Język Trolli

Małgorzata Musierowicz Wydawnictwo: Akapit Press Cykl: Jeżycjada (tom 15) literatura dziecięca
Akapit Press
Jeżycjada (tom 15)
literatura dziecięca
2004-01-01

Choć mam duży sentyment do Jeżycjady, to akurat ten tom wydał mi się niespójny. Wątek rywalizacji kuzynów opisany świetnie, wątek poważnej choroby bardzo powierzchownie, ale wątek rasizmu w ogóle nie był wiarygodny. Tak jakby został dopisany na doczepkę, byle był. Może należało wrzucić go do innej części serii?

Przezabawna opowieść z której można wyciągnąć kilka życiowych lekcji wychowawczych. Czytając Smiałam się na głos. Polecam

Józinek jest ciekawą postacią. Kiedy dawno temu pierwszy raz czytałam Jeżycjadę młody Pałys nie należał do moich ulubionych bohaterów. Wydawało mi się, że to Ignacy G. Stryba jest tym "lepszym". Ale teraz, z perspektywy czasu, dochodzę do innych wniosków. Ignaś mnie denerwował - skarżył, łaził za kuzynem, wtrącał się w jego sprawy, kompletnie nie miał swojego życia i...

No, więc spotkałem się ponownie z najbardziej antypatycznymi, nadętymi bohaterami książkowymi, jacy kiedykolwiek zaistnieli. Małgorzata Musierowicz stworzyła potworów. Rodzinę, w której nawet półtoraroczne dzieci wyrażają się w czasie zaprzeszłym, a dziewięciolatki dyskutują o pieśniach Horacego. Parę cytatów:

"- Poprosiłbym był o kapustę - wtrącił Jędruś Rojek, starając...

Literacko książka jest skopana. Aż się nie chce wierzyć, że ją pisała sama Musierowicz. Oceniłbym na 3 gdyby nie poruszony tam ważny temat postawy człowieka wobec niespodziewanego zrządzenia losu. Tylko słabe 5.

Kolejny tom Jeżycjady sprostał moim oczekiwaniom. Nie spodziewałam się tutaj narracji z perspektywy Józefa Pałysa, Pepe. To jednak było dla mnie bardzo pozytywnym zaskoczeniem. Mimo że chłopiec ma zaledwie 9 lat, to chyba (obok Pulpecji) najbardziej przypadła mi do gustu postać. Dotychczas nawet nie zwracałam na niego uwagi - w „Języku Trolli" prawdziwie mnie zaskoczył...

"Język Trolli" to najsłabsza książka Musierowicz jaką dotąd przeczytałam.
Wyjątkowo irytowało mnie zachowanie bohaterów, nie podobał mi się też sposób w jaki autorka potraktowała problem, z którym zmagała się Trolla. Poruszono tu ważny temat i nie wykorzystano w pełni potencjału jaki dawał.
Pojawiały się tylko króciutkie wzmianki z tym związane jakby pisarka nie była pewna...

Nienajlepsza, ale wyjątkowa. W sposób bardzo prosty, ale umiejętny M. Musierowicz porusza bardzo ważne tematy, a Trolii nie dało się nie polubić. Co więcej mówić - może nie na pierwszym miejscu, ale jak ktoś pokochał Jeżycjadę samą w sobie to nie ominie tej pozycji.

Nieco inna odsłona Musierowicz - tym razem główną postacią jest chłopiec - Józinek, który zakochuje się w starszej koleżance i rywalizuje z synem Gabrysi, małym szpiegiem:) Jak zawsze w cyklu Jeżycjady to kojąca lektura, w sam raz na 2 miłe wieczory:D

Bardzo mądra książka.
Fascynuje mnie jak kiedyś ludzie mogli wpadać do znajomych (albo nieznajomych) bez zapowiedzi.

Dyskusje

6 852