Północ nad Sanctaphraksem

Okładka książki Północ nad Sanctaphraksem Chris Riddell, Paul Stewart
Okładka książki Północ nad Sanctaphraksem
Chris RiddellPaul Stewart Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Kroniki Kresu (tom 3) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Kroniki Kresu (tom 3)
Midnight over Sanctaphrax
Egmont Polska
2008-01-01
2003-01-01
2000-10-05

Okładka książki Pirate Stew Neil Gaiman, Chris Riddell
Pirate Stew Neil Gaiman, Chris ...
Okładka książki Gwiezdny zegar. Cienista Ćma Francesca Gibbons, Chris Riddell
Gwiezdny zegar... Francesca Gibbons, ...
Okładka książki The Descenders Chris Riddell, Paul Stewart
The Descenders Chris Riddell, Paul...

Ta część to chyba pierwszy przykład tendencji, która była widoczna w kolejnych częściach serii - happy end jednego tomu w kolejnym okazuje się tylko pozorny. Ledwie udało się uratować Sanctaphrax, obciążając je burzywem w "Łowcy Burz", trzeba je całkowicie zlikwidować, żeby ocalić cały Kres przed martwotą. Za największy minus książki uważam jednak amnezję Strużka, który przez większość książki nie pamięta tego, co czytelnik doskonale wie. Być może lepszym zabiegiem byłoby rozpoczęcie książki od chwili, gdy Strużek znajduje się w Kamiennych Ogrodach bez załogi i bez pamięci, i dopiero na zakończenie zrobić retrospekcję, kiedy przypomina sobie, co Chmurny Wilk powiedział mu nadchodzącej Matce Burzy. Czy byłoby to za trudne jak na książkę dla dzieci? Chyba nie.
Ponarzekałam sobie, ale mimo wszystko jest to bardzo dobre zwieńczenie trylogii o Strużku. Dzięki częściowemu przeniesieniu na nowego bohatera, zahukanego Wichurka, widać, jak dorósł i dojrzał dotychczasowy protagonista, a odnalezienie po latach wioski leśnych trolli pięknie domyka jego wędrówkę. Nowe elementy świata przedstawionego, jak Gdzierzbowy Targ Niewolników i Praźródło, też są intrygujące i ciekawe. Chociaż z trzecią częścią "Kronik Kresu" nie wiąże się już dla mnie tak wyraźne poczucie nostalgii, nadal dobrze się przy niej bawiłam.

Super nowi bohaterowie,nowe przygody.Nowe wyzwania.Strużek,jako kapitan.Fajny był ten Wichurek.

Bardzo dobra książka! Przeczytałem ją dwa razy, a teraz będę czytał czwartą część.

Ulubiona część cyklu. Może dlatego, że okazuje się kim jest Pilot Kamienia. Może z powodu Kruszywa i Burzywa. A może szalonej podróży w trakcie.

2064

Kolejny dobry tom wartej przeczytania serii.

Kolejny dobry tom wartej przeczytania serii.

Dziwny jest ten świat :)

Dziwny jest ten świat :)

Cała seria Jest świetna!
Szkoda , że 6,7i 8 ( chyba wyszła też 9) po angielsku.

Cała seria Jest świetna!
Szkoda , że 6,7i 8 ( chyba wyszła też 9) po angielsku.

Piękna książka. Zwłaszcza, że tutaj mamy więcej opisane z perspektywy Wichurka, towarzysza Strużka, który z kolei widzi swego przyjaciela jako wzór do naśladowania. Czyli główny bohater wreszcie przeistacza się w poważną postać.

"Północ nad Sanctaphraksem" to kolejna książka Chrisa Riddella i Paula Stewarda, duetu o niezwykłej wyobraźni. Ten tom jest, według mnie, lepszy od poprzednich, z wielu powodów. Znowu zmienili banderzwierza, wielka szkoda, ale wszystkie te "misiowate" stworzenia są urocze. Zakończenie było dość zaskakujące. Muszę stwierdzić, że z każdym kolejnym tomem seria jest coraz ciekawsza, ale wszystkie są świetnie dopracowane. Bardzo sympatyczna powieść.

• Kroniki Kresu
  • Z dzieciństwa