14 piosenek w przekładach Ziemowita Fedeckiego

Okładka książki 14 piosenek w przekładach Ziemowita Fedeckiego Włodzimierz Wysocki
Okładka książki 14 piosenek w przekładach Ziemowita Fedeckiego
Włodzimierz Wysocki Wydawnictwo: Czytelnik poezja
poezja
Czytelnik
1986-01-01
1986-01-01
Ziemowit Fedecki
poezja rosyjska XX wiek Włodzimierz Wysocki

Okładka książki Liryka rosyjska 1880 - 2005 Anna Achmatowa, Andriej Bieły, Aleksander Błok, Josif Brodski, Iwan Bunin, Marina Cwietajewa, Jewgienij Jewtuszenko, Włodzimierz Majakowski, Osip Mandelsztam, Bułat Okudżawa, Borys Pasternak, Włodzimierz Wysocki
Liryka rosyjsk... Anna Achmatowa, And...
Okładka książki Wiersze i ballady Aleksander Galicz, Bułat Okudżawa, Włodzimierz Wysocki
Wiersze i ballady Aleksander Galicz, ...
Okładka książki Piosenki Leonard Cohen, Edward Stachura, Włodzimierz Wysocki
Piosenki Leonard Cohen, Edwa...

Kto dziś pamięta Władimira (Włodzimierza) Wysockiego? Wydanie 14 piosenek w przekładzie Ziemowita Fedeckiego nastąpiło w 1986 roku, w olbrzymim nakładzie 50 tysięcy sztuk. Po 3 latach można było kupić egzemplarz z pieczątką księgarni o 80% przecenie. Kto by to wydał dziś?
A warto byłoby. Bo poezja śpiewana miała w Rosji długa tradycję i była zarówno pewną formą wypowiedzi, jak i wentylem bezpieczeństwa, którym władze ZSRR zostawiały nieco więcej swobody.
I widać to w tych 14 piosenkach. Właściwie w każdej z nich można znaleźć mniej lub bardziej czytelne aluzje polityczne. Nie tak dosadne i oczywiste jak ze strony kontestatorów PRLu, więc pewnie dziś dla mało kogo zrozumiałe.
Ale Wysocki to nie tylko polityka. Bardziej chłostał społeczeństwo i jednostki, nasze wady, szczególnie obojętność.
I trzeba wiedzieć, że to poezja tworzona w celu jej śpiewania z akompaniamentem. Widać to w konstrukcji wierszy i rymów (aczkolwiek tłumacz we wstępie wskazuje, że aby je oddać, odstąpił od tkwiących w oryginałach konstrukcji). Tak jak u Jacka Kaczmarskiego.
Książka przeczytana w ramach marcowego wyzwania – tomik poezji.

Jako dwudziestokilkuletni chłopak nie znałem twórczości Wysockiego, kiedyś czytałem jego teksty w zbiorze, gdzie był też Cohen i Okudżawa. Przyjemna poetycko-muzyczna podróż do Rosji. Przesłuchałem też zamieszczone w dwujęzycznym zbiorze piosenki, część z nich przypadła mi do gustu.
Podoba mi się stwierdzenie tłumacza, który zaznacza, że do krótkich książek nie powinno się pisać długich wstępów. Ciekawy jest pomysł z przetykanymi między tekstami piosenek dużymi literami układającymi się w nazwisko autora.

Jak śpiewa Wysocki, to jest to fajne, z kolei jak próbuje śpiewać ktoś inny, to raczej nie sądzę, a już żeby to czytać... - to ja wolę czytać coś całkiem innego.

• Poezja
  • Modernizm - posiadam