Apetyt turysty. O doświadczaniu świata w podróży

Okładka książki Apetyt turysty. O doświadczaniu świata w podróży Anna Wieczorkiewicz
Okładka książki Apetyt turysty. O doświadczaniu świata w podróży
Anna Wieczorkiewicz Wydawnictwo: Universitas Seria: Horyzonty Nowoczesności nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Horyzonty Nowoczesności
Universitas
2021-03-15
2021-03-15
turystyka socjologia

Książkę polecił mi promotor przy pisaniu pracy magisterskiej.
Chociaż przeprawa przez nią nie była łatwa, gorąco polecam.
Lektura otwiera szeroko oczy, zmusza do refleksji nad "turystycznym światem" i nazywa po imieniu to co wcześniej zauważyłam, ale nie potrafiłam zdefiniować.
Jedna z książek, po której człowiek czuje się mądrzejszy i patrzy na turystykę oraz ludzi z różnych szerszych perspektyw.
A nie osiągnie się tej wiedzy, choćby się korzystało całe życie z wygodnych wakacji all inclusive i mieszkało przez trochę czasu tu czy tam za granicą.

Książkę polecił mi promotor przy pisaniu pracy magisterskiej.
Chociaż przeprawa przez nią nie była łatwa, gorąco polecam.

Książka typowo socjologiczna. Opisującą wszelkiej maści typów turysty i nie tylko. Książka ciężka, zdecydowanie nie do poczytania w parku.
Mamy tutaj opisy społeczeństw różnych miejsc, symboliki, filozoficznych rozważań i naukowych tez.
Polecam książkę wszystkim, tym którzy chcą się nie co dowiedzieć o swoim trybie podróży jak i ludziach, których spotykamy na swoim szlaku podróżniczym.

Raczej nie jest to książka do poduszki, na niedzielne popołudnie, do obiadu albo do poczytania w kolejce do lekarza. Jak dla mnie trochę za dużo konkretów, naukowych tez i cytatów, a za mało zwykłej treści, która mogłaby w jakiś sposób "rozładować" wszystkie mądre tezy. Miałem też wrażenie, że o ile liczba przytoczonych autorów i pozycji w bibliografii jest naprawdę bardzo duża (aż trudno znaleźć stronę, na której nie ma cytatu, odwołania do filmu lub literatury) to za mało dowiedziałem się co konkretnie sądzi autorka o przedstawianym przez siebie zagadnieniu.
Ogólnie jest dosyć ciężka pozycja do czytania, ale zdecydowanie warta polecenia. Niektóre rozdziały są rewelacyjne i, przynajmniej jak dla mnie, przedstawiają zupełnie inne, świeże spojrzenie na turystykę i socjologię w ogóle. Przyznam się, że w pewnym momencie złapałem się nawet na myśleniu o tym, że czasem nie warto być do końca świadomym, być nawet odrobinę głupszym, ale za to szczęśliwszym człowiekiem przeżywającym wymarzone wakacje.
No i dodatkowy plus za krytykę europocentryzmu i sztucznej egzotyzacji wszystkiego, co nie należy do zachodnioeuropejskiego kręgu kulturowego.

• Socjologia
  • Antropologia
  • Książkowe podróże
  • 29. Literatura naukowa
  • Wrócę i dokończę

Anna Wieczorkiewicz Apetyt turysty. O doświadczaniu świata w podróży Zobacz więcej