Jak być niewinnym

2003-01-01
830803506X
Kryzsytof Jachimcyzk
literatura niemiecka

Poczucie winy spowodowane częstym jedzeniem w sieci McD. płynnie przechodzące do samozadowolenia przy kupowaniu warzyw, zaniepokojenia losem obcego człowieka i przerażenia swoim rzekomym wsparciem zbrodni nazistowskich. Prysznic jako narzędzie presji seksualnej. Albo mrożący krew w żyłach rozwój sytuacji na przyjęciu nie wprost urodzinowym.

Jako pretekst do przemyślenia kulturowego wątku poczucia winy - niezłe, jako intelektualna rozrywka jednak trochę za płytkie.

Jako pretekst do przemyślenia...

Doświadczenie czytelnicze nauczyło mnie, że wszystko, cokolwiek wydawca umieści na okładce jest kłamstwem. A jeśli znajdzie się tam przymiotnik "zabawne", wiadomo na pewno, że książka może wprowadzić na w wiele różnych nastrojów z irytacją i zażenowaniem na czele, ale możemy być pewni, że nas nie rozbawi. A jednak! "Jak być niewinnym" to bardzo, bardzo pozytywne zaskoczenie, książka napisana bardziej w formie niezwiązanych ze sobą lekkich uwag dotyczących życia codziennego - naprawdę rozśmiesza! Wprawdzie część z opisywanych sytuacji nie była dla mnie do końca zrozumiała z racji tego, że autor opisuje tam przywary społeczeństwa niemieckiego, lecz zdecydowana większość spostrzeżeń jest cudownie uniwersalna. Autor kończy każdy z krótkich rozdziałów ćwiczeniem, którego ewentualna realizacja na pewno doprowadziła by nas do bycia winnymi zarzucanych nam czynów, bo mimo tak sformułowanego tytułu autor zdaje się nas kierować w zupełnie przeciwnym kierunku.

Zabawna.

Zabawna.

• M13
  • Posiadam i przeczytałam
  • Czekam cierpliwie:)
  • BOOK * Na półce * Przeczytane
  • Moje :)

Dodaj cytat z książki Jak być niewinnym