Kompendium alergii

2000-01-01
2000-01-01
Wojciech Rolski
alergia medycyna zdrowie

Rewelacyjna, zawierająca nadal aktualną wiedzę. Napisana prostym językiem. Dobrze się czyta - krótkie rozdziały. Istotne zagadnienia podano w szarych polach.
Wydana przez Uniwersytet w Toronto w 1997 r. (20 lat temu). Wyprzedzała wiedzę w Polsce w tamtym czasie. Z leków podawanych przez autorkę w tabelach dostępne było 15 %. Autorka zaleca stosowanie filtrów HEPA, które raczej nie były w tamtych czasach dostępne.
W 1997 r. zmagano się z alergiami w Kanadzie, USA i krajach rozwiniętych Europy tak jak teraz w Polsce. Wysokość zachorowań jest proporcjonalna do rozwoju technologicznego. Można stwierdzić, że ulepszając i modyfikując wszystko przybliżamy siebie do samozagłady.
Alergia jest przesadną reakcją organizmu. Można coś zjeść lub mieć z czymś kontakt raz w życiu - pierwszy i ostatni. Za pierwszym razem wykształcają się przeciwciała, odpowiedzialne za reakcję alergiczną. Za drugim razem może dojść do reakcji alergicznej, która może nawet przerodzić się w reakcję anafilaktyczną, a ta w przypadku nieudzielenia pomocy w odpowiednio krótkim czasie może zakończyć się śmiercią.
"Rzymski filozof Lukrecjusz w swoim poemacie "De rerum natura" napisał: "co dla jednych jest pożywieniem, dla innych śmiertelną trucizną". Innymi słowy, co jednemu wyjdzie na zdrowie, to drugiemu zaszkodzi."
Mam nieodparte wrażenie, że z rzeczami które uczulają jest jak z cukrem, unika się nagłaśniania informacji o szkodliwości substancji, którymi w małych ilościach codziennie jesteśmy truci.
Alergia jest poważnym schorzeniem, które może prowadzić do śmierci.
Autorka jako uczulające podaje: roztocza kurzu domowego, pleśnie i pochodzącą z nich penicylinę, substancje zapachowe, balsam peruwiański, nikiel, gumę, jad owadów, orzechy, białka zwierzęce, rozdrobnione części owadów, jad owadów, pyłki drzew. Moim zdaniem pozycja obowiązkowa dla każdego, szczególnie dla przyszłych rodziców, jako przeciwwagę dodałabym "Brud jest zdrowszy niż myślisz" i "Zamień chemię na jedzenie". Warto znać temat alergii, może pomóc rozwikłać przyczynę pokrzywki na ciele niemowlęcia, czasem nawet uratować od powolnej (jak w przypadku astmy) lub nagłej (jak w przypadku anafilaksji) śmierci. PS Wykrywalność śmierci z powodu alergii nie jest wysoka, bo wysypka i opuchlizna szybko znikają, ślad po ukąszeniu może być zbyt mały by został odnaleziony, śladowa ilość substancji niewykryta. Zgon może zostać zakwalifikowany jako ostra niewydolność oddechowa lub inna niewydolność. Watro unikać substancji, które wywołują swędzącą wysypkę, opuchliznę, pieczenie języka i inne nietypowe reakcje. Pocieszające jest że z czasem reakcje alergiczne potrafią się wygaszać, a jeśli chcą z nami zostać na dłużej...w naszym rozwiniętym kraju można trafić na zaawansowanych lekarzy i cały arsenał leków.

Polecam wszystkim tym, którzy zmagają się ze swoją alergią, a także tym, którzy chcą się o niej czegoś dowiedzieć. Pozycja tłumaczy dokładnie przyczyny i przebieg alergii i proponuje różne metody łagodzenia jej objawów. Medyczna, ale w bardzo przystępny sposób ;)

Bardzo przydatna książka. Można się z niej wiele dowiedzieć.

Bardzo przydatna książka. Można się z niej wiele dowiedzieć.

• Zdrowie uświadomione
  • POSIADAM