Bajki

1996-01-01
83-10-10040-X
J.M. Szancer
bajki baśnie

Okładka książki Najpiękniejsze baśnie Hans Christian Andersen, Jacob Grimm, Wilhelm Grimm, Charles Perrault, Francesca Rossi
Najpiękniejsze... Hans Christian Ande...
Okładka książki Kopciuszek Wiesław Drabik, Charles Perrault
Kopciuszek Wiesław Drabik, Cha...

"Bajki" Charlesa Perrault to zbiór najpiękniejszych baśni, które doskonale pamiętam z czasów dzieciństwa, kilka z nich do tej pory mogę zaliczyć do ulubionych (np. "Sinobrody"),więc wracam do nich co jakiś czas. Tym razem czytałam te bajki swoim wnukom a mnie przypomniały się chwile, gdy w dzieciństwie czytała mi je mama...

Charles Perrault to francuski bajkopisarz epoki baroku. Jego baśnie są znane wszystkim nie tylko dzięki niemu, ale również z innych opracowań. Powstało bardzo wiele adaptacji, które nie są dokładnym przekładem jego twórczości a są po prostu jakby zaadaptowane na potrzeby rynku. Takie uładnione, uproszczone, lecz nie mające zbyt wiele wspólnego z twórczością samego autora. Obecnie kupując baśnie dla dzieci, coraz częściej kierujemy się tylko pięknym wyglądem a nie treścią.
Ja w swojej biblioteczce mam dwa wydania, jedno z pięknymi ilustracjami, które umilają czytanie bajek dzieciom, natomiast drugie jest praktycznie bez ilustracji, lecz za to treścią bardziej wskazującą na dokładniejszy przekład.
W tym zbiorze są najbardziej znane baśnie Perraulta, takie jak: "- Śpiąca królewna", "Czerwony Kapturek", "Kot w butach", "Paluszek", "Wróżki", "Kopciuszek" czy "Sinobrody".
Jak we wszystkich baśniach, możemy także i tutaj poznawać prawdę o ludziach i zwierzętach, o ich zachowywaniu, o cechach ich charakterów, a także o wyraźnych różnicach między dobrem i złem. Czytając baśnie, od razu wiemy, kto jest tą pozytywna postacią a także czego lub kogo powinniśmy się obawiać.
Charles Perrault może nie stworzył zbyt wielu baśni, lecz wszystkie są zaliczane do klasyki literatury dziecięcej i chyba nie ma osoby, która nie znałaby chociaż jednej z nich. Tym bardziej, że przez dłuższy czas były one nawet lekturą szkolną, może i dzisiaj także są?
Nie są to może zbyt słodkie historie, bo zawierają i brutalne momenty, lecz takie są właśnie bajki... Każda z baśni w zasadzie ma szczęśliwe zakończenie i oczywiście zawiera w sobie morał, który powinniśmy dobrze zapamiętać, bo to życiowe prawdy.
Te baśnie nigdy chyba się nie znudzą i zawsze będą na topie, mimo ciągle tworzonych nowych, bardziej nowoczesnych bajek.
Jeżeli lubicie takie historie to zachęcam do lektury, jeżeli nie dla siebie, to czytajcie dla najmłodszych...

Charles Perrault to francuski bajkopisarz epoki...

Bajki pamiętane jeszcze z dzieciństwa. Napisane piękną polszczyzną, przeplatane wierszem, z ilustracjami, które cieszą oko. I niby to taki standard znany z baśni braci Grimm, czyli Kopciuszek, Czerwony Kapturek, a mimo wszystko opowiedziane są inaczej. Przede wszystkim tak, że maluch słucha z uwagą i przyjemnością. Miałam obawy, że się zestarzały, które na szczęście okazały się płonne. Zatem jeśli natkniecie się gdzieś na tę książkę, to serdecznie polecam pochylenie się nad lekturą.

Adaptacji baśni Perraulta jest tyle, że tworzy się wielki bajzel i nic dziwnego, że na LC są zwodnicze informacje, a czytelnicy nie wiedzą, co dokładnie recenzują.
W 1961 r. wyszedł pierwszy dokładny przekład baśni Perraulta, zatytułowany "Bajki Babci Gąski", autorstwa Hanny Januszewskiej.
W 1971 r. ta sama Hanna Januszewska wydała adaptację baśni. Bardzo swobodną. Wolę od niej oryginalnego Perraulta, ale trzeba przyznać, że jest to bardzo dobra swobodna adaptacja, napisana z wielkim wdziękiem i humorem. Późniejsze przeróbki Haliny Kozioł albo Mileny Kusztelskiej mogą się schować. Warto tylko mieć świadomość, że czytamy Januszewską, a nie Perraulta.
Na przełomie lat 90. i dwutysięcznych Zielona Sowa wydała jeszcze inną adaptację, wcale nie Januszewskiej, jak bałamutnie głosi powyższa nota o wydaniu (przynajmniej w dniu pisania tej opinii),tylko Haliny Kozioł. Z mojego śledztwa wynika, że Kozioł opierała się na adaptacji Januszewskiej, tyle że ją, cóż, popsuła.
Parę lat temu Greg od lektur z opracowaniem wydał kolejną adaptację Patrycji Jabłońskiej. I wiecie co wynika z mojego śledztwa? Że jest ona oparta na adaptacji Kozioł i - tak! - jest jeszcze bardziej zepsuta.
W tak zwanym międzyczasie pojawiła się jeszcze adaptacja Mileny Kusztelskiej w wydawnictwie G&P. I JEST STRASZNA. Każde zdanie oryginału Perraulta, zachwycające w swojej zwięzłości, prostocie i celności, rozdyma się u Kusztelskiej w całe AKAPITY. Mnóstwo męczących żarcików i słabych wierszyków. Groza "Sinobrodego" rozbełtana w tysiącu litrów mdłego kisielku - to po co w ogóle tę baśń zamieszczać? "Kot w butach" napompowany nieśmiesznymi figielkami, które całkowicie odbierają głównemu bohaterowi godność i drapieżność. Słabe, bardzo słabe.
A to wcale nie koniec przypadków Perraulta na ziemi piastowskiej, bo jest jeszcze co najmniej dwadzieścia adaptacji różnych autorek (rzadziej autorów). Jakość jest czasem niezła, czasem bardzo zła. Niestety, mało kto, kupując "bajeczkę dla dziecka", zerka, czy ma do czynienia z przekładem, dobrą adaptacją czy kiepską adaptacją.
Problem polega tylko na tym, że później przypisuje się Perraultowi rzeczy, których nie napisał.

Cóż. Na szczęście mamy też dwa w miarę wierne przekłady: Hanny Januszewskiej (nie mylić z jej adaptacją!) i Barbary Grzegorzewskiej.

Ulubiona książka z dzieciństwa, do której chętnie wracam co i raz.

Ulubiona książka z dzieciństwa, do której chętnie wracam co i raz.

Przyjemnie wrócić do czasów dzieciństwa i przypomnieć sobie wszystkie bajki, które się wtedy czytało - tym razem padło na Perraulta. Jeśli mam być szczera to jako mała dziewczynka nie przepadałam za baśniami tego pisarza poza jedną a mianowicie "Sinobrodym". Ta mimo iż drastyczna trzyma w napięciu i niepewności do samego końca... do samego końca nie wiemy co się wydarzy...

Bajki Perraulta całkowicie różnią od tych, które znamy z adaptacji filmowych - nie są słodkie i cukierkowate a poważne i czasem brutalne. Ukazują również prawdę o ludziach ich zachowaniu, cechach charakteru.. są życiowe i zawierają ukrytą naukę.

Charles Perrault (1628 – 1703) to francuski baśniopisarz tworzący w epoce baroku. Co prawda stworzył on niewiele baśni, ale za to jakich! Oparte na motywach ludowych opowieści zna dziś niemal każde dziecko. Sama w dzieciństwie wielokrotnie sięgałam po Kota w butach, Kopciuszka czy Czerwonego Kapturka. Wszystkie te historie zawdzięczamy talentowi tego właśnie wybitnego pisarza.
W książce pt. „Bajki - Charles Perrault” znajdziemy 7 najbardziej znanych opowiastek autora: Kot w butach, Śpiąca królewna, Paluszek, Czerwony Kapturek, Kopciuszek, Sinobrody, Piękna i Bestia. Każda z nich zaliczana jest do kanonu literatury dziecięcej.
Tematyka utworów, bohaterowie i sytuacje w jakich się znaleźli są bardzo różnorodne. Każda historia jest ciekawa, każda wywołuje błysk w oku dziecka, wreszcie każda uczy i bawi najmłodszych rozwijając wyobraźnię i uprzyjemniając wolny czas. Autor starał się w nich również moralizować młodego czytelnika. W jego utworach dobro zawsze zwycięża zło.
Książka jest solidnie wydana a ponadto bogato ilustrowana. Bardzo podoba mi się wizualnie, szata graficzna jest stonowana i bardzo przyjemna dla oka. Przy takiej lekturze na pewno nie można się nudzić.
Baśnie od pokoleń towarzyszą dzieciom wprowadzając w ich życie odrobinkę magii, niesamowitości, pobudzając wyobraźnię i zwyczajnie dając maluchom masę radości. Choćby dlatego warto zainteresować się tym uroczym egzemplarzem i obdarować tak wartościowym prezentem tych, których kochamy najbardziej – nasze dzieci ;)

"Bajki" Charlesa Perrault to zbiór najpiękniejszych baśni, które doskonale pamiętam z czasów dzieciństwa.
Obecnie jest to lektura dla klasy drugiej, którą właśnie ostatnio czytaliśmy z moim dzieckiem.
Są to bajki z morałem i przede wszystkim ze szczęśliwym zakończeniem.
Bardzo miło mi się czytało, dzięki czemu przypomniałam sobie cudowne dzieciństwo.

Są to bajki z morałem i przede wszystkim ze szczęśliwym zakończeniem.

u mnie jeszcze jest Sinobrody. nie mogę znaleźć wersji z tym, więc ocenię to.
podobały mi się całkiem - czerwony kapturek, kot w butach, wróżki, paluszek. reszta jest nie za bardzo.

u mnie jeszcze jest Sinobrody. nie mogę znaleźć wersji z tym, więc ocenię to.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Idealne do wieczornego czytania z dzieckiem.

Idealne do wieczornego czytania z dzieckiem.

Polecam tę książkę dla dzieci!!!

Polecam tę książkę dla dzieci!!!

• Z dzieciństwa
  • Dla dzieci