Siedmiu braci

Okładka książki Siedmiu braci
Aleksis Kivi Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej [WP] literatura piękna
literatura piękna
1977-01-01
Izabella Czermakowa
literatura fińska

więcej Więcej

Historycznie patrząc jest to powieść pionierska dla literatury fińskiej. Jest to pierwsza powieść napisana w tymże języku, autor przecierał szlaki przyszłym literatom. Jak to z pionierami bywa, nawet jeśli jakość i poziom ich dzieła pozostawia wiele do życzenia, to i tak wbijają się na zaszczytne podia, karty podręczników i miejsca w historii, jako ci, którzy zapoczątkowali...

Niby ważna, rewolucyjna rzecz dla literatury fińskiej, a jednak ból przy czytaniu przeogromny.

Przeczytałem niejako z obowiązku - każdy, kto biega na orientację słyszał o siedmiu braciach z Jukola, więc wypadało wiedzieć o co chodzi.

Pierwsza powieść w języku fińskim. Bardzo ciekawie i realistyczne dialogi - widać, że początkowo miał to być dramat.
Mimo iż ta powieść powstała w podobnym okresie co "Trylogia" Sienkiewicza i do tego w całkiem zbliżonych...

Na półkach: , , , , ,

Pierwsza powieść w języku fińskim. No i fajnie, chwała Kiviemu za ten rewolucyjny pomysł. Ale to jednak nie powód aby się męczyć i czytać jego najważniejsze dzieło. Nie jestem pewna czy to nadmiar wyobraźni czy raczej jej kompletny brak, że główni bohaterowie, chłopi tak nieokrzesani, że przed nauką czytania uciekają do lasu, przemawiają pierwszorzędnym językiem literackim.

dla Finów jest to na pewno cholernie ważna pozycja, dla przeciętnego Polaka, który ją przeczyta tak po prostu, nie znając kontekstu, raczej nie będzie niczym szczególnym.

• Literatura fińska
  • Finlandia