Celestyna. Tragikomedia o Kalikście i Melibei

1962-01-01
1962-01-01
Kazimierz Zawanowski
Celestyna Kalikst Melibea tragikomedia Hiszpania Fernando de Rojas

Jedni Celestyny nienawidzą, drudzy uwielbiają. A ja zdecydowanie jestem w tej lubiącej mniejszości! Prawda, ta książka nie jest lekturą prostą czy też czytadełkiem dla zabicia czasu w zimowe wieczory. Jednak w zalewie mainstreamowych powieści warto czasami wrócić do klasyki, powysilać mózgownicę i nieco nad historią przysiąść!

A losy Celestyny, kobiety sprytnej i wyjętej spod prawa, zdecydowanie się do tego nadają!

A losy Celestyny, kobiety sprytnej i wyjętej...

Nie zniosę więcej hiszpańskiego średniowiecza... Uważam, że to było po prostu głupie.

Mimo, że nie lubię tego gatunku i czytałam książkę jako lektura na studiach to bardzo cenię sobie tę pozycję. Przedstawia realia społeczeństwa i jest pięknie napisana.

Klasyka i mistrzostwo hiszpańskiego prekursora tego gatunku. Kolejni pisarze z mniejszym bądź większym kunsztem powielali później jego motywy literackie, także warto zerknąć "u źródła".

Jest moc! Zawsze myślałem, że to Szekspir był tym pierwszym, który do tego stopnia penetrował ludzkie namiętności, psychikę i relacje społeczne, tworząc pełne pasji konstrukcje literackie. A tu proszę, co za miłe rozczarowanie... Okazuje się, że już na 100 lat przed mistrzem ze Stratford pewien mniej lub bardziej zidentyfikowany hiszpański twórca daje nam taką mieszankę emocji, psychologii i humoru, a wszystko z inteligentnym dystansem i nutką dekadencji... Co za dialogi, jaka umiejętność przenikania zakamarków ludzkich myśli... Jaka fuzja czarnego humoru i gorzkiego dramatu...Autor (tudzież edytor czy kompilator) sam określił to dzieło jako tragikomedia. Trafił w sedno, określając równocześnie w ogóle istotę sztuki Półwyspu Iberyjskiego, czego przykłady znamy po dziś dzień, choćby w kinematografii...

Najwybitniejsze dzieło hiszpańskiego XV wieku. Gorzka, bezpardonowa wizja społeczeństwa, zgryźliwie wykpiony mit wielkiej, romantycznej miłości. W dodatku niepewne autorstwo i zadziwiająca forma, do dziś prowokująca dyskusje: dramat? powieść dialogowana? Klasyka.

TREŚĆ: kawaler zakochany bez wzajemności zwraca się o pośrednictwo w amorach do kutej na cztery nogi, mega zdemoralizowanej i chytrej wiedźmy, trudniącej się (o zgrozo!) przywracaniem kobietom utraconego dziewictwa...

RODZAJ LITERACKI: tragedia/zdialogizowana powieść. Jednocześnie rubaszna i tragiczna.

SŁAWA: napisany w 1499 roku utwór zyskał sławę najpopularniejszego w Hiszpanii, aż do czasów słynnego „Don Kichota” Cervantesa.

Przyznam, że jestem pod wrażeniem „Celestyny”. Wiekowa, choć napisana czy przetłumaczona na polski prostym językiem, wręcz sprośnym, wulgarnym, cynicznym... Słowo, określające kobietę lekkich obyczajów na k.. pada niezliczoną ilość razy. O ile w dawnej literaturze pięknej rzadko spotykam tak wulgarny język, to tu wręcz jestem zszokowany tą dosadnością, jasnością, ordynarnością, po prostu szaloną komunikatywnością przekazu. W „Celestynie” nie ma miejsca na delikatności, ugładzanie wypowiedzi, wyrafinowane słownictwo... Tu jest wprost walenie prosto z mostu, bez owijania w bawełnę. Być może to jest powodem, że chyba jak na razie doczekaliśmy się tylko jednego polskiego przekładu utworu i to dokonanego kilkadziesiąt lat temu... No nie dziwię się... Ta książka raczej nie przyczyni się do wychowywania cnotliwych postaw wśród młodzieży, a wręcz przeciwnie zdemoralizuje...

Pomimo tego, trzeba uczciwie przyznać, że „Celestyna” to wyśmienite stadium ludzkiej psychiki, żądz, namiętności, cynizmu, zbrodni, ale i miłości.

Oprócz wisielczego poczucia humoru (np. „wielce raduję się tą nowiną, jak lekarz, gdy mu poturbowanych niosą”) dzieło Rojasa zawiera niewyobrażalnie mnóstwo trafiających w sedno mądrości życiowych, które to sprawiają że mamy do czynienia ze sztuką wybitną. Podam dwa przykłady, choć o wiele więcej takich smaczków się znajduje:

„Drzewo, gdy się je przesadza nieustannie, nie może zapuścić korzeni”

„Mądry dostosowuje się do okoliczności, głupiec jeno się nie zmienia”

Nota bene, pomimo całego rynsztoku, jaki się wylewa z tej zdemoralizowanej „Celestyny” także miłośnicy wzniosłości i piękna znajdą coś dla siebie, gdyż utwór ma poruszające do wzruszeń zakończenie takie bardziej w stylu „Romea i Julii”.

SŁAWA: napisany w 1499 roku utwór zyskał sławę najpopularniejszego w...

• Literatura hiszpańska
  • Lektury