Nie tylko piramidy...

Okładka książki Nie tylko piramidy... Kazimierz Michałowski
Okładka książki Nie tylko piramidy...
Kazimierz Michałowski Wydawnictwo: Wiedza Powszechna sztuka
sztuka
Wiedza Powszechna
1966-01-01
1966-01-01
sztuka archeologia historia starożytność Egipt

Książka jest rzetelnym źródłem wiedzy - w tym praktycznej - o dawnym Egipcie i jego odkrywaniu. Może nie płynie się przez jej treść, ale na pewno warto przeczytać.
Zawsze relacja "praktyka" archeologa zawiera fascynujące informacje i smaczki, których teoretyk nie jest w stanie ująć.
Plusem są przejrzyste mapki i liczne zdjęcia.

Plusem są przejrzyste mapki i liczne zdjęcia.

Książka ta, napisana lekko i ciekawie, będzie z pewnością świetną lekturą dla osób, które ze sztuką egipską niewiele miały wcześniej do czynienia. W sposób bardzo przystępny i dodatkowo zobrazowany ilustracjami wprowadza czytelników nie tylko w zagadnienie sztuki, ale i polityki i kultury w starożytnym Egipcie.

jedna z najcudowniejszych ksiazek jakie mialam przyjemnosc czytac!

jedna z najcudowniejszych ksiazek jakie mialam przyjemnosc czytac!

Kazimierz Michałowski iure optimo uchodzi za ojca polskiej archeologii śródziemnomorskiej. Przez kilkadziesiąt lat swojej naukowej działalności zrobił wiele nie tylko dla nauki światowej, ale i dla popularyzacji swojej dyscypliny w kraju. Książka "Nie tylko piramidy..." należy właśnie do tego drugiego nurtu jego działalności. Autor podjął się w niej próby zwięzłego opisu Egiptu i jego sztuki w ujęciu chronologicznym: od okresu predynastycznego po podbój arabski. Z racji ogromnej erudycji i znajomości tematu przez K. Michałowskiego, poziom merytoryczny wykładu jest wysoki, choć zarazem przystępna jego forma z pewnością zachęci wielu czytelników-laików w dziedzinie egiptologii czy historii sztuki w ogóle. Książka jest bogato ilustrowana i zawiera wiele map i planów, które pomagają lepiej się zorientować w opisywanych zagadnieniach. Autor wielokrotnie odwołuje się do swoich własnych doświadczeń z prowadzonych w Egipcie wykopalisk. Mimo iż zasadniczo opracowanie to dotyczy czasów starożytnych, da się nieraz wychwycić bardziej współczesne wątki. Mowa jest choćby o "niedawno przetłumaczonej na język polski" książce Miki Waltariego o Egipcjaninie Sinuhe, o Zjednoczonej Republice Arabskiej (ktoś pamięta jeszcze w ogóle, że istniało kiedyś takie państwo?!). Michałowski wspomina też, jak w sierpniu 1939 r. jako "oficjalny delegat Polski i Wolnego Miasta Gdańska" na Kongresie Archeologicznym w Berlinie widział szykujące się do wojny oddziały niemieckie... Nie wiem nawet, czy ten ostatni fakt nie zapadnie mi w pamięci silniej niż cała "egipska treść" tej książki.

Tomasz Babnis

Ciekawie i przystępnym językiem o historii, kulturze i sztuce starożytnego Egiptu.

W toku galopującego materiału na studiach miło było zatrzymać się na jakiś czas w jednym miejscu i solidniej zagłębić się w jego historię, zwłaszcza sztuki. Autor, mający bezpośredni związek z badaniami nad epoką, podszedł do tematu jako fachowiec, jednocześnie jednak książka nie jest tylko dla specjalistów, między historią a sztuką przewijają się ciekawostki na temat obyczajowości i życia codziennego starożytnych Egipcjan. Z przyczyn osobistych ucieszyło mnie także występowanie w odniesieniu do boga formy Ra, zamiast spotykanej przeze mnie w niemal wszelkich innych publikacjach formy Re. Jedyne co mi zgrzytało w stanowisku autora to gloryfikacja postępowości sztuki współczesnej, na szczęście jednak pojawiająca się chyba tylko raz w obrębie całego dzieła.

Jeśli ktoś chce poznać sztukę starożytnego Egiptu powinien przeczytać tę książkę. Obok dzieła Pani J. Lipińskiej jest to druga istotna pozycja traktująca na ten temat. Napisana przystępnym językiem, interesująca. Zawiera szereg informacji na temat samego kraju, jego sztuki, religii.

• Archeologia
  • Egipt
  • Starożytność
  • Historia sztuki

Dodaj cytat z książki Nie tylko piramidy...