Kaczuszka Omi na wsi

Okładka książki Kaczuszka Omi na wsi Dorota Dziamska, Agnieszka Frączek
Okładka książki Kaczuszka Omi na wsi
Dorota DziamskaAgnieszka Frączek Wydawnictwo: BIS Seria: Origami z wierszykami literatura dziecięca
48 str. 48 min.
literatura dziecięca
Origami z wierszykami
BIS
2009-01-01
2009-01-01
48 min.
ORIGAMI DZIECI DZIECKO WIERSZE WIERSZYKI

„Origami z wierszykami” to krótkie opowiastki o przygodach kaczuszki Omi, napisane przez Agnieszkę Frączek. Znajdziemy tam wiersze tej autorki oraz opisy poszczególnych dni z bardzo ciekawego i bogatego życia sympatycznego zwierzątka. Nie mam słów, aby opisać, jak bardzo książki mi się podobają, jakie są zabawne i pomysłowe. Oprócz tekstu istotne są w niej ilustracje oraz prezentacje prac, jakie można wykonać z papierowych kółek. Stronę graficzną i plastyczną opracowała Dorota Dziamska.
„Kaczuszka Omi na wsi” opowiada oczywiście o dniu naszej wścibskiej, żółtej koleżanki spędzonym w gospodarstwie. Tam spotyka motylka, zajączka, kota, krowę, prosiaczka, kurę i psa, widzi dom, budę dla psa i traktor. I znów, zwierzątka można wykonać z papieru, kierując się jasnymi instrukcjami.
Świetna, kreatywna zabawa - gwarantowana. Połączenie literatury z pracami plastycznymi jest w mojej ocenie genialne i wypada nad wyraz interesująco. Z tego, co się zorientowałam, „Ciekawska kaczuszka Omi” dostępna jest również w wersji zawierającej zestaw papierowych kółek potrzebnych do złożenia zwierzątek, o których mówi. Dostarcza więc nie tylko wrażeń literackich, ale doskonałej zabawy, rozwija sprawność manualną, wyobraźnię i kreatywność. Instrukcje są czytelne i zrozumiałe nawet dla przedszkolaka. Jestem zachwycona i szczerze polecam.

Jedną z ważniejszych umiejętności jest zdolność planowania działań. Wiąże się z tym wykonywanie poszczególnych procedur w określony sposób. Pierwsze próby nauki tej niezwykle trudnej umiejętności polegają na układaniu pierwszych prostych drewnianych puzzli. Później zadania są coraz trudniejsze, by móc stać się bardzo zaawansowane i wymagające pracy podzielonej na etapy. Bardzo przydatne w procesie uczenia jest łączenie nauki z rozrywką. Co bardziej bawi dzieci niż malowanie, wycinanie klejenie i zagniatanie? Własnoręcznie wykonane zabawki cieszą bardziej niż te kupione, a do tego rozwijają nie tylko zdolności manualne, ale i wyobraźnię. Wystawa z takich prac malucha pozwala śledzić jego postępy, ale również budować jego wiarę we własne umiejętności.

W tego typu zabawach świetnie sprawdzają się wszelkiego rodzaju origami rozwijające zmysł przestrzenny. Książeczki z wzorami można kupić w wydawnictwie bis proponujące bardzo wiele tego typu książeczek, a kółeczka wykonać samodzielnie lub też właśnie tam zdobyć. Jedną z licznych jest „Magiczne kółeczka, czyli origami płaskie z koła” Doroty Dziamskiej. Poza wskazówkami dla rodziców i dzieci znajdziemy tam dwadzieścia osiem różnorodnych wzorów, które będą doskonałym wstępem do ćwiczenia umiejętności zabawy z papierem. Jest to książka, która dzięki wielu wskazówką powinna być pierwszą pozycją do nauki zabawy z kołami.

Kolejnymi książeczkami, po które można sięgnąć są z bardzo zabawną kaczuszką Omi. Poza proponowanymi wzorami znajdziemy tam opowieści o przygodach kaczuszki, dzięki czemu może ona być również czytanką dla przedszkolaka. Zestawienie origami z bajka sprawi, że dziecko zacznie zastanawiać się, jakie przygody mogą przeżyć jego prace.

Origami jest nie tylko świetną zabawką, ale i materiałem terapeutycznym. Rozwijanie motoryki małej przez ćwiczenie precyzyjnych zgięć sprawi, że dziecko będzie bardziej sprawne manualnie, rozwinie zmysł przestrzenny, zacznie planować działania oraz wyrobi w sobie cierpliwość. Konieczność samodzielnego wykonywania kół (można też kupić) rozwinie również koncentrację.

W książkach znajdziemy wzory o różnym poziomie trudności, dzięki czemu może sobie z nimi poradzić już przedszkolak, któremu na początku musimy pomóc, aby mógł samodzielnie tworzyć niezwykłe kompozycje.

• Tymcio
  • Chcę zakupić