Berżeretka bez przepisu

Skrzat
2008-08-01
2008-08-01
978-83-7437-291-6

Polecę Wam dziś książkę, która niepozornie wygląda, ale opowiada fajną historię. To "Berżeretka bez przepisu" i daję słowo, myślałam, że to będzie o prostytucji 😄
Ewa ma cztery dychy i właśnie po dziesięciu latach jej kochanek ją wystawił, więc wraca na łono rodziny. Nie ważne, że ona go kocha, jacht mu kupiła, czy że oddała mu tyle swojego czasu. Musi się wyprowadzić ze wspólnego mieszkania. Zamieszka w nim jego córka ze świeżo poślubionym małżonkiem, a Pan S podobno zakochał się na powrót w swojej żonie. Żenada.
Ewa wraca do małego miasteczka jako podwójna pani doktor, bo jest lekarzem i obroniła doktorat. Wprowadza się do domu ojca, podejmuje pracę w klinice, zyskuje nowych "starych znajomych" i wbrew wszystkiemu to nie plotki a jej ojciec i sąsiad wzbudzają najwięcej emocji.
Dlaczego tatuś stale zamyka się w pokoju dawno nieżyjącej mamy i to na klucz? Dlaczego przed własnym wnukiem udaje bardziej posuniętego w latach, niż jest? Jak to się dzieje, że stać go na zatrudnienie pomocy domowej? Co ukrywa? Czemu spiskuje z sąsiadem?
Ewa z bratem znajdują mapę do skarbu na strychu, jesteście ciekawi co to za skarb?
Jak ułożą się stosunki rozczarowanej i samotnej kobiety z mężczyzną z drugiej strony spróchniałego płotu?
Czy Ewa ma szansę poradzić sobie emocjami, które przeszkadzają jej w nawiązywaniu damsko-męskich relacji?
Nie powiem.
Czytając, denerwowałam się na Ewę, nie podobała mi się otaczająca ją gęsta beznadzieja, walczyłam, bo polubić jej ojca i patrzyłam z boku na Marka, sąsiada. Za to ogromną sympatią od razu zapałałam do Anieli i Zbyszka. To postacie poboczne, ale niosące że sobą cudowny ładunek emocjonalny. Dobre i piękne, choć zwykłe.
Ta powieść jest napisana niezwykle sprawnie. Czyta się ją jednym tchem. Historia kobiety po przejściach jest interesująca i nieszablonowa. Gorąco Wam ją polecam, a za cudowne chwile z tą książką dziękuję Krystynie Śmigieskiej, jej autorce.

Książka pokazuje, że mimo pozornej bliskoći, ludzie (nawet Ci mieszkający w jednym domu i tworzący "rodzinę") mogą o sobie nie wiedzieć niczego i mogą być sobie wręcz obcy.

Bardzo przyjemna lektura. Zakończenie trochę przewidywalne, ale to wcale nie umniejsza zaciekawienia książką. Autorka zgrabnie przedstawia historię Ewy, jej brata, ojca, sąsiada zza płotu Marka i wielu innych postaci, co razem tworzy wspaniały klimat powieści. To moje pierwsze zetknięcie z tą autorką i jestem zachęcona do czytania kolejnych jej książek. I może nie będę streszczać całej powieści, ale na koniec dołączę przepis odnaleziony przez Ewę /autorstwa jej matki/:
"Przepis na berżeretkę
Biegać po łące w skowronka cieniu Obmywać nogi w chłodnej rosie Tańczyć z motylem na ramieniu A resztę mieć głęboko w nosie Przez życie chyłkiem się prześlizgnąć Między sprawami kochankami Kremu używać przeciw zmarszczkom Czas oszukiwać erzacami W lustro nie patrzeć gdy nie trzeba Nie żądać wiele już od losu Nie psioczyć na zrządzenie nieba Nie pić nie palić papierosów Życie się samo nam ułoży/.../".
Zachęcam do czytania....

Czytałam nawet z zaciekawieniem, ale w ogólnym podsumowaniu opowieść wypadła słabo.. Główna bohaterka denerwująca, a miłość która miała powrócić z przeszłości wróciła głównie z nerwami i przegrywała ze związkiem z żonatym mężczyzną..i to, mimo pozorów, do końca.

Przepis na berżeretkę :)

Czas oszukać erzacami
W lustro nie patrzeć gdy nie trzeba
Nie żądać wiele już od losu
Nie psioczyć na zrządzenie losu
Nie pić nie palić papierosów
Życie się samo nam ułoży
Spokojnie każdy ma swój przedział
Bóg nas co prawda sobie stworzył
Lecz więcej chyba nas nie widział
Serce na dłoni mieć i czekać
Szczęścia nie pije się haustami
Mądrze sterując przez odmenty
Na starość nie będziemy sami

Każdy ma swój przepis na "BERŻERETKĘ"

Przepis na berżeretkę :)

W lustro nie patrzeć gdy nie trzeba
Nie żądać wiele już od losu
Nie psioczyć na zrządzenie losu
Nie pić nie...

Ewa - osamotniona i rozczarowana nieudanym związkiem lekarka - wraca do rodzinnego miasta, by spróbować na nowo ułożyć sobie życie. Powrót do domu staje się dla czterdziestoletniej kobiety powrotem do wspomnień z dzieciństwa i do nierozwikłanej od lat rodzinnej tajemnicy. Czy będzie także powrotem do "zardzewiałej" miłości?

Ciepła i wzruszająca opowieść, w której opisane wydarzenia są jedynie tłem do pokazania sfery uczuciowej bohaterki. Autorka koncentruje się na opisaniu wrażliwej, kobiecej duszy targanej a to dopiero co utraconą miłością a już rodzącym się nowym-starym uczuciem, a to tęsknotą za nieżyjącą, ukochaną matką czy też empatią do zagubionej "pomocnicy" zdziwaczałego ojca. Jednym słowem "emocjonalna burza uczuć i emocji skłaniających czytelnika do przemyśleń i porównań do własnego, jakże często podobnego życia. Polecam wszystkim,którzy szukają głębszych doznań i wzruszeń oraz lubią odkrywać w opowieści tzw. drugie a może i trzecie dno.

Sympatyczna powieść o lekarce , która wraca po latach do rodzinnego domu, w zasadzie z niczym. Poobijana psychicznie wskutek nieudanego związku z lekarzem , z którym pracowała w jednym szpitalu, musi się pozbierać i wydaje jej się , że w domu rodzinnym będzie to możliwe.
Chociaż ma świadomość,że nie będzie to proste gdyż nigdy nie miała dobrych stosunków z ojcem ,który nie przywita jej z otwartymi rękoma.
Podejmuje jednak pracę w miejscowym Ośrodku Zdrowia i zaczyna swoje życie od nowa.
Powieść się czyta szybko, zaciekawia wątek tajemnic rodzinnych a także to czy spotkanie po latach z byłą miłością przerodzi się w trwałe uczucie i zaowocuje związkiem czy też nie.

Bardzo przyjemna książka na letnie leniwe popołudnia :)

Bardzo przyjemna książka na letnie leniwe popołudnia :)

Ksiazka z gatunku lekka i przyjemna. Dobrze sie ja czytalo. Chociaż losy bohaterki przewidywalne mimo to ciekawa opowieść. Glowna bohaterka troszke denerwujaca

• Stos hańby
  • Chciałabym mieć