Droga

Roger Zelazny Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza fantastyka, fantasy, science fiction
Roadmarks
Roadmarks
fantastyka, fantasy, science fiction
Małgorzata Kowalik
sf Zelazny

Szybka lektura, ale to zaledwie niespełna 160 stron. To chyba dowód na to, że dobra powieść wcale nie musi być o objętości cegły.
Co prawda fabuła wydaje mi się jakby znajoma, ale możliwe, że już ją czytałam. Bardzo lubię twórczość Rogera Zelazny'ego i dawniej chętnie sięgałam po jego książki.

Szału nie ma, ale jest bardzo przyjemnie ;o) Dziś byłaby z tego trzytomowa historia, ale tak dostajemy zgrabną, zabawną i dobrze opowiedzianą opowieść. Zelazny miał zawsze fajne pomysły!

Ciężko jest napisać cokolwiek o fabule, ale spróbuję. Przez świat przebiega Droga, tylko nieliczni mogą się na nią dostać. jeśli jednak to im się uda mogą podróżować przez czas i miejsca. Mogą tworzyć nowe odgałęzienia, które jednak mogą się zmieniać... Przez Drogę podróżuje Red Dorakeen, człowiek, który zaprzecza prawom fizyki i robi się coraz młodszy. Na dodatek nie...

Hmmm mam dylemat. Pozycja dziwna taka niby nudna a jednak się ją czyta.
Ojciec z synem idę przez świat po apokaliptyczny... Świat w którym nie chciałbym się znaleźć i może dlatego to czytałem, i czytałem, by na końcu po ostatnich zdaniach powiedzieć sobie: dobre było naprawdę dobre :)

Po raz kolejny w przypadku Zelaznego miałem wrazenie, że czytam rozszerzony wstęp do większej opowieści, a książka skończyła się, zanim zdążyła na dobre rozkręcić. Przeczytać jak najbardziej warto - dużo świetnych pomysłów, kilka z nich później autor w Amberze wykorzysta), a przede wszystkim jedna z bardziej oryginalnych koncepcji podróży w czasie z jaką się spotkałem.

DWA
Ścieżki pamięci tak jak "Droga" zmieniają się, niektóre zanikają, inne zarastają chwastami. Te wyraźne prowadzą w miejsca, które przecież dobrze pamiętamy, choć rzeczywistość zaprzecza wyrytym w pamięci obrazom. Ale są takie rzeczy, uczucie, osoby, miejsca i książki, które udaje nam się zapamiętać dobrze i do nich najczęściej chcemy wracać i szukamy dróg, które pomogą...

• Fantastyka
  • Science Fiction