Betonowa blondynka

Okładka książki Betonowa blondynka Michael Connelly
Okładka książki Betonowa blondynka
Michael Connelly Wydawnictwo: Amber Cykl: Harry Bosch (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Harry Bosch (tom 3)
The Concrete Blonde
Amber
1996-01-01
1996-01-01
Grzegorz Kołodziejczyk
kryminał sensacja powieść amerykańska

Przeczytana wiele lat temu w latach 90 - tych . Pamiętam , że wtedy bardzo mi się podobała po ponad 30 latach cały czas mam takie wrażenie .

Po przeczytaniu dwóch pierwszych książek z serii o amerykańskim policyjnym detektywie Harrym Boschu, które bardzo mi się podobały, oczywistą koleją rzeczy było sięgnięcie i po trzecią, czyli „Betonową blondynkę”.

Kiedy Bosch zastrzelił seryjnego mordercę kobiet przezwanego Lalkarzem, co miało miejsce w poprzedniej powieści („Czarny lód”),wydawało się, że sprawę ma z głowy i policja, i Bosch, i mieszkańcy miasta. Teraz okazuje się jednak, że nie, że koniec jednych kłopotów stał się początkiem innych. Co i jak oczywiście nie zdradzę, gdyż „Betonowa blondynka” to klasyczny kryminał – powieść policyjna z elementami thrillera w najlepszym tego słowa znaczeniu i nie można przyszłym czytelnikom psuć radości z przeżywania jej po raz pierwszy, z odkrywania co dalej i who is who.

Dzieło Connelly’ego choć klasyczne dla gatunku, jest o tyle nietypowe, że o miano głównego wątku ze sprawą zbrodni, śledztwa i związanych z tym działań konkuruje wątek sądowy, i to niezwykle interesujący ze względu na swą specyfikę. Aspekt kryminalny nakręca napięcie, ale sądowy budzi nie mniejszą ciekawość czytelnika – trudno się zdecydować, co lepsze. Tym bardziej, że dla czytelnika polskiego, a może nawet i dla większości Amerykanów, pewne aspekty amerykańskiego systemu prawnego ukazane w powieści okażą sie wręcz zaskakujące.

Poprzednie powieści cyklu poznałem z wydań na papierze, a tym razem postanowiłem posmakować Boscha w wersji audio w interpretacji Janusza Zadury. Nie było może aż takiego szału, jak ostatnio, gdy Maciej Stuhr czytał „Serce jak smoła”, ale i tak było świetnie. Zdecydowanie polecam

Trzeci tom z Harry'm Bosch'em nie zawiódł mnie. Sięgnę więc po kolejne.

Trzeci tom z Harry'm Bosch'em nie zawiódł mnie. Sięgnę więc po kolejne.

Pierwsze moje spotkanie z autorem, a co za tym idzie i z Harrym.
Udany kryminał z wątkiem prawniczym. Intryga i droga do rozwiązania zagadki nie jest bardzo skomplikowana, nie ma szybkich zwrotów akcji, a wątek obyczajowy nie dominuje, jest akuratny na tyle, aby urozmaicić czytanie.
Na plus styl i klimat; jest swoisty, pozwala odróżnić autora i bohatera wśród innych podobnych pozycji.
Sięgnę po następną i zobaczę czy autor wpadnie do szufladki pewniaków.

Pierwsze moje spotkanie z autorem, a co za tym idzie i z Harrym.

Prawdziwa policyjna robota, nie żadne tam pościgi i informatycy - magicy. Jest rok 1992 i telefony są w domu, w pracy i w budce telefonicznej. A człowiek ma pager i oddzwania, jakby co. Seria o Boschu ma ponad 20 tomów i zaczęłam ją czytać w czasach, gdy telefony komórkowe już istniały i chyba nawet ktoś jedną miał. ALe internetu jeszcze nie było i nie można było sobie sprawdzić ile jest tomów serii i który tom jest który. Albo w której bibliotece jest ten kolejny. Przeczytałam już większość części, ale tych trzech pierwszych jeszcze nie. I sięgnęłam po "Betonową blondynkę" z pełną świadomością, że znam dalsze losy Boscha i jego współpracowników. I nie żałuję, bo książki Connelly'ego są świetne. Można je czytać w dowolnej kolejności. Historia broni się sama. Zastrzelony przez Boscha seryjny morderca powstaje z martwych i znowu zabija. Sprawa jak każda inna, ale Bosch jest właśnie w trakcie procesu o zabicie tego mordercy, no i to trochę zły moment na takie komplikacje.
Zabawę mi nieco popsuł serial Amazona, bo wykorzystano tam pomysł procesu i adwokatki Honey, i niestety pamiętałam zbyt wiele. Ale polecam i książki i serial. W tej kolejności :)

Dawno nic mnie tak nie pochłonęło... dosłownie nie mogłem przestać czytać... jest w tej książce coś co sprawia że jest inna niż wszystkie dotychczas czytane przeze mne kryminały... nie wiem co to jest ale ja to kupuje.

Na początku wydawało mi się, że ta część będzie nudnawa i gorsza od poprzednich jednak im dalej w las tym było lepiej a ksiązka wciągała coraz bardziej. Tym razem Harry Bosch miał na głowie sprawę sądową za zabicie lalkarza wdowa po nim wniosła sprawę o odszkodowanie za zabicie męża. W tym samym czasie policja distaje cynk o zwłokach kobiety zabetonowanej i list od lalkarza. Czy Harry zabił niewinnego człowieka? Czy to naśladowca? Harry musi zmierzyć się z 2 sprawami na raz 1 to rozprawa, która napewno dużo go kosztuje nerwów i dopadnięcie zabójcy, a w tle majaczą jeszcze przecieki do prasy ktoś chce mu zaszkodzić. Książka stopniowo nabierała tempa. Zaczyna się od sprawy sądowej niepewna przyszłość po tym myśle sobie no to nie będzie takie dobre bo obawiałam się, że większa część tego tomu zostanie poświęcona właśnie tej sprawie w sądzie jednak nie autor idealnie połączył te 2 sprawy i stopniowa akcja zaczęła pędzić naprzód, a mnie wciągało coraz bardziej aż przyszedł moment, że już nie mogłam książki odłożyć dopuki nie skończę czytać. Polecam

Taka sobie powieść- skrótowo skonstatuję.
Językowo nie zachwyciła. Zdarzały się nieprzemyślane powtórzenia, wymuszone, sztuczne, zmanierowane w opisie emocji przerywniki, brak nowatorstwa.
Główny bohater, czyli detektyw Harry Bosch, choć przywoływał w pamięci Harrego Hole, to znacznie odstawał pod względem zalet. Nie zapałałam do niego sympatią.

Taka sobie powieść- skrótowo skonstatuję.

Po obejrzeniu 7 sezonów serialu Bosh postanowiłem powrócić do charyzmatycznego detektywa z Los Angeles w lekturze powieści.
Wybór padł na "Betonową blondynkę". Puntem wyjścia jest wątek, który pojawił się też w pierwszym sezonie serialu; Bosh staje przed sądem oskarżony o zabicie niewinnego człowieka. Jednak sprawy przedstawione w serialu i powieści są różne, nie ma więc obaw, że czytelnicy, którzy widzieli serial znać będą zakończenie.
Drugim wątkiem jest śledztwo prowadzone w sprawie znalezionych zwłok, które mogą świadczyć o tym, że Bosh rzeczywiście zabił niewinną osobę.
Mam mieszane uczucia po lekturze - główny bohater przez większą część akcji pozostaje dość bierny, uczestniczy w procesie, gdzie sprawy toczą się bez jego udziału, jednocześnie ze względu na obowiązki w sądzie w dość ograniczonym zakresie włącza się w śledztwo. A gdy w końcu zaczyna działać to można odnieść wrażenie, że nie jest zbyt przenikliwy i zadziwiająco łatwo daje się manipulować przez podejrzanych.
Po pierwszym spotkaniu z powieściowym Boshem wydaje mi się, że jego telewizyjna wersja jest lepsza.

Nie jestem fanką amerykańskich kryminałów, ale ten jest zdecydowanie jednym z lepszych. Łączy w sobie elementy powieści prawniczej z kryminałem, bowiem akcja rozgrywa się naprzemiennie na sali sądowej i poza nią, gdzie toczy się śledztwo w sprawie naśladowcy mordercy prostytutek. Autor podrzuca czytelnikowi różne wskazówki i typowałam w pewnym momencie osobę, która została podejrzana w drugiej kolejności, ale ... No właśnie! Nie będę spojlerować. Audiobooka czyta niezawodny Janusz Zadura, jednak książce należy poświęcić sporo uwagi, więc pewnie lepiej ją przyjąć w wersji pisanej.

• Kryminał

Dodaj cytat z książki Betonowa blondynka