Klątwa Mąciwodziciela

Okładka książki Klątwa Mąciwodziciela Chris Riddell, Paul Stewart
Okładka książki Klątwa Mąciwodziciela
Chris RiddellPaul Stewart Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Kroniki Kresu (tom 4) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Kroniki Kresu (tom 4)
The Curse of the Gloamglozer
Egmont Polska
2008-01-01
2008-01-01
2001-09-01

Okładka książki Pirate Stew Neil Gaiman, Chris Riddell
Pirate Stew Neil Gaiman, Chris ...
Okładka książki Gwiezdny zegar. Cienista Ćma Francesca Gibbons, Chris Riddell
Gwiezdny zegar... Francesca Gibbons, ...
Okładka książki The Descenders Chris Riddell, Paul Stewart
The Descenders Chris Riddell, Paul...

Posławszy w ostatnim tomie głaz Sanctaphraksu w otwarte niebo, autorzy cofają się o kilkadziesiąt lat do młodości rodziców Strużka, aby dokładniej opisać stosunki panujące w mieście uczonych. Intrygi i intryżki, małostkowość, żądza władzy, atmosfera kłótliwości - i jako kontrast idealizm Najdostojniejszego Akademika Liniusa Pallitaxa, który jednak prowadzi do jeszcze straszliwszych skutków niż podstępne knowania innych mieszkańców Sanctaphraksu (nawiasem mówiąc, Linius kontynuuje kresową tradycję kiepskich ojców, które zaniedbują swoje dzieci). Dobry prequel, wprowadzający sporo nowych rzeczy, ale bez unieważniania tych, które zostały przedstawione w poprzednich tomach. Ciekawy jest szczególnie rozłam między badaczami ziemi i nieba. Oprócz tego mamy niezłą historię Mąciwodziciela (nawet jeśli jest oparta na znanym schemacie dzieła, które wymyka się spod kontroli twórcy) oraz także niezły rozwój relacji Quinta i Maris.
Z nieco innej beczki - z tego co wiem, w Polsce ten tom wyszedł tylko w edycji Egmontu w twardej okładce, imitującej niby podniszczony tom. Za znacznie lepsze uważam "zatłoczone" postaciami okładki wcześniejszej edycji Ambera.

2064

Dobra kontynuacja.

Dobra kontynuacja.

Kolejne straszydło z dzieciństwa ! Zaraz po Buce z Muminków.

Kolejne straszydło z dzieciństwa ! Zaraz po Buce z Muminków.

To już czwarta część niesamowitych "Kronik Kresu", lecz zupełnie inna od swoich poprzedniczek. Strużka zastępuje Quint, jak można się domyśleć, ojciec chłopca, gdy był mniej więcej w jego wieku. W trzech pierwszych tomach autorzy skupiają się na tym, aby pokazać czytelnikowi te dzikie nieoswojone i niebezpieczne oblicze Kresu; w tym akcja skupi się w obrębie lotnego głazu, na którym wybudowano Sanctaphrax, podniebne miasto nauki pełne intryg i kłamstw. To co główni bohaterowie - Quint i Maris - odkryją wewnątrz głazu, zmrozi im krew w żyłach. Książka podoba mi się głównie dlatego, że różni się klimatem; jest bardziej mroczna, tajemnicza i - zwłaszcza druga połowa - trzyma w napięciu. Poprzednie tomy - takie odniosłam wrażenie - były bardziej skierowane do młodszych czytelników, ten natomiast, jak już wcześniej wspomniałam, ma w sobie więcej mroku.
To ogromny plus. Moim zdaniem to niebanalna i wciągająca powieść. Cała seria jest raczej dla fanów, że tak to ujmę baśniowej fantastyki, choć nie tylko. Polecam.

Trochę się zawiodłam, że zmienili się bohaterowie. No, trochę bardzo.

Trochę się zawiodłam, że zmienili się bohaterowie. No, trochę bardzo.

Super,Maris jest fajna.I poznałem lepiej,ten latając głaz.

Super,Maris jest fajna.I poznałem lepiej,ten latając głaz.

• Kroniki Kresu

Dodaj cytat z książki Klątwa Mąciwodziciela