych starych powieści, które powstawały, gdy życie było jeszcze chyba trochę łatwiejsze. Uważam, że ta książka jest o wiele lepsza niż chociażby "Pamiętniki wampirów", która kompletnie nie przypadła mi do gustu.

Przyjemna lektura. Do przeczytania i zapomnienia.

Przyjemna lektura. Do przeczytania i zapomnienia.

Pierwsze opowiadanie dostaje ode mnie 9/10, niestety inne mnie aż tak nie wciągnęły, ale były ciekawe

Świat nocy jest serią opowiadań o wampirach itp. Moim ulubionym opowiadaniem jest historia Asha. Te opowiadanie podbiło moje serce jednak jak każda fanka romansów jestem zawiedziona końcówką ! Połączenie wilkołaka i wampira to niemal klasyka tym bardziej jeśli chodzi o rywalizację o dziewczynę. Dlaczego on jej nie przemienił...
Jeśli chodzi o pozostałe dwa również mi się podałaby.

Jeśli chodzi o pozostałe dwa również mi się...

Taka sobie nie do końca mój klimat

Taka sobie nie do końca mój klimat

Wszystkie trzy historie: dwie o wampirach, jedna o czarownicach, składają się na jeden świat: świat nocy, ukryty przez zwykłymi ludźmi. Wampiry, czarownice, wilkołaki i inne niezwykłe istoty są nieliczne i uważają, że ujawnienie swego istnienia przed ludźmi byłoby dla nich wyrokiem śmierci. Boją się tego tak bardzo, że zdradzenie tajemnicy oznacza śmierć tak dla człowieka, jak dla istoty nocy, obojętnie, czy będzie lamią, wilkołakiem, czarownikiem czy jeszcze kimś innym.

Trzy podobne historie, w których trzy razy istoty ze świata nocy łamią odwieczny zakaz, ryzykując życiem w imię miłości.

Smith w „Świecie nocy” objawia dużą wyobraźnię, a wizja przedstawionego świata nocy jest spójna i wiarygodna. Dzięki temu książka jest bardzo klimatyczna, ekspresyjna i działająca na wyobraźnię. Przedstawiony w niej świat nocy jest straszny, ale jednocześnie pełen mrocznego uroku i piękna zakrytego przed ludzkim spojrzeniem tylko skrzydłem ważki, tylko cieniem liści.

Zabierając się zaczytanie tej książki, spodziewałam się jak najbardziej infantylnego języka i fabuły typowych dla młodzieżowych produkcji o wampirach. Jednak widocznie tego oczekiwałam, ponieważ książka mnie w żaden sposób nie rozczarowała. Jest idealna, gdy potrzeba oderwać się od rzeczywistości zagłębiając w lekką lekturę.
Chociaż akcja drugiego opowiadania rzeczywiście na początku bardzo spowalnia, aż do odłożenia książki, całość, czyli koncepcja świata nocy, aż prosi się o kontynuację.

Chociaż akcja drugiego opowiadania rzeczywiście...

Urokliwe opowiadania o zakazanej miłości,wampira i człowieka czy też czarownicy i człowieka,która wszystko zwycięża i daje odwagę i siłę aby przeciwstawić się zasadom świata nocy.Najbardziej podobało mi się to pierwsze opowiadanie kiedy dziewczynie chorej na raka udaje się uratować życie dlatego,że przechodzi przemianę w wampira. Polecam tą pozycję jako lekką, przyjemną lekturę na długie zimowe wieczory.

• Wampiry