Helena Keller

Okładka książki Helena Keller Alicja Kaczyńska
Okładka książki Helena Keller
Alicja Kaczyńska Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) Seria: Literackie Portrety Niezwykłych Kobiet biografia, autobiografia, pamiętnik
Literackie Portrety Niezwykłych Kobiet
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
1998-01-01
1998-01-01
Keller życie niepełnosprawność

Biografia wspaniale napisana.
Helenę Keller poznałam wiele lat temu za sprawą jej autobiografii "Historia mojego życia". Poruszyła mnie do głębi. Zafascynowałam się jej osobą jak i Anną Sullivan,nauczycielki bez której nie byłoby TAKIEJ panny Keller.Cudowna towarzyszka na dobre i na złe.Wydobyła perłę na światło dzienne i oszlifowała jako diament najcenniejszy! I w ten sposób zaistniała H.Keller;kobieta,która pomimo a może dzięki swojej niepełnosprawności uczyniła wiele dobrego dla innych.

Biografia wspaniale napisana.

Biograficzna książka przedstawiająca życie jednej z najsłynniejszych głuchoniewidomych kobiet. Najsłynniejszych nie ze względu na swoje upośledzenie, lecz ze względu na wytrwałość w pokonywaniu trudności, które zesłał jej los, a także na osobiste osiągnięcia (magister literatury angielskiej oraz znana w wielu krajach pisarka),a przede wszystkim ze względu na zaangażowanie społeczne w ruchy pomocowe dla osób niewidomych oraz głuchoniemych. Helena Keller urodziła się w 1880 roku, gdy opieka nad osobami upośledzonymi dopiero raczkowała. Większość ludzi była przekonana, że osoby niewidome lub głuche są również upośledzone umysłowo i nie warto, a może nawet nie da się ich uczyć. Na szczęście nie było to podejście wszystkich. Znajdowali się pasjonaci, którzy starali się dzieci niewidzące i głuche wprowadzać w życie. Powstała metoda palcowo-dotykowa pozwalająca przekazać litery, a przez nie wyrazy i zdania ludziom głuchoniewidomym. Wymyślono alfabet wypukły i Braille, aby niewidomi mogli czytać książki. Naszej bohaterce towarzyszymy przez całe jej życie. Poznajemy dziecko, niesforne i odizolowane od świata, pomimo tego że żyje w rodzinnym domu, dziewczynkę, do której pewnego dnia przyjeżdża nauczycielka – Anna Sullivan. Przyjeżdża aby wyzwolić jej duszę, umożliwić nawiązanie kontaktu ze światem, a także by towarzyszyć jej do końca swojego życia. Piękna książka, ukazująca bogate życie pani Keller, a przede wszystkim jej godną naśladowania postawę życiową. A na zakończenie słowa Katarzyny Keller, matki bohaterki: „Robienie smalcu nie posiada wprawdzie tego czaru, co tworzenie rzeźb i poezji, ale i ono przypuszczalnie ma wagę w uniwersalnym schemacie świata”.

Świetna książka! Daje nadzieję tym, którzy zostali skrzywdzeni przez los. Pokazuje, że dzięki wytrwałości, uporowi, a przede wszystkim ludziom, którzy poświęcają wiele dla osób niepełnosprawnych można osiągnąć coś, co wydaje się niemożliwe do zrealizowania. Polecam!

Nie wiem co zrobiłabym bez mojej mamy co rusz podtykającej mi pod nos takie perełki.
Historia Heleny Keller jest nieprawdopodobna i by nie powtarzać tego, co pisali o niej inni stwierdzę krótko; nie mogę wyjść z podziwu i uznania dla jej dokonań. Mam nadzieję, że więcej ludzi zapozna się z historią życia i działalności tej kobiety oraz przekona się, że jeżeli człowiek naprawdę chce, to osiągnie wszystko, pomagając przy tym innym.

Mało popularna książka. Ale naprawdę zaliczam ją do lektur obowiązkowych. Przepiękna książka o cudownej kobiecie. Poleciłam ją już wielu koleżankom i każda z nich poleca ją swoim koleżankom. Przepiękna mądra i wzruszająca książka. POLECAM!

• Biografie
  • Biografie, autobiografie, pamiętniki