Nasze piękne dni i kochane psy w Andaluzji

Okładka książki Nasze piękne dni i kochane psy w Andaluzji Jackie Todd
2010-07-29
2010-07-29
978-83-241-3718-3
Agata Kowalczyk
marzenia psy miłość literatura kobieca

Jedna z niewielu książek tego typu jakie przeczytałam i może dlatego właśnie nie mam porównania, ale z przyjemnością ją czytałam i lubię do niej powracać:)

Przyjemna w czytaniu. W wielu momentach rozmarzyłam się. Lekka, optymistyczna. nieskomplikowana. Obawiałam się, że któryś z psów umrze, całe szczęście tak się nie stało. Idealna dla miłośników zwierząt.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Lekka, niezobowiązująca lektura na leniwy weekend albo letni wieczór. Małżeństwo zwariowanych, londyńskich architektów spędza każde wakacje w Hiszpanii. Są hispanofilami, uwielbiają ten kraj i hiszpańskie słońce. Kupują dom letniskowy w małej, andaluzyjskiej górskiej wiosce Frigiliana i w końcu osiedlają się tam na stałe. Zawsze marzyli, aby mieć psa i dwa koty, na które, z braku czasu, nie mogli sobie pozwolić mieszkając w Anglii. Wraz z przeprowadzką do Andaluzji ich marzenia pomału zaczynają się spełniać. Nie zdradzę, co było dalej, ale uchylając rąbka tajemnicy powiem, że w miarę czytania coraz szerzej otwierałam oczy ze zdziwienia.
Okładkę książki uważam za przeuroczą - w tle hiszpańska wieś, a z pierwszego planu spogląda mi prosto w oczy słodki psiak - moja ulubiona rasa beagle.
Dla tych, którzy szukają odprężającej lektury oraz dla wszystkich miłośników psów i Hiszpanii (kolejność dowolna) - polecam.

Bardzo przyjemna książka, szybko się czyta. Opisuje historię angielskiego małżeństwa, które po przejściu na emeryturę (i po szybkim życiu w Londynie) postanawia przeprowadzić się na stałe na hiszpańską wieś. Spokój, proste życie z dala od zgiełku, piękna natura. Kupują jeden dom, później drugi z myślą o odnowieniu i przeznaczeniu na wynajem dla turystów. Z biegiem lat, oprócz domów, przybywa im psów i kotów. Są to dobrzy ludzie, którzy nie przejdą obojętnie obok wygłodniałego bezdomnego zwierzęcia.

To jedna z tych, typowo wakacyjnych powieści, w których opisana historia ma ścisły związek z przeprowadzką, zmianą miejsca swojego zamieszkania i co się z tym często wiąże całego dotychczasowego życia. I choć historii z podobna fabułą powstało w ostatnim czasie bardzo wiele, powieści takie, najczęściej oparte na prawdziwych wydarzeniach, mają dla mnie niepowtarzalny urok i nigdy mi się nie nudzą. A gdy z przeprowadzką wiąże się dodatkowo wyjazd do innego kraju, gdzie bohaterowie muszą się zaadaptować do nowego otoczenia, mieszkańców, ich kultury i tradycji, to zawsze jestem niesamowicie ciekawa jak ich losy się potoczą.

Powieść Jackie Todd to niezwykle ciepła opowieść o spełnianiu marzeń, które tak naprawdę wymagają tylko naszych chęci i odpowiedniej determinacji. Ta historia przepełniona jest przeogromną miłością do zwierząt i wszechobecną sympatią do ludzi. Fantastyczna książka na poprawę nastroju przepełniona optymizmem i emocjami.

Stebhen i Jackie skończyli pracować zawodowo w Londynie i jesień swojego życia postanowili spędzić w Hiszpanii. Andaluzja, gdzie często spędzali wakacje, była dla nich od zawsze tym jedynym, wymarzonym miejscem na ziemi, gdzie życie płynie wolniej, słońce świeci jaśniej, a ludzie są mili i uczynni. Bohaterowie po prostu zakochali się w malej hiszpańskiej wiosce La Molineta i teraz wreszcie przyszedł czas aby spełnić swoje marzenie. Tutaj kupili dom z ogrodem, wyremontowali go i osiedlili się w Andaluzji na stałe. Wtedy także drugie marzenie mogło zacząć się spełniać... Jackie i Stephen marzyli o psie, który mógłby im towarzyszyć w codziennym życiu. W ten sposób pojawił się w ich domostwie biedny, porzucony Charly, a w ślad za nim zaczęły pojawiać się kolejne czworonogi - biedne, zagłodzone psiaki i skazane przez ludzi na śmierć kocięta.
Stephen i Jackie to ludzie o prawdziwie wielkich sercach, którzy są w stanie poświęcić bardzo wiele za jednego uratowanego zwierzaka. Ludzie obdarzeni tak wielkim altruizmem i empatią jak oni nie mogą opuścić w potrzebie żadnego czworonoga. Dlatego dom Państwa Todd pełen jest psów i kotów, które zostały znalezione, lub im podrzucone. Kiedy juz nie mogli zatrzymać kolejnych zwierzaków u siebie, Jackie i Stephen stworzyli rodzinę zastępczą dla bezdomnych zwierząt i pomagali szukać dla nich nowych, bezpiecznych domów.

Lektura tej powieści dostarczyła mi wiele przyjemności. Początkowo autorka skupia się na samej przeprowadzce, ale fragmenty dotyczące przebudowy i remontu domu oraz urządzania się w Hiszpanii nie są zbyt szczegółowe. Z czasem historia zostaje zdominowana przez opowieści o kolejnych przygarnianych zwierzakach. Te momenty są naprawdę niezwykle emocjonujące. Po lekturze tej książki sama najchętniej biegłabym do schroniska po kolejnego psiaka. Autorka pisze dość lekko i prosto, ale jej opowieść przepełniają ogromne emocje, a miłość do zwierząt bije z każdej strony. Tę niezwykle prawdziwą relację naprawdę dobrze się czyta. Przepiękna, słoneczna Andaluzja, niezwykła rodzina, ocalone zwierzęta i ogromne serce - z tym wszystkim spotkacie się w optymistycznej i ciekawej powieści Jackie Todd. Polecam.

Przynajmniej trochę słonecznej Andaluzji w środku zimy ;). Godna polecenia książka, dzięki której większość czytelników zapewne zapragnęła się chociaż na chwilę przenieść do Hiszpanii. Książki tego typu są dla mnie (niestety)często męczące i mam wrażenie, że autor na siłę je przedłuża, próbując zrobić ze wszystkiego niesamowitą historię. Tym razem muszę przyznać, że ,,Nasze piękne dni...'' miło mnie zaskoczyły. Z braku czasu książkę czytałam długo, ale dzięki temu mogłam lepiej przeżywać opisywane historie.,,Nasze piękne dni i kochane psy w Andaluzji'' to kolejny przykład na to, że czasami trzeba wywrócić swoje życie o 180 stopni, żeby odkryć, co tak naprawdę daje nam szczęście. Dla mnie ta książka właśnie o tym jest- o znalezieniu swojego miejsca na ziemi, realizowaniu marzeń i dążeniu do osiągnięcia szczęścia. Okazuje się, że czasem warto zrezygnować z życia w pośpiechu w stolicy Wielkiej Brytanii na rzecz zostania członkiem małej, lokalnej społeczności w andaluzyjskiej wiosce. Ponadto,okazuje się też , że nawet w takim miejscu( a może dopiero tam? ) spotka nas wiele przygód i zabawnych sytuacji, a budowanie wszystkiego od podstaw może się stać nie lada wyzwaniem. Gorąco polecam wszystkim miłośnikom zwierząt, urokliwych niewielkich miejscowości, poszukującym inspiracji i zafascynowanym Hiszpanią. Znajdziecie tu cenne informacje dotyczące codziennego życia w tym regionie,a przede wszystkim miło spędzicie czas.

Książka jest prawdziwą opowieścią o spełnianiu marzeń. Opowiada o Jackie i Stephenie czyli małżeństwa architektów mieszkających w Londynie. Obydwoje marzą o swoim domku stojącym w pięknej Hiszpanii, a w nim piękny pies czyli tylko i wyłącznie hiszpański pointer, a na dokładkę dwa piękne śródziemnomorskie burasy. Ale jak wiemy z doświadczenia marzenia swoje, a życie swoje. Co prawda to prawda – dom w Hiszpanii im się udał ale co do reszty to ni w ząb. Ale co tu poradzić kiedy po ulicach chodzą zwykle kundle wyglądające jak wypłosze albo parówki? A co do kotów to już się nie mówi!

Po pierwsze czytając tą książkę sama zaczęłam fantazjować o domu w Hiszpanii. Życie tam wydaje się takie sielankowe. Wszystko jest po prostu idealne. Ludzie są po prostu cudowni. Całe miasteczko to jak wielka rodzina. Wszyscy się znają i nie wygląda to tak jak u nas – każdy donosi na każdego. Tam wszyscy żyją ze sobą w zgodzie, pomagają sobie w każdy możliwy sposób. I to jest piękne. Nabrałam przekonania, że w Hiszpanii po prostu jest jak w bajce. A Hiszpańskie święta? Coś wspaniałego! Wszędzie radość, tańce, masa kolorów. Naprawdę jest to pięknie ujęte w książce i dokładnie możemy sobie to wyobrazić.

W książce jest masa bid uratowanych przez Jackie i przez Stephena. Zawsze powtarzają sobie, że to już koniec ale niestety jest to silniejsze od nich. Znaczy się stety stety ale w pewnym momencie zaczęłam się zastanawiać jak oni dają radę :p Ja jak to ja wzruszyłam się ale chodziło właśnie o takie psie moment więc nie każdego ruszy. Kupując tą książkę trzeba wiedzieć, że jest ona dla ludzi lubiących zwierzęta bo ktoś inny mógłby powiedzieć “Po co oni sobie głowę zawracają?”.

Z negatywnych stron to książka nie wciągnęła mnie tak bardzo, o ile w ogóle. Akcja .. pff akcji prawie w ogóle tam nie ma. Czyta się rozdział jako jedną historyjkę I lecimy dalej. W następnym albo będą ratować kolejnego zwierzaka, albo fajna przygoda z mieszkańcami albo święto, tradycja hiszpańska i tak w kółko więc w sumie nie miało nas co wciągnąć. Do stylu też bym się mogła przyczepić ale, że to nie pisarka to odpuszczę :P Jednym słowem polecam dla miłośników zwierząt i Hiszpanii :)

O ile nie lubię pamiętników, tak tę książkę czytało mi się bardzo dobrze. Każdy rozdział opowiada inną historię z zagranicznej przygody pewnego małżeństwa.

Bardzo przyjemna lektura. Świetna na letnie popołudnia :) Można się pośmiać przy czytaniu, można również się zmotywować do spełniania swoich marzeń. Polecam! :)

Bardzo dobrze się czyta. Książka ukazuje miłość ludzi do zwierząt. Warto przeczytać.

• Zwierzęta
  • Koniecznie przeczytać
  • Z wymiany

Dodaj cytat z książki Nasze piękne dni i kochane psy w Andaluzji