Miłość i inne mity

Okładka książki Miłość i inne mity Ayelet Waldman
Okładka książki Miłość i inne mity
Ayelet Waldman Wydawnictwo: Książnica Seria: Do Torebki literatura piękna
Do Torebki
Love and Other Impossible Pursuits
Książnica
2011-01-31
2011-01-31
Urszula Gardner

Okładka książki Kingdom of olives and ash. Writers confront the occupation Michael Chabon, Ayelet Waldman
Kingdom of oli... Michael Chabon, Aye...

Zrobiłam błąd czytając tą książkę tuż prze narodzinami mojego dziecka, ale czytając opis nie byłam w stanie się oprzeć. Bardzo dobrze napisana książka, ciekawa fabuła, w "życiowy" sposób ukazująca cienie i blaski codziennego życia rodziny patchworkowej, muszącej poradzić sobie z niewyobrażalną tragedią.

Miłość miedzy mężczyzną i kobieta jest skomplikowana, miłość miedzy macochą a pasierbem o wiele trudniejsza... Autorka pisze o ważnych sprawach z dużą dozą humoru, czasem śmieje się przez łzy, Bohaterka przechodzi przemianę, ale jest to bolesny i długotrwały proces. Ucząc się kochać syna swojego męża, uczy się także czegoś o sobie. Wybacza ojcu, docenia swoją matkę, która również była macochą...
Warto przeczytać.

Pierwszoplanową bohaterką jest Emilia Greenleaf. Z zawodu jest prawniczką, mieszka w Nowym Yorku. Jest w związku z przystojnym szefem kancelarii prawniczej -nazywa się Jack Woolf. Sprecyzuję, są małżeństwem (z tego co zinterpretowałam). Piękna sielanka już mija na samym początku powieści..
Mężczyzna życia naszej bohaterki ma syna - 5 letniego Williama. Oprócz tego ma żonę (byłą),która z zawodu jest lekarką -specjalizującą się w położnictwie. Ponadto co zaważa na całej psychice naszej Emily jest fakt, którego nie wolno pominąć w tej recenzji, że kobieta urodziła śliczną dziewczynkę, która ..zmarła po 2 dniach.
Jak domyślacie się nasza bohaterka obwinia się o śmierć długo oczekiwanej córeczki. Jak też łatwo powiązać, śmiercią nie tylko żyje Emily, ale jej obecny mąż Jack.

W każdym razie, jak to w romansidle obyczajowym bywa, Emily podejmuje się wyzwania opieki nad małym Williamem, który jak na dziecko jest niezwykle wyjątkowe. Mianowicie żyje we własnym świecie, ale jak na 5-letniego chłopca zachowuje się bardzo dojrzale, ma wysmakowane poczucie humoru. Emily stara się być dla niego jak najlepszą macochą, zachęca go do różnych zajęć, czasem nie potrafi ustosunkować się do zaleceń jego matki, ale mimo wszystko nie poddaje się. Dostaje reprymendy, upomnienia z każdej strony, ale ona przecież chce jak najlepiej i nie chce w żaden sposób skrzywdzić dorastającego chłopca.
W pewnym momencie - bo przecież nie ma tak łatwo w życiu - dziewczyna wyprowadza się do swojego najlepszego kumpla. Nie jest w stanie znieść presji najbliższych i oczekiwań wobec niej...
"Nieudolne tak naprawdę próby nawiązania kontaktu z Williamem, stają się swoistą terapią oraz niezwykłą lekcją,czym naprawdę jest dla Emily RODZINA."

Najzwyklejsza obyczajowa powieść, przez którą przeplatają się wątki psychologiczne, wychowawcze i socjalizacyjne . Najbardziej współczułam bohaterce. Najpierw śmierć kruszynki, na którą tak długo czekała. Wiedziała,że jej partner jest zauroczony maleństwem. I w jakimś stopniu czuła zawód, że nie sprostała macierzyństwu, była zbyt nieostrożna. A tu jeszcze..użeranie się z byłą narzeczonego -co wiadome, chyba jest najtrudniejsze do strawienia i przetrwania w związku z mężczyzną, którego nie ukrywajmy, odbiła!. Dodatkowo..w życiu pojawia się 5-letni William. Chłopiec o dorosłym usposobieniu, który momentami wykazuje się większą dojrzałością i dystansem do świata niż nasza Emily.

Patrząc na tytuł w ogóle nie spodziewałam się, że ta książka będzie dotyczyć kobiety z depresją po śmierci dziecka i o jej relacjach z pasierbem. Moim zdaniem tytuł jest kompletnie nieadekwatny do historii tej książki. Nie zmienia to jednak faktu, że powieść jest bardzo ciekawa, aczkolwiek w pewnych momentach naciągana. Są też takie sytuacje, w których byłam zaskoczona fabułą. Nie mogłam przewidzieć co będzie dalej, jak ona się zakończy, bo naprawdę, mogło się to stać różnie. Książkę bardzo polecam. Jak będziecie po nią sięgać i odrzuci Was tytuł, tak jak mnie na początku, przeczytajcie co jest z tyłu napisane ;)

Zabawnie ukazana relacja macochy z 5 letnim, nad wyraz rozwiniętym pasierbem. Nawet gorzki motyw straty własnego dziecka nie przeszkodził mi w uznaniu tej książki jako znakomita powieść na lato

Myślałam, że będzie gorsza, ale było ok. szybko się czyta.

Myślałam, że będzie gorsza, ale było ok. szybko się czyta.

Zaskoczyła mnie ta książka zupełnie. Po pierwsze ze względu na jej wulgarność – wulgaryzmy i dosadne opisy, których nie spodziewałam się w książce reklamowanej jako „przepojonej romantyzmem, mądrej i zabawnej”. Po drugie z uwagi na antypatycznych bohaterów, którzy nie wzbudzili ani krztyny mojej sympatii.
Pewnie nie taki był zamysł autorki, choć doprawdy nie wiem, jaki był w istocie, ale przedstawiona historia świetnie sprawdza się jako opowieść ku przestrodze, pokazująca, jak kończą młode harpie, które budują własne egoistyczne szczęście na zgliszczach rozbitej rodziny i cudzym nieszczęściu.
Bohaterka książki - Emilia związała się z żonatym mężczyzną (klasyczny romans biurowy z własnym szefem),rozbiła jego małżeństwo i została nową młodą żoną... a potem wylądowała we własnym piekle, bo nic nie było takie, jakie miało być. Okazało się, że życie drugiej żony wcale nie jest sielankowe, mąż rozczarowuje, ona sama doświadcza jawnej niechęci ze strony pasierba, byłej żony swojego męża i jeszcze wielu innych osób, a utrata dziecka zupełnie pogrąża parę głównych bohaterów, którzy nijak sobie nie radzą z problemami.
Książka dobitnie pokazuje niełatwe życie drugiej żony – macochy, jest przy tym odpychająca i, przynajmniej dla mnie, niezrozumiała.

Pewnie nie taki był zamysł autorki, choć doprawdy nie wiem, jaki był...

Postuluję o karę więzienia dla autora okładki!!

Kupiłam pod wpływem impulsu i w sumie nastawiłam się na lekką i zabawną książkę typu romantyczna komedia pomyłek z niesfornym pasierbem w tle.
A tymczasem...
Książka jest emocjonalna, mądra, pełna skomplikowanych relacji rodzinnych i przyjacielskich.

Porusza wiele ciężkich tematów (utrata dziecka, poronienia, rozwody rodziców, rozbijanie związków i jak postrzeganie małżeństwa rodziców wpływa na nasz wybór partnerów i późniejszy związek). Brzmi ciężko??
Zapewniam, że czyta się szybko.

Polecam!!!

Postuluję o karę więzienia dla autora okładki!!

A tymczasem...

Porusza wiele ciężkich tematów (utrata dziecka, poronienia, rozwody...

Połknęłam ją, dosłownie pochłonęłam.
Super książka!! Dobrze się czyta. Wciąga. Jest swoistym pamiętnikiem głównej bohaterki. Książka opowiada o trudnej relacji między rodzicem i dzieckiem, między małżonkami, między człowiekiem a całym światem. Historia kobiety, która nie może uporać się ze swoją stratą, która cierpi i wciąga w to cierpienie całe swoje otoczenie. Książka warta uwagi, ponieważ traktuje o sprawach ważnych takich jak miłość, śmierć, rozstanie. Czyta się ją jednym tchem. Polecam BARDZO gorąco :))))

Połknęłam ją, dosłownie pochłonęłam.

Przyjemna lektura o niezbyt prostych sprawach - jak znależć się w życiu i pomiędzy ukachanymi ludźmi przeżywając trudne chwile.

• Biblioteka
  • Obyczajowe

Dodaj cytat z książki Miłość i inne mity