Jarmark rymów. Tylko dla dorosłych

Ad Oculos
2008-01-01
1991-01-01
tuwim rymy

Okładka książki Poczytaj mi, mamo. 15 bajek na 100 lat Helena Bechlerowa, Wanda Chotomska, Maria Kowalewska, Tadeusz Kubiak, Barbara Lewandowska, Małgorzata Musierowicz, Joanna Papuzińska, Janina Porazińska, Elżbieta Szeptyńska, Julian Tuwim, Danuta Wawiłow, Hanna Łochocka
Ocena 7,9
Poczytaj mi, m... Helena Bechlerowa, ...
Okładka książki Zimowe wiersze i baśnie Hans Christian Andersen, Jan Brzechwa, Jacob Grimm, Wilhelm Grimm, Maria Konopnicka, Julian Tuwim
Ocena 8,5
Zimowe wiersze... Hans Christian Ande...
Okładka książki Zwierzaki wierszaki Jan Brzechwa, Dorota Gellner, Dorota Głośnicka, Stanisław Jachowicz, Julian Tuwim, Danuta Wawiłow
Ocena 7,9
Zwierzaki wier... Jan Brzechwa, Dorot...

więcej Więcej

Chciałem się trochę ogrzać przy Tuwimie. Szczególnie interesowały mnie jego migawki prozą, nie było tego dużo, ale to wzmacniające, gdy rano boli ząb…: „Cieszę się, że byłem u dentysty. Wszystko poszło znakomicie. Nie zastałem go w domu” („Z notatnika nerwowca”).

Utwory, zawarte w tym tomie, to przede wszystkim satyry i prześmiewcze anegdoty na temat przedwojennych realiów, w których przyszło Tuwimowi żyć i tworzyć. Jest to więc dość ciekawy obraz tamtych czasów, ale dla współczesnego czytelnika raczej będzie mało atrakcyjny.

Widać tu zupełnie inną twarz poety, którego kojarzy się jednak zwykle z wierszami dla dzieci. Da się poznać...

Mistrz Rymów, Poeta Wielki, tym razem w innej odsłonie. Wiersze bardziej pikantne, żartobliwe, okraszone ostrzejszym humorem. Ten tom pokazuje, jak wszechstronny był Tuwim. Pisał przepiękne wiersze dla dzieci, potrafił wzruszać sentymentalnymi "Kwiatami Polskimi", był też twórcą tekstów do kabaretu.

Wiersze Tuwima są doskonałym sposobem na oderwanie się od rzeczywistości, poprawę humoru czy po prostu wytchnienie. Tuwim potrafi bawić, uczyć, ale i zmuszać do myślenia i analizowania.

Tuwim odkrywany wciąż na nowo. Jest genialny. Mistrz słowa. Ileż trzeba czasu aby poznać całą jego twórczość, więc cieszy mnie cieszy, że wciąż sobie mogę wracać do Niego i czytać rzeczy całkiem dla mnie nowe :)

Mam 14 lat, a przy tej książce bez przerwy się brechtałam. Mój faworyt to "Miejscowa idiotka z tutejszym kretynem". Normalnie jakbym patrzyła na kolegów ze szkoły.

Jarmark Rymów to zbiór wierszy, piosenek, fraszek, limeryków, aforyzmów i tekstów prozatorskich Juliana Tuwima. Co ciekawe dla czytelnika, obfituje w wiele tekstów dla dorosłych (nasyconych ironią i typowo tuwimowskim humorem). Pozycja obowiązkowa dla każdego fana łódzkiego poety!

Uwielbiam humoreski, fraszki i prozę Tuwima właśnie dlatego, że wszystkie cechy jego "poważnej poezji" - dar obserwacji, niezwykły talent i językowa sprawność ("Ślusarz"!) - zdają się ulegać zwielokrotnieniu, a zaprawione jadowitym, celnym dowcipem nabierają dodatkowych zalet.

uwielbiam!
w tym tomie odkryłam Tuwima.
fascynujący dar wnikliwej obserwacji i oceny świata. cudowna ironia. cięty język.
prawdziwa poezja!

Bawiło wczoraj, bawi i dziś

Po Jarmark rymów Tuwima sięgnęłam dla relaksu, żeby się odprężyć przed czekającą mnie nagonką egzaminacyjną. Jak zwykle Tuwim mnie nie zawiódł. Owa pozycja to zbiór przezabawnych utworów satyrycznych. Znajdziemy tam piosenki kabaretowe, a w nich znany szlagier, poruszający zawsze i wszędzie Miłość ci wszystko wybaczy. Ponadto Andrzej Żmuda...

• Chcę w prezencie
  • Poezja