Zombi Lenina. Antologia rosyjskiej fantastyki

Okładka książki Zombi Lenina. Antologia rosyjskiej fantastyki Kir Bułyczow, Marina Diaczenko, Siergiej Diaczenko, Andriej Łazarczuk, Siergiej Siniakin, Andriej Stolarow
Okładka książki Zombi Lenina. Antologia rosyjskiej fantastyki
Kir BułyczowMarina Diaczenko Wydawnictwo: Solaris Cykl: Antologia rosyjska (tom 2) fantasy, science fiction
Antologia rosyjska (tom 2)
Solaris
2003-01-01
2003-01-01
838843182X
E. Dębski, P. Laudański, A. Pędziński
fantasy rosja

Okładka książki Armaged Dom Marina Diaczenko, Siergiej Diaczenko
Armaged Dom Marina Diaczenko, S...
Okładka książki Czas łamania zakazów Marina Diaczenko, Siergiej Diaczenko, Henry Lion Oldi, Andriej Walentinow
Czas łamania z... Marina Diaczenko, S...
Okładka książki Antologia nowej science fiction Tony Ballantyne, Stephen Baxter, Eric Brown, Paul Di Filippo, Peter F. Hamilton, Jay Lake, James Lovegrove, Mike Resnick, Adam Roberts, Jeffrey Thomas, Ian Watson
Antologia nowe... Tony Ballantyne, St...
Okładka książki Wizje alternatywne 5: 12 gniewnych Prekognitów Jarosław Grzędowicz, Jacek Inglot, Krzysztof Kochański, Maja Lidia Kossakowska, Joanna Kułakowska, Łukasz Orbitowski, Andrzej Pilipiuk, Wojciech Sedeńko, Izabela Szolc, Wojciech Szyda, Sebastian Uznański, Marcin Wolski, Andrzej Ziemiański
Wizje alternat... Jarosław Grzędowicz...

Pozdrawiam

Pozdrawiam

Rosjanie są mistrzami SF, ale po tej antologii zdecydowanie tego nie widać. Ktoś musiał się postarać, żeby z ich przebogatego dorobku zrobić coś takiego. Nawet Kir Bułyczow, autor fantastycznej serii o Wielkim Guslarze wypadł tu słabo. Właściwie jedyną zaletą tego zbiorku jest ciekawy klimat ZSRR/świeżo powstającej Federacji Rosyjskiej. Ale samym klimatem i realiami ciężko się obronić, gdy brakuje wyrazistych postaci, fabuły i ogólnie stylu; a tego w tej książce niestety nie uświadczysz. W większości opowiadań nic się nie dzieje; jedynie opowiadanie poświęcone przygodom radzieckiego pilota więzionego przez NKWD miało potencjał, jednak nie został on wykorzystany. Cały tomik opiera się na założeniu, że trzeba pokazać, jak społeczeństwo radzieckie było inwigilowane i prześladowane, tylko zapomniano o przemyceniu w międzyczasie odrobiny pomysłu. Dwa opowiadania są nawet średnie, ale całość wygląda jak łotewska wieś w latach pięćdziesiątych - szarość, beznadzieja i śmierć z (intelektualnego) niedożywnia.

Instrument dla cudownego dziecka 2/10
Kosmita przywozi fortepian, dziadek goni go nowym ruskim za dolary i kupuje wędki. Nic śmiesznego.
Spalona wieża 4/10
Mieszanka kilku legend i podań ludowych. Nieco mroczne.
Mumia 2/10
Lenin żyje i rozdaje dzieciom cukierki.
Mumia 3/10
Lenin żyje ale nie rozdaje cukierków, tylko wysysa energię życiową z Rosjan i przez to jest tak kijowo. Dłużyzna i nudne opisy zdarzeń podczas przemiany ustrojowej.
Mnich na skraju ziemi 5/10
Ziemia jest płaska i jest przykryta kopułą. W gratisie działanie aparatu represji w ZSRR.
Ptaki muszą latać 1/10
Ptaki rządzą ludźmi, opowiadanie dostało nagrodę Strannik 2002 dla najlepszego opowiadania, ale jury było chyba po kilku szklankach spirytusu i zapomniało zagryzać.

Instrument dla cudownego dziecka 2/10
Spalona wieża 4/10
Mieszanka kilku legend i podań ludowych. Nieco mroczne.
Mumia 2/10
Lenin żyje i rozdaje dzieciom cukierki.
Mumia 3/10

niezłe niektóre fragmenty.

niezłe niektóre fragmenty.

• Mam
  • 🚀 Fantastyka naukowa
  • Chcę przeczytać: Książki
  • Bardzo chcę mieć.../Przygarnę...
  • "Wyzwanie LC 2020"

Dodaj cytat z książki Zombi Lenina. Antologia rosyjskiej fantastyki