rozwińzwiń

Człowiek wobec losu

Okładka książki Człowiek wobec losu Hanna Buczyńska-Garewicz
Okładka książki Człowiek wobec losu
Hanna Buczyńska-Garewicz Wydawnictwo: Universitas popularnonaukowa
328 str. 5 godz. 28 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Wydawnictwo:
Universitas
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Liczba stron:
328
Czas czytania
5 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324213702
Tagi:
esej antropologia filozoficzna
Inne
Średnia ocen

7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1229
48

Na półkach:

Książka “Człowiek wobec losu” to fascynująca podróż przez historię filozofii i literatury, w której autorka bada różne aspekty i znaczenia pojęcia losu. Jakie są źródła i przemiany tego pojęcia? Jakie są jego implikacje dla ludzkiego życia, wolności i odpowiedzialności? Jakie są jego związki z innymi kategoriami, takimi jak przypadek, konieczność, wolna wola, fatum czy przeznaczenie? Na te i inne pytania stara się odpowiedzieć autorka, opierając się na bogatej erudycji i analitycznym umyśle.

Autorka analizuje dzieje losu od Kandyda Woltera do człowieka bez właściwości Musila. Pokazuje, jak pojęcie losu ulegało różnym interpretacjom i krytykom w zależności od epoki i kontekstu kulturowego. Przywołuje przykłady z filozofii klasycznej, oświecenia, romantyzmu, egzystencjalizmu i postmodernizmu. Nie ogranicza się jednak do filozofii, ale także odwołuje się do literatury, sztuki i religii. W ten sposób tworzy wielowymiarowy obraz losu jako zjawiska uniwersalnego i złożonego.

Książka jest napisana językiem klarownym i przystępnym, ale nie upraszczającym. Autorka nie narzuca własnej tezy ani nie daje gotowych odpowiedzi. Raczej stawia pytania i zachęca do refleksji nad własnym stosunkiem do losu. Książka jest więc nie tylko interesującym studium historyczno-filozoficznym, ale także inspirującym przewodnikiem po ludzkim doświadczeniu.

Jest to lektura godna polecenia każdemu, kto interesuje się filozofią, historią idei lub po prostu chce lepiej zrozumieć siebie i świat. To książka, która skłania do myślenia i poszerza horyzonty. To książka, która pokazuje, że los nie jest czymś obcym i nieuchronnym, ale częścią naszej ludzkiej kondycji.

Książka “Człowiek wobec losu” to fascynująca podróż przez historię filozofii i literatury, w której autorka bada różne aspekty i znaczenia pojęcia losu. Jakie są źródła i przemiany tego pojęcia? Jakie są jego implikacje dla ludzkiego życia, wolności i odpowiedzialności? Jakie są jego związki z innymi kategoriami, takimi jak przypadek, konieczność, wolna wola, fatum czy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
387
377

Na półkach:

więcej na: http://elzbietarogalska.blogspot.com/2017/08/recenzyjka-czowiek-wobec-losu-hanna.html

Książka zdecydowanie wybitna. Piękne ujęcie historyczne. Majstersztyk filozoficzny. Terminologia trudna ale da się zrozumieć - przecież nie jestem filozofem, a pedagogiem. Za wartość merytoryczną niech odpowie ilość zapisanych cytatów, które zmieściły się na 8 stronach kartki A4. Jest to książka sytuująca swoje rozważania między filozofią a literaturoznawstwem. Hanna Buczyńska-Garewicz zaciekawiła mnie mocno swoją twórczością, być może sięgnę po więcej pozycji wydawniczych tej autorki.

Całe spektrum rozmyślania na temat losu człowieka. Co ważne, bez konkretnej i jednoznacznej odpowiedzi. Czytelnik ma więc okazję pomyśleć samodzielnie nad poruszonym tematem. Refleksji sprzyja zgłębienie tematu z dość dużej rozbieżności czasowej, w której pisali wspominani przez autorkę filozofowie.

Osobiście jestem mocno zafascynowana prowadzoną narracją, konstrukcją zdań i wiedzą historyczną. Zatem dlaczego nie arcydzieło? Sądzę, że z powodu małej ilości samodzielnej myśli autorki. Omawia zdawkowo filozofię innych twórców - zdecydowanie na plus jest wydobywanie ich najgłębszych sensów; jednak brakuje czegoś w rodzaju "ja uważam, że". Niemniej to też ciekawy zabieg przytoczenia autorów bez określenia własnego stanowiska. Również dlatego nie ma 10/10 a jest 9/10, ponieważ momentami autorka się powtarza, trochę gubi - bardzo rzadko ale jednak wnikliwy czytelnik zauważy odbieganie od wątku głównego.

Polecam!

więcej na: http://elzbietarogalska.blogspot.com/2017/08/recenzyjka-czowiek-wobec-losu-hanna.html

Książka zdecydowanie wybitna. Piękne ujęcie historyczne. Majstersztyk filozoficzny. Terminologia trudna ale da się zrozumieć - przecież nie jestem filozofem, a pedagogiem. Za wartość merytoryczną niech odpowie ilość zapisanych cytatów, które zmieściły się na 8 stronach kartki...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    17
  • Przeczytane
    10
  • Posiadam
    3
  • Studia v.2
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • Filozofia
    1
  • 1.Myśl nieuczesana
    1
  • Filozofia
    1
  • 2015
    1
  • Poszukuję
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Człowiek wobec losu


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne