rozwińzwiń

Ani Joga, ani Zen

Okładka książki Ani Joga, ani Zen Wilfrid Stinissen OCD
Okładka książki Ani Joga, ani Zen
Wilfrid Stinissen OCD Wydawnictwo: W drodze religia
261 str. 4 godz. 21 min.
Kategoria:
religia
Tytuł oryginału:
En bok om kristen djupmeditation
Wydawnictwo:
W drodze
Data wydania:
2000-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2000-01-01
Liczba stron:
261
Czas czytania
4 godz. 21 min.
Język:
polski
ISBN:
8370332471
Tłumacz:
Justyna Iwaszkiewicz
Tagi:
medytacja chrześcijańska
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
10 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
360
101

Na półkach: ,

Książka ta budzi we mnie duże kontrowersje.

Pierwszy rozdział to silna krytyka praktyk medytacyjnych dalekiego wschodu. Problem w tym, że tak krytyka nie trzyma się kupy, a argumenty są wymyślane na siłę. Ot chociażby "Satori jest czymś naturalnym, co można osiągnąć własnym wysiłkiem.", "Technika nie może wymusić Boga.", "Medytacja wschodnia, na przykład zen, prowadzi w najlepszym razie do przeżycia, w którym człowiek czuje się jedno z wszechświatem.", "[buddyzm definiuje absolut jako pustkę], Jednak sam fakt, że wyrażenie jest negatywne, utrudnia w dużej mierze zbliżenie się do tegoż absolutu..."
Wszystko to jest bzdurą. W Buddyzmie nie po to praktykuje się jogę aby wymusić Satori, ale aby przygotować siebie na przyjęcie tego doświadczenia. Takim samym niezrozumieniem mówienie, że chrześcijanie modlitwą jak zaklęciami wywołują Boga. Ostatniego cytatu nawet nie warto komentować, wystarczy znać termin teologii negatywnej albo mistycyzm nadreński aby wiedzieć jak daleki jest od rzeczywistości.

Kolejne rozdziały są dużo lepsze i z pewnością są warte przeczytania, autor przytacza wielu mistrzów Kościoła i ich nauki o medytacji i zagłębieniu się w swoim wnętrzu. Autor popisuje się elokwencją i znajomością języków, ale to akurat nie przeszkadza.
Szczególnie zainteresował mnie rozdział o modlitwie Jezusowej, nad którą dotąd się nie zastanawiałem, a która jest doskonałą metodą medytacyjną.

Szok pojawia się przy rozdziale ostatnim - tak bardzo krytykowane praktyki azjatyckie nagle są bez pardonu kopiowane jako przykłady i pomysły na praktykowanie chrześcijańskiej medytacji - różne assany, joga nidra, wszystko to co przed chwilą było be, teraz jest mega odkrywcze i dobre.

Uważam, że warto przeczytać tę pozycję, jest ciekawa, nawet ta bezpodstawna krytyka potrafi ubogacić jeśli wejdzie się z nią w polemikę. Mimo to pojawia się dosyć duża doza zażenowania postawą autora - my katolicy nie mamy czego się wstydzić i to jest naprawdę słabe gdy niektórzy uciekają się do takiego czarnego marketingu.

Książka ta budzi we mnie duże kontrowersje.

Pierwszy rozdział to silna krytyka praktyk medytacyjnych dalekiego wschodu. Problem w tym, że tak krytyka nie trzyma się kupy, a argumenty są wymyślane na siłę. Ot chociażby "Satori jest czymś naturalnym, co można osiągnąć własnym wysiłkiem.", "Technika nie może wymusić Boga.", "Medytacja wschodnia, na przykład zen, prowadzi...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    38
  • Przeczytane
    23
  • Posiadam
    7
  • 2022
    2
  • Ulubione
    1
  • Lektury dorosłości
    1
  • 2016📚
    1
  • Religia, Teologia
    1
  • 3.1.1. Posiadam
    1
  • Medytacja
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ani Joga, ani Zen


Podobne książki

Przeczytaj także